Burdur, “Yaşlı Dostu Hastane Konsepti”yle ülke çapında ilk ve tek il oldu

Tüm hastanelerinde yaşlılara yönelik önemli bir projenin başlatıldığı Burdur, bu alanda bir ilki başararak tüm ikinci basamak sağlık tesislerinde Yaşlı Dostu Hastane konseptine sahip hizmet vermeye başlayan ilk ve tek oldu.

İlk olarak Bucak Devlet Hastanesi’nde hayata geçirilen proje yaygınlaştırılarak sırasıyla Gölhisar Devlet Hastanesi, Burdur Devlet Hastanesi, Yeşilova Devlet Hastanesi ve Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nde de hayata geçirildi. Mevcut haliyle Burdur ili, tüm ikinci basamak sağlık tesisleri Yaşlı Dostu Hastane konseptine sahip ilk ve tek il olmayı başardı.

Burdur Valisi Ali Arslantaş konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, İl Sağlık Müdürü Sırrı Şenbayram’ın şahsında projenin hayata geçirilmesinde emeği geçen tüm sağlık ve ilgili hastane yöneticilerini, personeli tebrik ederek, başarılı çalışmalarının devamını diledi.

Bu önemli hizmetten faydalanacak 65 yaş üstü yaşlıların, proje kapsamında hastanelerde yapılan fiziki ve idari düzenlemelerden en iyi şekilde faydalanmalarını isteyen Vali Arslantaş, bütün vatandaşlara sağlık içerisinde mutlu yarınlar diledi.

Burdur’da, TÜİK verilerine göre,  Türkiye ortalamasından yüzde 6,31 daha fazla olarak genel nüfusa oranı  %15,81 olan 65 yaş üstü nüfus grubuna yönelik özel sağlık politikaları geliştirmenin mecburiyeti nedeniyle yaşlılara sunulan sağlık hizmetlerindeki politikalarının, “Yaşlılarımızın biyopsikososyal açıdan iyilik haline yönelik sunulan sağlık hizmetlerine erişimini kolaylaştırmak;  aynı zamanda hizmet sunumuna yer alan tüm personelin fiziksel ve psikososyal ihtiyaçlarına yönelik, bilgi ve becerilerini sürekli geliştirerek hasta memnuniyetini arttırmak” olduğunun altı çizildi.

Bu kapsamda İl Sağlık Müdürlüğü koordinasyonunda ilimizde faaliyet gösteren tüm hastanelerde 65 yaş üstü, ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza özel hizmet sunum alanları, yönlendirme ve danışmanlık hizmetlerinin oluşturulduğu Yaşlı Dostu Hastane konseptine yönelik çalışmalar tamamlandı. Bu çalışmayla sadece tedavi edici hizmetlere yönelik düzenlemeler değil aynı zamanda bireylerin sosyal sağlığını destekleyici hizmetler sunulması ve ekonomik sosyal ve psikolojik sorunlara ilişkin rehberlik çalışmaları verilmesi de planlandı.

Yaşlı Dostu Hastane Konseptine uygun olarak, sağlık tesislerimizde aşağıdaki fiziki ve idari düzenlemeler yapıldı.

• Genel yoğun bakım ünitesi, palyatif bakım ünitesi, evde sağlık hizmetleri birimi olan hastanelerde bu hizmetler “Yaşlı Dostu Hastane” konseptine uygun hale getirildi.

• Evde Sağlık Hizmetleri birimi olan hastanelerimizi ilimizde bulunan yaşlı hasta ve bakıma ihtiyacı olan hastalarımızın koordinasyonunu sağlamak için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’nden destek alındı.

• Yaşlı bireylerin hastane içerisindeki işlemlerini kolaylaştırmak için Yaşlı Destek Birimleri oluşturuldu.

• Hastanelerde acil servisler içerisinde 65 yaş ve üzeri hastaların muayene ve tedavileri için Yaşlı Muayene Polikliniği ve Yaşlı Bekleme Alanları oluşturuldu.

• Yaşlı destek birimleri, yaşlı bekleme alanları, acil muayene polikliniğini ve kliniklerde yaşlılar için ayrılmış odalarımızın kapıları kolay ayırt edilebilecek şekilde yeşil renkte boyandı.

• Kliniklerde ihtiyacı olan yaşlı hastalarımızın hasta odalarını hemşire bankolarına yakın yerlerde düzenlendi.

• Ulaşılabilir noktalara çağrı butonları konuldu.

• Hastane giriş kapılarındaki tekerlekli sandalye ve walker sayıları arttırıldı.

• Ayakta durma güçlüğü çeken yaşlı bireylerimiz için belirlediğimiz asansörlerimize oturma aparatları yerleştirildi.

Yaşlı bireylerin sosyal sağlığını destekleyici hizmetler sunulması ve ekonomik, sosyal ve psikolojik sorunlara ilişkin rehberlik çalışmaları kapsamında ise;

Hastanelerde ve Sağlıklı Hayat Merkezlerimizde ayrıca Sağlıklı Çınarlar ve DemCARE projelerinde amaçları doğrultusunda;

• Yaşlı bireylerin yaşadığı ortamın fiziksel koşulları ve gerekli güvenlik önlemleri hakkında yönlendirme yapılması, ev kazalarını önlemeye yönelik bilgilendirme çalışmaları

• Yaşlı bireylerin mental sağlığının desteklenmesi için bilişsel becerilerini geliştirecek oyunlar oynanması,

• Beslenme ve diyet danışmanlığı kapsamında sağlıklı beslenme eğitimleri, yaşlıların ihtiyacına yönelik beslenme tabağı oluşturma aktivitesi,

• Kronik hastalıklarda beslenme eğitimleri,

• Fizyoterapi danışmanlığı verilerek; başvuran bireylerin fiziksel hareket kabiliyetlerinin geliştirilmesi,

• Sağlıklı yaşlanmayı amaçlayan postür ve duruş bozukluklarının, düşme riskinin önlenmesine yönelik denge koordinasyonu için egzersiz programlarının verilmesi ve eğitimlerinin yapılması,

• Çoklu ilaç kullanımına yönelik Akılcı İlaç Kullanımı konusunda rehberlik ve danışmanlık hizmetleri sağlanacaktır.

Eğitim faaliyetleri ise hem yaşlı ve yakınlarını, hem diğer kurumları bilgilendirecek farkındalık eğitimleri ve personelimizin eğitimleri şeklinde planlanmaktadır.

Vatandaşlarımız bu hizmetlerden nasıl yararlanabilir?

İl Sağlık Müdürlüğü’nün açıklamasına göre, tesislerde başvuran ve desteğe ihtiyacı olan 65 yaş üzeri vatandaşların girişte yer alan Yaşlı Destek Birimlerine müracaat etmeleri yeterli olacaktır. Ayrıca İl Sağlık Müdürlüğü ek binasında yer alan Merkez Sağlıklı Hayat Merkezine ve Bucak Mehmet Cadıl Sağlıklı Hayat Merkezi’ne başvurarak başta sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite olmak üzere Sağlık Müdürlüğünce düzenlenen sağlıklı yaşam programlarına katılmak mümkün.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.