DSÖ uyardı: 3’üncü dalgaya hazır olun!

“İkinci dalga” mıdır, Sağlık Bakanı Dr. Fahreddin Koca’nın deyişiyle “ikinci pik” midir bilinmez ama 5 binlik hasta sayısına ulaştığımız Nisan ayındaki ilk dalgayı sollayan mevcut salgının dehşetini henüz yaşarken, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ’den) ürkütücü bir uyarı geldi. DSÖ, önümüzdeki yıl üçüncü dalganın gelebileceğini belirtti.

Tüm dünyada yeni tip koronavirüs (Kovid19) salgını bütün hızı ve dehşetiyle hızla devam ederken, Batı ülkelerinde her gün binlerce insan kırılırken, ülkemiz, günlük hasta sayısının 5 bin 300’leri aştığı, günlük ölümlerin 130-135’lere tırmandığı “ikinci pik” denilen vakanın dehşetiyle sarsılırken DSÖ, “2021’in başında Avrupa’da üçüncü dalgayı bekliyoruz” duyurusunu yaptı.

DSÖ’DEN KORKUTAN UYARI: “ÜÇÜNCÜ DALGA BEKLENİYOR”

Kovid19’a karşı mücadeleyle ilgili olarak son iki haftadır kitleleri sevindiren aşı haberleri gelmeye devam ederken Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ’den) uluslararası kamuoyunu endişelendiren bir açıklama geldi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün üst düzey isimlerinden David Nabarro, İsviçre’nin çok okunan gazetelerinden Solothurner Zeitung’a konuştu. Nabarro, yaz döneminde hükümetlerin gerekli önlemleri almadığını ve ikinci Koronavirüs dalgasını engellemek için bir şey yapmadıklarını söyledi.

HÜKÜMETLER BİRİNCİ DALGANIN ARDINDAN YAZ AYLARINI BOŞA HARCADILAR

Yetkililerin birinci dalgayı müteakiben yaz aylarında “altyapısal ihtiyaçları” karşılamak için çalışma yapmadıklarından dolayı ikinci dalgayı yaşadığımızı vurgulayan Nabarro, “eğer hükümetler gerekli düzenlemeleri ve iyileştirmeleri yapıp önlem almazlarsa 2021’in başında üçüncü dalgayı göreceğiz. İsviçre’de vaka ve ölüm oranı çok ciddi seviyeye ulaşabilir” ifadesini kullandı.

TÜRKİYE’DE SALGIN KONTROLDEN ÇIKMAK ÜZERE

Ülkemizde Kovid19 hasta sayısı, ilk dalganın hüküm sürdüğü Nisan ayındaki 5 binlik hasta sayısını sollayarak 6 bin 17’ye tırmandı.

Ne olduysa 11 Kasım ile 22 Kasım arasında oldu.

11 Kasım’da hasta sayısı 2 bin 693 iken, 2 günde 3 bini, 18 Kasım’da 4 bini,2 gün sonra 5 bini ve 2 gün sonra 22 Kasım’da 6 bini aştı.

Almanya ve Fransa’da ise vaka sayısı 33 bin, İsviçre ve Avusturya’da binlerce günlük vaka sayısı açıklandı.

ASYA ÜLKELERİ KORONAVİRÜSLE MÜCADELEDE DAHA BAŞARILI

Nabarro Güney Kore gibi Asya ülkelerinin çabalarını takdir ettiklerini söylerken, “Güney Kore’de insanlar Koronavirüsle mücadelede çok etkili. Virüsle mücadele için davranışlarını değiştiriyorlar. Sosyal mesafeye özen gösteriyorlar, maske takıyorlar, hastalandıklarında kendilerini karantinaya alıyorlar. Ellerini ve zeminleri temizliyorlar” ifadesini kullandı. Nabarro, Asya ülkelerinin Koronavirüs yasak ve önlemlerini erken bir şekilde gevşetmediğini de söyledi. Nabarro, “vaka sayısının düşmesini ve o seviyede kalmasını beklemelisiniz. Avrupa’nın hamlesi erkendi” dedi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.