Çevreci ressamın evinde şüpheli yangın

Resimleriyle ve sergileriyle çevre meselelerine dikkat çekmeye ve farkındalık yaratmaya çalışan ressam Gökçe Erhan’ın evi, geçimini balıkçılıkla sağlayan bir çok aileyi olumsuz etkileyeceği ileri sürülen kültür balıkçılığı tesislerine karşı yapılacak basın açıklaması öncesinde yanarak kül oldu.

Türkiye’de çevre katliamı ve yıkımı yüksek boyutlara çıktı.

Kudurmuşçasına rant peşinde koşan çevreler her gün bir başka yerde tabiatı yıkıma uğratıyor.

Çevreciler de ülkenin her yerinde bu tabiat ve çevre düşmanlarının karşısına çıkıyor.

ÇEVRECİLER GÜVENDE DEĞİL

Ancak çevreciler gözü dönmüş rantçılar karşısında her zaman güvende değiller.

Geçtiğimiz yıllarda Antalya/ Finike İlçesi’nde, mermer ocaklarının kapatılması için çabalarken, evlerinde öldürülen Ali Ulvi- Aysin Büyüknohutçu çifti unutulmadı.

Bu kapsamda Trabzon’un Sürmene ilçesinde eserleriyle çevre sorunlarına dikkat çekmeye çalışan ressam Gökçe Erhan’ın evi, kültür balıkçılığı tesislerine karşı yapılacak basın açıklamasına az bir süre kala yanarak kül oldu. Yangının çıkış nedeni henüz belirlenemedi.  Ancak Jandarma ‘kundaklama’ şüphesiyle inceleme başlattı.

KUNDAKLAMA ŞÜPHESİ

Bizhaberiz.com’un haberine göre, Ressam Gökçe Erhan, deniz ekosistemine zarar verdiği gerekçesiyle kültür balıkçılığı tesislerine karşı basın açıklaması için çağrıda bulundu. Erhan’ın basın açıklamasına kısa bir süre kala evi şüpheli bir şekilde yandı. Çıkış nedeninin somut olarak henüz belirlenememesine karşın Jandarma ‘kundaklama’ şüphesiyle inceleme başlattı. Gökçe Erhan, yangın öncesi evinin arka tarafında sesler duyduğunu ifade etti.

ÇAMBURNU’NA KİMSE KAFES SAPLAYAMAZ!

Ressam Gökçe Erhan, kül olan evine rağmen gözyaşları içinde basın açıklamasına katıldı. Çamburnu Doğa Kültür Sanat Derneği, Sürmene Yeniçam Balıkçı Kooperatifi üyeleri ve bölge halkının katıldığı açıklamada konuşan Gökçe Erhan, gözyaşları içinde, “Bu projeler, geçimini balıkçılıkla sağlayan aileleri son derece olumsuz etkileyecektir. Kültür balığı tesisi için düşünülen bölge, görüntü kirliği yaratacak ve genel estetiği bozarak yerel turizmi etkileyecektir. Kafeslerde kullanılacak yemler, doğal ortamdaki deniz balıklarının besin zincirinin bozulmasına neden olacaktır. Denizlerde yakalanan küçük balıklar, çiftliklerde yem olarak kullanılacağı için küçük deniz balıkları soyları tükenmekte olacak ve hamsi kültürü tehdit altına girecek. Bu projeye kesinlikle karşıyız. Çamburnu’na kimse kafes saplayamaz” dedi.

GÖZYAŞLARI İÇİNDE EVİNİN YAKILDIĞINI HATIRLATTI

Konuşmasında evinin yandığını ağlayarak hatırlatan Erhan, “Biz atalarımızdan kalan aile evimizi kaybetmiş olsak da bu geri getirilebilir bir şey. Ben bir ressam olarak oradaki her ayrıntıyı aynı şekilde resmedebilirim. Yanan evimi tekrar ayağa kaldırabilirim ama denizi kaybettiğimizde bu geri döndürülemez” diye konuştu.

ÇÖPLÜKTE DE YAĞLI BOYA RESİM SERGİSİ AÇMIŞTI

Ressam Gökçe Erhan, Sürmene ilçesi Çamburnu mevkisinde çöp depolama yönteminin çevreye zarar verdiğine dikkat çekmek için daha önce de çöplükte yağlı boya resim sergisi açmış, “Çöpler depolanarak değil geri dönüşümle kazanılmalı” diyerek tepki göstermişti.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir