Cezaevlerindeki FETÖ tutuklu ve hükümlü sayısı

Darbe girişimi sonrası FETÖ ile bağlantılı kişiler için kapsamlı operasyon başlatıldı. Çok sayıda kişi tutuklandı. Türkiye genelinde açılan 289 fiili darbe davasının tümünde karar verildi. Cezaevlerinde 19 bin 300 FETÖ/PDY’den tutuklu ve hükümlü bulunuyor. 29 bin 455 kişi hakkında ise yakalama kararı var.

İşte Türkiye’nin FETÖ ile mücadele bilançosu!

Türkiye Fethullahçı Terör Örgütü ile mücadelede büyük aşama kaydetti. Kapsamlı operasyonlar ile devlet içinde yapılanan örgüt üyeleri tutuklandı.

Şu ana kadar 117 bin 208 kişi hakkında mahkûmiyet, 87 bin 519 kişi hakkında beraat kararı verildi. Cezaevlerinde 19 bin 300 FETÖ/PDY’den tutuklu ve hükümlü var. Haklarında yakalama kararı olduğu halde henüz yakalanmamış kişilerin sayısı ise 29 bin 455.

Darbe girişimi sonrası Türkiye genelinde açılan 289 fiili darbe davasının tümünde karar verildi. Darbe davalarının 56’sı İstanbul’da, 56’sı Ankara’da, 177’i ise diğer illerde görüldü.

289 darbe davasından karar verilen bir davada gerekçeli karar yazımı devam ederken, bir davada gerekçeli karar tebligat aşamasında bulunuyor. Dört dava kanun yoluna başvurulmaksızın kesinleşti. Dokuzu istinafta bozma sonrası ilk derece mahkemesince birleştirme kararı verilirken, 11 istinafta ve 263’ü Yargıtay’da bulunuyor.

FETÖ ile mücadelede iade mekanizmasını devreye sokan Türkiye, altı yılda 110 ülkeden, 1133 FETÖ mensubu için toplam bin 234 iade talebinde bulundu.

Adalet Bakanlığı’nın verilerine göre, darbe girişimi sonrası Türkiye ABD’den aralarında FETÖ elebaşısı Fetullah Gülen’in de bulunduğu 227, FETÖ yönetici ve üyesinin iadesini istedi. AB üyesi ülkelerden de tam 406 FETÖ mensubunun iadesi talep edildi.

Türkiye’nin AB üyesi ülkeler arasında en fazla iade talebinde bulunduğu ülke 129 kişi ile Almanya oldu. İade talep listesinde Almanya’yı, 97 kişi hakkında iade talebi ile Yunanistan, 52 kişi ile Belçika, 33 kişi ile Hollanda ve 31 kişi ile İngiltere izledi. Ancak bu ülkelerden tek bir iade bile olmadı. Türkiye’nin Romanya’dan 2, Cezayir’den ise 1 olmak üzere sadece 3 FETÖ’cüyü iade talebi kabul edildi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.