Burdur’da CHP, meydanlardan niçin çekildi?

Bir yandan AKP cenahından gelen CHP ve Belediye Başkanının meydan buluşmalarına katılmadığı iddialarına karşı bugün parti binasında Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ile CHP Milletvekili Mehmet Göker eşliğinde bir açıklama yapan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı Barış Ayten, AKP şovuna dönüştürülmüş, provokasyonlara açık halde bulunduğu iddia ettikleri meydan buluşmalarına katılmayacaklarını açık bir şekilde ifade etti.

AKP ŞOVA DÖNÜŞTÜRÜLMÜŞ DEMOKRASİ NÖBETİNE KATILMAYIZ!

15 Temmuz’da Amerikancı F Tipi darbe kalkışması ülke gündemine bomba gibi düştü. Ancak FETÖ’cü kalkışma, devlet-millet birliğinin en geniş bir şekilde sağlanması sonucu bastırıldı. Yediden yetmişe her görüşten vatandaştan oluşan halk kitleleri akın akın geldikleri meydanları bırakmıyor. Tüm Türkiye’de olduğu gibi ilimizde de halk gösterilerini sürdürüyor. 15 Temmuz gecesi Cumhuriyet meydanında sabaha kadar gösteri yapan Burdur halkı meydanı bırakmamaya kararlı olduğunu gösteriyor. Ancak bir farklılık var. İlk günü demokrasi nöbetine katılan CHP’liler daha sonraki günlerde katılmadılar. Bunun üzerine AKP tarafından bir takım kamuoyu oluşturma ve algı yaratma çabası başlatıldı. Örneğin Burdur Belediyesi’nin şehidimiz için Ankara’ya çıkardığı ambulansa karşı Milletvekili Özçelik’in Konya’dan ambulans sağlaması provokasyonu yapıldı. Kamuoyunda bu durum tartışılırken CHP İl Başkanı Barış Ayten, bugün yanına Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ve Milletvekili Mehmet Göker’i de alarak parti binasında konuya ilişkin sert bir açıklama yaptı. Ayten, “tüm örgütlerimiz halk hareketine demokratik yollarla hukuk düzeni içinde destek sağlamıştır. İl Başkanından İlçe Başkanlarına, Milletvekilinden Belediye Başkanlarına hepimiz darbe girişimi karşısında sorumlu bulunduğumuz tabana darbe girişimine karşı net tavır aldık.

Girişimden bir gün sonra demokrasi nöbeti olarak isimlendirilen meydan buluşmaları üzülerek ifade ediyoruz ki amacının dışına çıkarılarak siyasi şov alanlarına dönüştürülmüştür.

Partimiz yetkililerinin ve özellikle Belediye Başkanımızın bu alanda olmamasından malum siyasiler aklı sıra bir kampanya içine girmişlerdir” dedi.

İşte Ayten’in açıklaması!

DARBE GİRİŞİMİNE KARŞI OLDUĞUMUZU

DAHA BAŞLANGIÇTA NET BİR ŞEKİLDE ORTAYA KOYDUK

15 Temmuz günü yaşanan darbe girişimi üzerine ülkemiz sancılı günler geçirmeye devam ediyor. Gün geçmiyor ki vahim bilgiler ve gelişmeler ile karşı karşıya kalıyoruz. Darbe girişiminden bugüne kadar olan süre içinde Cumhuriyet Halk Partisi net tavrını sürekli beyan ederek üzerine düşen sorumluluğunu dikkatle yerine getiriyor.

15 Temmuz akşamı askeri darbe girişimini Ankara’dan gelen telefon ile öğrendim. Milletvekilimiz ve Belediye Başkanımız ile hemen iletişim sağlayarak süreci değerlendirmek ve gelişmeleri takip etmek üzere İl Başkanlığımızda bir araya geldik.

15 TEMMUZ GECESİ SABAHA KADAR

ÜLKENİN DÖRT BİR YANINDA CHP’LİLER ALANLARA ÇIKTI

Sayın Genel Başkanımız gerçekleştirilmeye çalışılan darbe girişimine Partimizin net olarak karşısında olduğunu kamuoyu ile paylaşarak örgütlerimize bilgilendirme gönderdi. O gece ülkemizin dört bir yanında üyelerimiz sokaklarda gelişen halk hareketine katılarak destek verdi.

Yine o gece Sayın Vali telefon ile Milletvekilimizi ve Belediye Başkanımızı Konağına davet ederek istişarelerde bulunmak istediğini iletti ve hem Milletvekilimiz hem Belediye Başkanımız parti binamızdan konağa gittiler.

KONAKTAKİ TOPLANTIDA BELEDİYE BAŞKANIMIZ VE MİLLETVEKİLİMİZ DE VARDI

Vali Konağında Sayın Garnizon ve Jandarma Komutanının, Sayın Başsavcının, İl Emniyet Müdürünün, İktidar Partisi milletvekilinin de bulunduğu istişare görüşmelerinde Milletvekilimiz ve Belediye Başkanımız Cumhuriyet Halk Partisi olarak darbe girişiminin karşısında olduğumuzu, üzerimize düşecek herhangi bir görevde bildirilmesi durumunda yerine getirileceğini beyan ettiler.

Saat 01.30 sularında İktidar Partisi Milletvekili Sayın Bayram Özçelik’in bir telefon görüşmesinden sonra kendisinin parti binasında üyelerinin toplanmaya başladığını söyleyerek ayrılmasıyla birlikte, Milletvekilimiz ve Belediye Başkanımız da konaktan ayrılmışlardır.

İl Başkanı olarak tüm örgütlerimize sakin olmaları, süreci kurumsal anlayışımız içinde takip etmeleri gerekliliğini ve olası provokasyonlara karşı dikkatli olmalarını bildirdim.

BELEDİYE BAŞKANIMIZ TÜM KAMU

TALEPLERİNİ KARŞILAMAK İÇİN ELİNDEN GELEN GAYRETİ GÖSTERDİ

Şahsım, Milletvekilimiz ve Belediye Başkanlarımızla sürekli iletişim halinde süreci takip ederken Belediye Başkanımız Kamudan gelen taleplerin karşılanması noktasında elinden gelen gayreti gösterdi.

Tüm örgütlerimiz halk hareketine demokratik yollarla hukuk düzeni içinde destek sağlamıştır. İl Başkanından İlçe Başkanlarına, Milletvekilinden Belediye Başkanlarına hepimiz darbe girişimi karşısında sorumlu bulunduğumuz tabana darbe girişimine karşı net tavır aldık.

DEMOKRASİ NÖBETİ BURDUR’DA BİR GÜN SONRA AKP ŞOVA DÖNÜŞTÜRÜLDÜ

Girişimden bir gün sonra demokrasi nöbeti olarak isimlendirilen meydan buluşmaları üzülerek ifade ediyoruz ki amacının dışına çıkarılarak siyasi şov alanlarına dönüştürülmüştür.

Partimiz yetkililerinin ve özellikle Belediye Başkanımızın bu alanda olmamasından malum siyasiler aklı sıra bir kampanya içine girmişlerdir.

Ak Parti İl Başkanı Sayın Süleyman Faki hem şahsımı hem de Belediye Başkanımızı meydan buluşmaları için davet etmiştir. Öncelikle kendisine nezaketinden dolayı teşekkür ederiz. Kendisine meydan buluşmalarının siyasi şov alanlarına dönüştüğü gibi provokasyona açık kontrolsüz yığınlar tarafından yer yer saldırı girişimleri yapılabileceğinden, örgütlerimizin ve kamu görevini icra eden Belediye Başkanlarımızın AKP Şovuna dönüşen ve provokasyona açık sokak toplantılarına katılmalarının uygun olmadığını beyan ettik.

MİLLETVEKİLİ ÖZÇELİK, SİYASİ ŞOVU

İYİCE ABARTARAK, ŞEHİDİMİZ İÇİN BELEDİYENİN

GÖNDERDİĞİ AMBULANSI GERİ DÖNDÜRMEYE KADAR VARMIŞTIR

Ayrıca bu şov Sayın Özçelik başta olmak üzere bir takım kişiler tarafından iyice abartılmış, Belediye Başkanımızın Ankara’da şehit olan polisimizin cenazesini almak üzere gönderdiği araç Afyon tarafından geri dönmek zorunda bırakılmıştır. Şehidimiz Konya Büyükşehir Belediyesi Cenaze hizmeti aracı tarafından getirtildiği gibi, Burdur Belediyesinin Cenaze hizmeti aracı hazır olduğu halde Konya aracı tarafından ısrarla defin alanına taşınmıştır.

Bununla birlikte henüz naaşları defnedilmemiş şehitlerimiz varken, diğer bir taraftan terör saldırıları devam ediyorken, sözde demokrasi nöbeti adı verilen buluşmalarda eğlenceler yapılması siyasi ve ahlaki açıdan doğru değildir.

KAMUOYUNA DUYURUYORUZ: DEMOKRASİ NÖBETİ

AKP’NİN SİYASİ ŞOVUNA DÖNÜŞTÜRÜLDÜĞÜ SÜRECE KATILMAYACAĞIZ!

Tüm bu durumlar göz önünde bulundurulduğunda, Kamuoyuna buradan ilan ediyoruz.

Demokrasi Nöbeti adı verilen buluşmaların AKP lehine siyasi şov alanlarına dönüştürüldüğü için, buluşmalarda AKP logolu araçların ve posterlerin kullanıldığı için, mikrofonlardan siyasi konuşmalar yapıldığı için, sokak güvenliğinin henüz kolluk kuvvetleri tarafından tamamen sağlanmadığı hükümet tarafından ifade edildiği için, provokasyon tehdidi henüz yok olmadığı için, sosyal medya tarafından siyasi kampanya yapıldığı için meydan programlarına katılmadığımızı ve bu şartlar devam ettiği sürece de katılmayacağımızı, ancak bu buluşmaların devletimizin bayrağı altında siyaset dışı bir algıyla yapılabilmesi için ortak akılla hareket edebileceğimiz bir platformun oluşturulabilmesi için tüm siyasi parti yöneticileri ile bundan sonraki programın birlikte hazırlanarak amacına uygun bir şekilde demokrasi savunmasının sağlanacağını düşünüyorum. Bu noktada da her türlü istişareye açık ve hazır olduğumuzu kamuoyuna saygıyla bilgilerinize sunarız.

Not: Ara başlıklar kavrayış kolaylığı için tarafımızca konulmuştur.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sanalbasin.com üyesidir