BUTSO’nun Hükümetten Acil Eylem Planı beklentisi

Burdur Ticaret ve Sanayi Odası (BUTSO) Başkanı Yusuf Keyik, son günlerde yaşanan döviz kurlarındaki artışın ardından acil bir ekonomik paketler beklediklerini belirtti. Son mali dalgalanmalar hakkında değerlendirmelerde bulunan Keyik, “devletimiz krizi atlatmakta muktedirdir. Sübvansiyon uygulanmalıdır” dedi.

Hükümet, 42 yıldır uygulanan yüksek faiz-düşük kur sistemine karşı harekete geçti.

Çıkarları zedelenen küresel kan içici finans oligarşisi kur üzerinden savaşa girdi.

Bunun üzerine Türkiye’de Salı günü kur şoku yaşandı.

Türk Lirası, görülmemiş oranlarda değer kaybına uğradı.

2001 yılındaki olaylara benzer hareketlilik yaşandı.

Döviz çıldırdı, iş dünyası şaşkına döndü.

İş insanlarının alacak değerleri eridi, öz sermayeler eridi.

Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan BUTSO Başkanı Yusuf Keyik yazılı bir açıklama yaparak, “acil eylem paketi” beklentilerini dile getirdi.

Başkan Keyik, “Dövizdeki artışla birlikte Türk Lirası alacaklı üyelerimizin alacak değeri düştü, işletmelerin öz sermayeleri eridi. Dövizle borcu olanların ise borçları katlanarak arttı ve ödenemez hale geldi. Krizin etkilerinin 6 ay süreceği öngörülüyor. Bunların yanı sıra istihdam oluşturmayan, katma değer üretmeyen döviz sahiplerinin kat be kat zenginleştiğini görmek girişimcilerin moralini bozmakta, yatırım yapma iştahını kapatmaktadır.  Döviz kurlarındaki kırılganlıklarla oluşan ekonomik dalgalanmalar piyasadaki güven istikrarını ortadan kaldırmaktadır” şeklinde değerlendirmede bulundu.

DEVLETİMİZ KRİZİ ATLATMAKTA MUKTEDİRDİR

“Covid19 virüsünün ve buna bağlı kısıtlamaların ekonomiye negatif izlerini gidermeye başladığımız bu toparlanma sürecinde Oda olarak limitlerimiz dâhilinde tüm finansal gücümüzü seferber ederek, üyelerimizin nakit sıkıntılarını çözümlemeye çalıştık. Fakat Amerika Birleşik Devletleri merkezli tüm dünyada yaşanan ekonomik buhran ülkemize de sirayet etti” diyen Başkan Keyik, “Döviz kurlarında artış eğilimi yaşandı. Döviz borcu olan firmaların, ithalatla işletmesini çalıştıran firmaların gelir-giderleri arasındaki makas açıldı. Amerikan dolarının TL karşısındaki artışının ihracatçıları rahatlattığı gibi kamuoyunda yanlış bir anlaşılma mevcut. TL’nin değer kaybetme eğiliminde olmasıyla birlikte uluslararası rekabet gücümüz de zayıflıyor. Paramızın değer kaybının sürmesi durumunda ulusal bazda rekabet ve üretim miktarı düşecektir.  Esnaflarımız sattıkları ürünleri aynı fiyattan yerine koymakta zorlanacaktır. Emtia fiyatlarının artması esnaflarımızı karamsarlığa götürmektedir.  Bizler Oda olarak ekonomik gelişmeleri an be an takip ediyoruz. Devletimiz bu ekonomik krizi atlatmakta muktedirdir. Buna inancımız tamdır” ifadelerine yer verdi.

SÜBVANSİYON UYGULANMALI

Kriz dönemlerinde herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini vurgulayan Başkan Keyik şu görüşleri ileri sürdü:

“Bizler Oda olarak bugüne kadar üyelerimizin ekonomik krizlerden mümkün olduğunca az etkilenmesi için elimizden gelen tüm imkânlarımızı çözüm noktasında kullandık. Hükümetimizden bu döneme özel KOBİ’leri destekleyecek yeni paketler açıklamasını bekliyoruz. Hep konuşulan ama bir türlü yürürlüğe girmeyen perakende yasası ve zincir marketler sorununun acil çözümlenmesi lazım. Bugün her mahallede en az 3 tane zincir market varken Hükümetin esnafın yanında olması gerektiğine inanıyoruz. Akaryakıt ürünlerine olduğu gibi diğer alanlara mesela temel ihtiyaç maddelerine de sübvansiyon uygulanmalıdır.”

“Bu minvalde yeni bir Acil Eylem Planı veya Para Politikalarının Revizyonu devreye alınmalıdır.  Acil önlem alınmalı, tedbirler hayata geçirilmeli, çözümler üretilmelidir” diyen Başkan Keyik sözlerine, “Ticaret hayatını olumsuz etkileyen TL’nin hızlıca değer kaybetmesi durumu acil bir değişim gerektirmektedir. Faiz politikaları gözden geçirilmelidir. Ayrıca çalışanları ilgilendiren asgari ücret belirlenmesi hakkında; çalışanı enflasyona ezdirmeyecek bir miktarın kararlaştırılmasını umuyor, bu kapsamda işverenlere de destek ve kolaylık sağlanmasını temenni ediyoruz” diyerek son verdi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.