Çanakkale Zaferi’nin 108. yıl dönümü: Çanakkale Geçilmez

Çanakkale Deniz Zaferi’nin 108. yıldönümü ve 18 Mart Şehitleri Anma Günü dolayısıyla Burdur Valiliği’nin hazırladığı program çerçevesinde kutlandı.

Osmanlı’yı parçalama ve paylaşmak isteyen emperyalizme karşı 108 yıl önce verilen büyük bir mücadele…

Tarihin seyrini değiştiren, dünya tarihini etkileyen büyük bir devrimci direniş…

Varlığını Türk varlığına armağan edenlerin olağanüstü direnişi…

Çanakkale Deniz Zaferi’nin 108. Yılı…

Türk tarihinin dönüm noktalarından biri olan Çanakkale Savaşları, 19 Şubat 1915’te Çanakkale Boğazı’ndaki deniz savaşıyla başladı. Ardından karada Seddülbahir, Arıburnu ve Anafartalar cephelerinde devam etti. 325 gün süren Çanakkale Savaşları 9 Ocak 1916’da Türk Ordusunun zaferiyle sona erdi.

Bu zaferin 108. Yıldönümünü kutlama program, bugün (18 Mart 2023 Cumartesi günü) Burdur Şehitliği’nde çelenk sunumuyla başladı. Burdur Vali Vekili Ahmet Mailoğlu, Burdur Garnizon Komutan V. Yavuz Çankaya, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Burdur İl Temsilci Hasan Okyar, şehitlik abidesine birer çelenk sundu.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve tüm şehitlerimiz için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Mehmetçiklerimiz tarafından saygı atışı ile birlikte Albayrağımız göndere çekildi, İstiklal Marşı’mız okundu.  Burdur Garnizon Komutanlığı’nda görevli Tank Ütğm. Abdurrahman Kaan Gültekin günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

Burdur Vali Vekili Ahmet Mailoğlu şehitlik özel defterini imzaladı. Akabinde programa katılan protokol üyeleri Burdur Şehitliği’ndeki şehitlerimizi mezarları başında ziyaret ederek,  birer karanfil bıraktı.

Burdur İl Müftüsü Enver Türkmen tarafından tüm şehitlerimiz ile depremlerde hayatını kaybeden yurttaşlarımız için Kur’an-ı Kerim okudu.

Burdur Vali Vekili Ahmet Mailoğlu şehitlik defterine şunları yazdı: 

“Aziz Şehitlerimiz; Millet olarak zor zamanlardan geçtiğimiz bu günlerde, tarihimize altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferi’nin 108. yıldönümünü kutlamanın ve kutsal vatanımız için canlarını feda eden şehitlerimizin gününü idrak etmenin onurunu yaşıyoruz. Çanakkale Zaferi; askerlerine, “Taarruzu değil, ölmeyi emrediyorum” diyen büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, vatan ve milletin bağımsızlığı uğruna canlarını feda eden şehitlerimizin, gazilerimizin, topyekûn milletimizin zaferidir. Bir metrekareye 6 bin merminin sığdığı, cepheler arasında 5 metreden az mesafenin olduğu, Seyit Onbaşı timsali imkansız görülenlerin mümkün

kılabilen bir ruhun yeridir Çanakkale. Aziz şehitlerimizin temiz kanlarıyla suladıkları kutsal vatan toprakları, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türk milleti tarafından en kutsal vatan toprakları, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türk milleti tarafından en kutsal emanet olarak muhafaza edilecektir. Bizlere bu büyük zaferin gururunu armağan eden, başta Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere; bu mücadeleye iştirak eden Türk ordusunun kahraman mensuplarına, vatanları uğruna hayatlarını feda eden bütün şehitlerimize en samimi duygularımla şükranlarımı sunarım. Çanakkale Geçilmez…”

Günün anlam ve önemini belirten Tank Ütğm. Abdurrahman Kaan Gültekin yaptığı konuşmada, “Şanlı tarihimizin bütün görkemiyle yerini alan ve tüm Dünya’ya karşı azmin, cesaretin ve fedakârlığın sayısız örneklerinin sergilendiği Çanakkale Savaşı, vatanın bütünlüğünü ve bağımsızlığı söz konusu olduğunda Türk Milletinin vatanı için hangi zorluklara göğüs gerebileceğini en güzel örneklerinden biridir.” İfadelerine yer verdi.

Çanakkale Zaferi’nin 108. yıl dönümü ve 18 Mart Şehitleri Anma Günü dolayısıyla Burdur İl Milli Eğitim Müdürlüğü Recep Tayyip Erdoğan Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürlüğü Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Konferans Salonu’nda çeşitli etkinlikler düzenledi.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve şehitlerimiz için saygı duruşu ve İstiklal Marşı’mızın okunması ile başlayan şehitlerimizi anma programı Kur’an okunması ile devam etti.

Burdur Vali Vekili Ahmet Mailoğlu ve Recep Tayyip Erdoğan Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Hüseyin Ünal, günün anlam ve önemini belirten birer konuşma yaptılar. 

Burdur İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce Çanakkale Deniz Zaferi’nin 108. yıl dönümü ve 18 Mart Şehitleri Anma Günü münasebetiyle çeşitli kategorilerde düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere

Ödülleri Burdur Vali Vekili Ahmet Mailoğlu ve beraberindeki protokol üyeleri tarafından verildi.

Program, okul öğrenci ve öğretmenleri tarafından hazırlanan oratoryo gösterisi ile son buldu.

Burdur Vali Vekili Ahmet Mailoğl

Burdur Vali Vekili Ahmet Mailoğlu, MAKÜ Sergi ve Konferans Salonu’nda Recep Tayyip Erdoğan Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürlüğü’nün hazırlığının programda yaptığı konuşmada, “Çanakkale Deniz Zaferi’nin 108’inci yıl dönümü büyük bir iftiharla kutlanırken, Çanakkale’de ecdadımıza ilham veren şahadet ruhuyla vatan ve İstiklal uğrunda kutsal değerlerin yaşaması için canlarını veda eden aziz şehitlerimizi ve depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımız rahmet yad ediyorum” dedi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.