Covid19’a yakalananlar dikkat! İlaçları kullanmazsanız…

Halk arasında ve sosyal medya mecralarında Koronavirüs (Kovid19) testi pozitif çıkıp da tedavi görenlere sabah 8, öğleden sonra 8 olmak üzere toplam günde 16 ilaç verildiğini, bunun yan etkilerinin yüksek olduğunu, bu nedenle buna karşı çıkanların yaydığı olumsuz ve ölümcül fikirlere kapılarak ilaçları kullanmayan Kovid19 hastalarını daha büyük tehlikelerin beklediği belirtildi. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Bünyamin Sertoğulları, yan etkileri nedeniyle ilaçlarını kullanmayan koronavirüs hastalarının, hastalığı daha ağır geçirip, virüsü hızlı yayabileceğini söyledi.

İLAÇLAR, İYİLEŞMEYİ 10 GÜNDEN 4 GÜNE İNDİREN İLAÇLAR

blifebursa internet sitesinde yayınlanan habere göre, Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Bünyamin Sertoğulları, koronavirüs teşhisi konulan ve Sağlık Bakanlığı tarafından ücretsiz verilen ilaçları kullanmayanları uyardı. Prof. Dr. Sertoğulları, ilaç kullanmayan koronavirüs hastalarının hastalığı daha ağır geçirebileceğine dikkat çekip, “vatandaşların içi rahat olsun, bu ilaçlar üretilirken ilk yapılan şey güvenlik testidir. İlaçların kullanılabileceği dozda yan etkilerinin olup olmadığına bakılıyor. Zaten bu ilaçlar direkt Koronavirüse yönelik ilaçlar değil. Ancak yapılan çalışmalarda bu ilaçların koronavirüs hastalığının geçme süresini 10 günden 4 güne indirdiği ortaya konmuştur. Vatandaşlarımız ilacı kullanmayıp bizim yanımıza geldiklerinde yan etkileri daha fazla olan ağır ilaçları vermek zorunda kalıyoruz” dedi.

YAN ETKİLER, HAYATİ RİSKİ OLMAYAN YÖNETİLEBİLİR ETKİLER

Prof. Dr. Sertoğulları, “vatandaşlarımız hastalarımıza zarar verecek bir ilaca başlanılmayacağından emin olsunlar. İlaca baktığımızda bizi korkutacak kadar yan etkilerinin olduğu söylendi ancak bunlar binde ya da 10 binde bir düşük bir ihtimalle görülebilir. Daha çok görülen yan etkileri hayati riski olmayan bizim yönetebileceğimiz etkiler” diye konuştu.

İLAÇ KULLANILMAZSA BULAŞ RİSKİ ARTAR

Koronavirüs testi pozitif çıkan gençlerin çoğunlukla ilaç kullanmak istemediğini ifade eden Sertoğulları, “gençler, özellikle bu hastalığı ilaçsız atlatabilirler ama hastalık süreci daha uzun olur ve hastalığı sevdiklerine bulaştırma riski artar. Kendisi hastalığı daha hafif geçirmiş ama ilaç kullansa daha kısa sürede atlatacakken ilaç kullanmadığı için annesine ailesine bulaştırdığını gördüğümüz genç hastalarımız var” ifadelerini kullandı.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir