Burdur’un gururu Altuğ Hoca’ya büyük ödül

Koç Üniversitesi Rahmi Koç Bilim Madalyası’nın sahiplerinden birisi Burdur/ Karamanlı doğumlu bir hemşerimiz

Burdur/ Karamanlı doğumlu Prof. Dr. Hatice Altuğ, yeni tip Koronavirüs (Kovid19) salgınının gölgesinde online törenle açıklanan Koç Üniversitesi Rahmi Koç Bilim Madalyası’nın 2020 yılı sahibi oldu.

Karamanlılı, öğretmen bir anne babanın evladı olan Prof. Dr. Hatice Altuğ, yeni tip Koronavirüs (Kovid19) salgınının gölgesinde online törenle açıklanan Koç Üniversitesi Rahmi Koç Bilim Madalyası’nın 2020 yılı sahibi oldu. İsviçre’de École Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL) Biyomühendislik Enstitüsü’nde Öğretim Üyesi olan Prof. Dr. Altuğ büyük ödülü, geliştirdiği fotonik ve nanoteknolojiyi kullanarak hastalıkları erken teşhis edebilen biyosensörle kazandı.

Prof. Dr. Altuğ kimdir?

1978 yılında Burdur’un Karamanlı ilçesinde dünyaya gelen Altuğ, ortaokul ve liseyi Antalya okudu. 1996 yılında Antalya Anadolu Lisesi’nden mezun olduktan sonra Bilkent Üniversitesi Fizik Bölümü’nü tam burslu olarak kazandı.[3] Lisans eğitiminin ardından 2000 yılında Stanford Üniversitesi’nden tam burs alarak “Uygulamalı Fizik” bölümünde doktora eğitimine başladı. Stanford Üniversitesi’ndeki eğitimi boyunca lazer sistemleri ve optik aletler üzerine çalışmalar yürüttü.[3]

Stanford Üniversitesi’ndeki eğitimini tamamlayarak 2007’de Amerika’daki Boston Üniversitesi’ne geçen Hatice Altuğ, burada nanoteknoloji alanındaki çalışmalarına devam etmektedir.[4] Boston Üniversitesi’nde yaptığı çalışmalar sonucu vücutta hastalık taşıyan virüsleri tespit eden portatif ve düşük maliyetli bir cihaz geliştiren Altuğ, ekip arkadaşlarıyla birlikte cihazın geliştirilmesi çalışmalarına devam etmektedir.

Altuğ, yaptığı bu çalışmalar ile 2010 yılında, Amerikan Ulusal Bilim Vakfı’nın (National Science Foundation) verdiği “Başkanlık Erken Kariyer Ödülü”‘nün sahibi olurken, 2011 yılında ise Popular Science Dergisi’ndeki “Yılın En Başarılı 10 Genç Bilim İnsanı” listesine girdi. (Kaynak: WikiPedi)

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir