Çevre ve tabiatın yazarı Yavuz’a yağmacı sansürü

Tabiatı ve çevreyi yağmalama peşinde koşanların korkulu rüyası, tabiat ve çevre rantı peşinde koşanların kâbusu araştırmacı –yazar, gazeteci, KıvılcımHaber’in de köşe yazarı Yusuf Yavuz’un aynı zamanda arşiv haber niteliğinde olan kişisel haber sitesine erişim engeli getirildi.

Gazetemiz köşe yazarlarından gazeteci Yusuf Yavuz, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla yazılarının ve haberlerinin önemli bir kısmının bulunduğu kişisel web sitesinin “bir istek”le erişime engellendiğini duyurdu.  

Mahkeme kararı yok!

Herhangi bir kurum, kuruluş ya da resmi makamın talebi yok!

Sadece “yetkili bir Türk makamı”nın talebi var.

Uygulama öylesine karakuşi, öylesine beyhude ki, hukuk devleti ilkelerine bile açıktan savaş ilan edilmiş…

Hukukun üstünlüğü değil, kişilerin talepleri belirleyici…

MAHKEME KARARI YOK!

Türkiye’de tabiatı ve çevreyi yağmalayanların, sırf rant için ormanlarımızı, otlaklarımızı, zeytinliklerimizi, kısacası tabiatımızı, içinde soluk alıp verdiğimiz çevreyi talan edenlerin ve yıkanların kabusu olan bir çevreci yazarın, Yusuf Yavuz’un yazı ve haberlerinin önemli bir kısmının arşivi olan “gazeteciyusufyavuzblog.wordpress.com” adlı kişisel web sitesine keyfi olarak adı açıklanmayan “Yetkili bir Türk makamı”ın talebiyle engellendi.

BU UYGULAMANIN BİR ADIM ÖTESİ, FAHRENHEİT 451’İN DÜŞÜNCEYİ YAKMASIDIR

Nazi emperyalizminin Almanya’da iktidara gelmesiyle başlayan kitap yakma olayıyla faşist iktidarların aydınları hedef tahtasına koymasını eleştiren ve Ray Bradbury’nin karanlık bir geleceği konu aldığı kitabı olan ve aynı zamanda kâğıdın tutuşma sıcaklığı olan Fahrenheit 451’e atıfta bulunarak paylaşımda bulunan Yavuz, “Kitapları yakan Fahrenheit 451’in henüz düşünceyi yakamıyor oluşu tek umudumuz…” dedi.

“YETKİLİ TÜRK MAKAMI” NERESİ?

Kamuoyunda tepkiyle karşılanan karakuşi uygulamaya neden olan “Yetkili Türk makamı“nın neresi olduğu ise merak konusu oldu.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.