Burdur’da ABD/Gladyo’nun şehit ettiği Mumcu anıldı

Cumhuriyet Meydanında toplanan CHP ve çeşitli kitle örgütü ve sendikaların üyeleri demokrasi şehidi gazeteci-yazar Uğur Mumcu’yu andı. Programda bir konuşma yapan CHP İl Başkanı Cevni, “Uğur Mumcu katledileli 30 yıl oldu. ‘Katili ya da katilleri yakalamak namus borcumuz olsun’ diyenler birer birer göçüp gittiler bu dünyadan ama borçları kaldı bu dünyada.” dedi.

Şehit edilişinin 30. Yıldönümünde Cumhuriyet Meydanında düzenlenen bir programla gazeteci-yazar Uğur Mumcu anıldı.

Şehitlere saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program CHP İl Başkanı Mehmet Cevni’nin konuşmasıyla devam etti.

Konuşmadan sonra Uğur Mumcu’nun fotoğrafına karanfiller bırakıldı.

Başkan Cevni konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

Burdur CHP İl Başkanı Mehmet Cevni

“Ben Atatürkçüyüm. Ben Cumhuriyetçiyim, ben laikim, ben antiemperyalistim ben tam bağımsız Türkiye’den yanayım, ben insan hakları savunucusuyum, ben terörün karşısındayım, ben yobazların, vurguncuların, çıkarcıların düşmanıyım. Dün sabaha değin araştırarak yazdığım hiçbir konuyu yalanlayamadınız öyleyse vurun, parçalayın her parçamdan benim gibiler beni aşacaklar doğacaktır” diyen Uğur Mumcu katledileli 30 yıl oldu. ‘Katili ya da katilleri yakalamak namus borcumuz olsun’ diyenler birer birer göçüp gittiler bu dünyadan ama borçları kaldı bu dünyada. ‘Cemaatlere, tarikatlara giren çocuklar 30 sene sonra general olacaklar. Cumhuriyete karşı ayaklanacaklar.’ Demişti, haklı çıktı Uğur Mumcu. O çocuklar general oldular ve TBMM’ye bile bombalar yağdırdılar. ‘Çok değil 20 yıl sonra İslami sermaye devleti ele geçirecek’ demişti haklı çıktı. ‘Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz’ demişti. Fikri ve bilgisi olmayanlar koskoca profesörleri yuhaladı.

‘Sorgulayanlar değil biat edenler baş tacı olacaklar, ülkeyi yönetecekler’ demişti haklı çıktı. Kalemini satmayan Uğur Mumcu, hukukun üstünlüğünü savunan Muammer Aksoy, Diyarbakır halkının sevgisini kazanan Ali Gaffar Okkan katledildiler. Suçluları dahi hala yakalanamadı, faili meçhuller listesine yazıldılar. Ahmet Taner Kışlalı, Bahriye Üçok, Necip Hablemitoğulları da faili meçhuller arasında yerlerini aldılar. 1993 sonrası Uğurların sayısı arttı. Sanki analar ve babalar tepki gösterircesine çocuklarının adlarını Uğur koydular. Bu Uğur’lar sokak ortalarında eşkıya çetelerince öldürülsün diye doğurulup yetiştirilmediler. Bir gün bunların hesabı sorulacak, oturdukları koltuklara dayanarak kabadayılık yapanlar sanık sandalyelerinde hesap verecekler. ‘Vurulduk ey halkım unutma bizi’ diyen Uğur Mumcu başta olmak üzere katledilen tüm aydınlarımızı unutmadık, unutturmayacağız. Işıklar içinde uyuyun.”

Video: Murat Dilek

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.