Burdur yanıyor; 38 derece

Türkiye girdiği çöl sıcakları sürecinde yangın yerine döndü; çöl sıcakları hayatımızı esir aldı. Avrupa’da da hissedildiği belirtilen güçlü sıcak hava dalgası ülkemizi ve ilimizi de etkiliyor. Bugün termometre ilimizde 38, dün Şanlıurfa’da 42 dereceyi gösterdi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü resmi internet sayfasındaki bilgilere göre, Türkiye genelinde ve ilimizde aşırı çöl sıcakları hayatımızı esir alacak, aşırı sıcaklar Avrupa’da da hissedilecek. Genelde sıcaklığın mevsim normallerinin 5 ile 9 derece üzerinde seyredeceği öğrenildi. Termometreler dün Şanlıurfa’da 42 dereceyi, ilimizde bugün 38 dereceyi gösterdi. Nemle birleşen yakıcı sıcaklar, nefes almayı bile zorlaştırıyor.

İlimizde önümüzdeki 5 günde günlük sıcaklık ortalamaları 37-38 dereceyi bulacak; yüzde 70-75 nem oranıyla hissedilen sıcakların daha da yükseleceği kaydediliyor. Antalya’da sıcaklığın etkisiyle kuşlar uçarken bayılıp düşüyor; değerli dostumuz emekli Yüksek Ziraat Mühendisi Akıncı’nın bize gönderdiği fotoğrafta görüldüğü gibi, aşırı sıcaklar trafik ışıklarının erimesine, eğilip bükülmesine neden oluyor.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü özellikle Gaziantep, Kahramanmaraş, Kilis, Osmaniye, Hatay ve Adana’da aşırı sıcak hava dalgasına dikkat çekiyor.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.