Çarşılar bomboş, esnaf sinek avlıyor

Burdur’un çarşı niteliğinde en eski caddesi Gazi’de ve Yukarı Pazar’da yaprak kımıldamıyor; bayram öncesi beklenen hareketlilik yok; eski alışverişlerden eser yok. Esnaf dükkân önlerinde düşünceli düşünceli oturuyor. Esnaf, terör eylemlerinin, Türkiye’nin askeri hareketliliğinin ve ekonomik durgunluğun satışları vurduğunu belirtiyor. Umutlar, artık bayram sonrası kış alışverişine ertelendi.

DARBE VE TERÖR OLAYLARI EKONOMİYİ VURDU

Bir yanda ABD güdümlü Fethullahçı Terör örgütü (FETÖ’cü) darbe kalkışmasının yarattığı OHAL ortamı, gene ABD güdümlü ABD kara gücü bölücü terör örgütü PKK ile savaş ve Fırat Kalkanı operasyonu gibi askeri olaylar, diğer yandan ekonomideki stagflasyonun daralmaya dönüşmesinin etkisiyle Hükümet çevrelerinden ekonominin tıkırında olduğu gibi söylemler gelse de bayram öncesi canlı olması gereken piyasada yaprak kımıldamıyor. İlimizin çarşı niteliğinde, il ekonomisinin nabzının attığı mekân olan Gazi Caddesi ve Yukarı Pazar’da Bayram öncesi beklenen canlılık ve alışveriş görülmemektedir. Esnaf eski canlı alışverişleri iç geçirerek anıyor.

BAYRAM ÖNCESİ ESNAF SİNEK AVLIYOR

Eskiden Atatürk Caddesi’nin en canlı mağazalarından olan LC Waikiki alışveriş merkezinde bile canlılık en az seviyede. Yanındaki yeni açılan FROG giyim mağazasında ise orta düzeyde bir canlılık görülmektedir. Mağaza sahibi Hasip Babuşçu, kendilerinin henüz yeni olduğundan eski bayramların alışveriş canlılığını bilmediklerini, bu nedenle şimdilik müşteri ilgisinin kendilerini mutlu edecek seviyede olduğunu belirtti. Atatürk Caddesi’nin her zaman gözde olan büfesi Oğuzhan Büfe’nin sahibi Nevzat Çetinkaya ise alışverişin zayıflığından şikâyetçi. Eski alışverişler nerde diyen Çetinkaya, “bu yıl başka” dedi.

DAHA ÖNCE GÖRÜLMEMİŞ BİR DURUM; ESNAF ÇOK TEDİRGİN!

Ekonomik güven endeksinin düşüklüğünün yanında esnafın güvenlik kapsamında da güven endeksinin çok düşük seviyede olduğu gözlemleniyor. Fotoğraf karesine girmekten kaçınan esnafın yanında önce fotoğrafının çekilmesine izin verdiği halde ardından gazete ofisine kadar gelerek kendi isminin ve fotoğrafının kullanılmamasını isteyen esnaf bile çıkmaktadır.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir