BUTSO Başkan Adayı Dargar BUTSO’da “değişim” dedi

Dalgar’dan yakıcı sorular

Burdur Ticaret ve Sanayi Odası yönetimine ekibiyle birlikte adaylığını sosyal medyada duyuran demir tüccarı Osman Dalgar bugün İstasyon Park’ta basın açıklaması yaparak yapılanları ve yapacaklarını anlatarak mevcut yönetime ve BUTSO üyelerine sorular yöneltti.

Osman Dalgar şu ifadeler eyer verdi:

Değerli üyelerimiz, değerli basın mensupları;
Sizlerle birlikte olup Burdur’umuzun ticaretini, sanayisini nasıl geliştireceğimizi, hep birlikte gelecek nesillere daha müreffeh bir Burdur bırakacağımızın planlamasını anlatacağımız bir toplantıyı hayal ederken, bugün amacın yalnızca seçim kazanarak bir dört yıl daha ‘suskunlar kulübüne’ döndürülmüş Ticaret ve Sanayi Odası’nda seçim öncesi yapılan manipülasyonları, sizlerle paylaşma ihtiyacı hâsıl olmuştur.
Bizler üyelerimiz adına, geride kalan 16 yılda mevcut başkan ve değişen ekiplerine sormak istiyoruz.
1- Dilinize doladığınız ‘yol ticareti’ için bugüne kadar bir metrekare yer satın aldınız mı?
2- En son Sayın Kayhan Ertuğrul Bey’in başkanlığı zamanında yapılan binanın dışında ne kadar yatırım yaptınız?
3- Yıllık 300 milyon dolarlık ihracat hacminden ne kadarı Burdur’umuza kalıyor, nasıl bir yönlendirme yapabiliyorsunuz?
4- Üyenin kredi kullanımında nasıl bir ölçü uygulayarak, banka yönlendirmeleri yaptınız?
5- Oda kayıt belgesi dışında üyeye bugüne kadar nasıl bir katkı sağladınız?
6- 16 yıldır 4 seçimde neler vaat edip, neleri gerçekleştirdiniz?
7- Yapılan yurtdışı seyahatlerinde ne görüp, neleri Burdur’umuza ve Burdurlu cefakâr iş insanlarına kazandırdınız?
8- Üye listelerini askıya çıkartıp iki gün içerisinde üyeye bilgi vermeden aidatını yatırmamış üyenin seçme hakkını nasıl elinden aldınız?
9- Mevcut pandemi koşulları ve diğer olumsuz ekonomik şartlar nedeniyle üye aidatını ve sair diğer diğer giderlerini ödemekte zorluk çeken bazı üyelerin aidat borçlarını sırf oy kullanabilsin diye ödemek bu son 15 günde mi aklınıza geldi?
Eğer; öyle değilse bazı yönetim kurulu üyelerinizin bana telefonda dediği gibi seçim stratejisi olarak mı görüyorsunuz?
Ayrıca haberleri bile olmadığını söyleyen bazı iş insanı üyelerimizin sanki oyları çantada keklik olarak mı görülmüştür?
10- İş insanları pandemi ve diğer ekonomik zorluklar içinde inim inim inlerken, Üyelerinizin ödenemeyen faturası var mı diye aramak aklınıza neden gelmedi?
11- Nace kodlarına göre kimi hangi gruba nasıl gönderdiniz?
Buna benzer daha pek çok soru sorulabilir, yöneltilebilir, ancak asıl soru şu olmalı;
“Bu seçimleri kazanmak sizler için neden bu kadar çok önemli?”
Değerli basın mensupları;
Emeği, alın teri sermayesi ile çalışan birçok insana istihdam sağlayan üyelerimize belge vermek dışında katkı sağlamayan bu anlayışın değişebilmesi için; Burdur’umuzun ürettiği katma değer temsilinin, ilimize yakışır haliyle yapılabilmesi, hatır gönüle değil akla ve mantığa uygun yatırımı ve yatırımcıyı yönlendirilebilmesi,  temsil yeteneği güçlü saygın donanımlı bireylerle bölgesel ve ulusal toplantılara katılım sağlanması, bölge ticaret ve sanayi odaları ile etkileşimi yükseltip organize sanayilerinin bir kısmının Burdur’da değerlendirilmesinin sağlanması, sınırlı kaynakların etkin kullanılması, OSB’de kişilere özel tahsis değil sektörel kriterlerin dikkate alınması ve daha birçok konuda temel yönetim anlayışını ortaya koymak için üyelerimizin oyuna talibiz.
Şimdi üyelerimize soruyoruz;
Siz bugüne kadar ticaret ve sanayi odamızdan ne kadar yarar gördünüz?
İnsani değerler dışında odamız ziyaretlerinden nasıl bir değer elde ettiniz?
Siz aidat ödeyip karşılığında yalnızca faaliyet belgesi alabilme dışında nasıl bir yönlendirme ile ticaret hacminizi arttırabildiniz?
Her birine saygı duymamızı bir kenarda tutmanız ricasıyla yönetim kurulu üyelerimiz, bugüne kadar önünüzü açabilecek hangi projeyi sunabildi?
Şu andaki mevcut yönetim kurulu üyeleri kendileri dâhil sektörleri başta olmak üzere hangi sektörün sorunlarının çözüme kavuşturulması sağlamıştır.
Devlet yetkililerinin ziyaretlerinde hangi üye hangi toplantıya katılarak doğrudan derdini anlatabilmiştir?
Yerinde kullanılanların helali hoş olsun, ama bu kadar kaynak nerelere kullanılmaktadır?
Dört yılda bir hatırlanan üyenin oyunu almak için gecikmiş üye aidatını yatırıp, üyenin oyunu alacağını zanneden sığ ve aciz bir düşünce sanıyor mu ki, değerli iş insanları bu ve bunun gibi zavallı girişimlere asla prim vermeyecektir?
Değerli üyelerimize sözümüzdür ki;
1- Devletimiz tarafından zaman zaman küçük ve orta ölçekli sanayinin ve ticaretin geliştirilmesi adına düşük faizli kredileri tüm paydaşlara doğru ve adaletli şekilde ulaştırabilmesinin dengesini sağlayacağız.  
Bunun için öncelikli olarak üyelerimizin ihtiyaç duyduğu finansman miktarını tespit ederek işletme sahiplerinin talebi doğrultusunda finansman sağlayıcılarıyla doğrudan görüşmeler yapılmasını sağlayarak  en iyi kredi imkânlarının sunulmasını sağlayacağız.
2- Ticarete yön vermek ve yeni yatırımları getirmek için üniversitemizle işbirliği yaparak, akademik çalışmalarla planlama yapacağız.
3- Mevcut durumda yurt dışı piyasalarda yaşanan sıkıntıların alımları etkilemesiyle birlikte ihracat yapan firmalarımız için yeni pazarlar elzem duruma gelmiştir.
Bu sebeple ticaret odası olarak yeni pazar arayışlarında firmalara yol göstermek, destek olmak gerekirse ticari heyetler düzenleyerek firmaların birebir etkileşime girmesini sağlamak, ayrıca gelişen yeni ekonomik konjonktürel gelişmeler ışığında Güney Afrika, Hindistan gibi yeni pazarlara erişim için gerek yurt içi gerekse yurt dışı etkinliklere, üyelerimizin etkin iştirakini sağlayacağız,
4- Gelişmekte olan yeni ticaret konsepti olan elektronik ticaret konusunda üyelerimizin gerekli bilgilendirmelere sahip olmaması, bu trendin ilimiz açısından fırsat getirici özelliğini kazanamamasına neden olmaktadır.
Elektronik ticaret konusunda gerekli eğitim ve bilgilendirmeler üyelerimize yapılacaktır.
Sonuç olarak; biz, “değişimin adı olacağız, biz yenilenmenin, dinamizmin ve tazelenmenin adı olacağız.”
Biz; 16 yıllık durağan, mesaisini dolduran umudunu yitirmiş vakit geçirmek üzere gelinip gidilen bir ticaret ve sanayi odası yerine, adını ‘bölgenin söz söyleyeni’ girişimciyi yatırımcıyı davet eden bölgeyi cazip kılacak atılımları planlayan fırsatlar yaratan anlayışın sembolü olacağız.
Biz söz veriyoruz ki; “büyük Türkiye’nin şirin Akdeniz ili değil, varlıklı, geleceğe güvenle bakan ve yatırımlarıyla bölgemizin ve ülkemizin yıldızı bir Burdur inşa etmek üzere” yola çıkıyoruz. Unutmayın ki; değişmeyen tek şey değişimdir.
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.