Elektrik kayıp-kaçak bedeline yüzde 39 zam

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK’nin) 1 Temmuz’dan geçerli olmak üzere yaptığı 25 Haziran 2015 tarihli ) perakende elektrik tarifeleri belirlemesinden kayıp kaçakta süper zam çıktı. Elektrik hizmet bedellerinin belirlenmesine ilişkin 26 Temmuz tarihli EPDK kararını değerlendiren Tüketiciler Birliği Federasyonu (TBF) Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz ve BURTÜKODER Başkanı Kemal Arslan sert tepki gösterdi. Federasyon zammı için, ‘geçici iktidardan kalıcı hasarlar’ olarak niteleyen TBF Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz, “sanayi kuruluşlarına ilişkin tarifenin kayıp-kaçak bedelinde yüzde 1,35 indirim yapılırken, ticarethanelere ilişkin tarifenin kayıp-kaçak bedelinde yüzde 32, meskenlere ilişkin tarifenin kayıp-kaçak bedelinde yüzde 39.47 oranında zam yapılmıştır” dedi.

KAYIP KAÇAK BİR BEDEL DEĞİL, BİR SOYGUN

Kayıp kaçak bedelinin aslında bir bedel değil bir “soygun” olduğunu vurgulayan BURTÜKODER Başkanı Kemal Arslan, Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun 21 Mayıs 2014 tarihinde verdiği kararla elektrik tüketiminden alınan kayıp-kaçak bedelinin hukuk devleti ve adalet düşüncesiyle bağdaşmadığına hükmettiğini hatırlatarak, geçici hükümetin bu kararının esasen hukuk ve adaletin tamamen tüketilerek gerçekleştirildiğinin altını çizdi.

GEÇİCİ HÜKÜMETİN KALICI ZARARLARI

Şu anda ülkeyi yöneten geçici AKP Hükümeti’nin “kalıcı zararlar” veren kararlar aldığı belirtildi. Burdur Tüketicileri Koruma Derneği Başkanı Kemal Arslan, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK’nin) yüksek mahkemenin hukuksuzluğuna ve adaletsizliğine hükmettiği kayıp kaçak bedelini yüzde 39,47 oranında zamlandırdığını ama kayıp kaçak bedelinin iadesi için tüketicilerin hukuk yoluna başvurmalarının önünde hiçbir engel bulunmadığını belirterek, milyonlarca elektrik kullanıcısı tüketicini hakem heyetlerine başvurmaya devam ettiğini, derneklerine başvurması halinde bütün vatandaşlara hukuki destek verdiklerini ifade etti. Elektrik hizmetinden “Deli Dumrul haracı” gibi alınan kayıp-kaçak bedelinin hukuka aykırı olduğuna ilişkin üst düzey yargı kararı varken, siyasi iktidara düşen görevin kayıp-kaçak bedeli uygulamasını sonlandırması gerektiğini vurgulayan Arslan, “ancak 7 Haziran Genel Seçimi sonrası, halen geçici nitelikte görev yapan siyasi iktidar, milyonlarca tüketicinin vicdanında rahatsızlık oluşturan bu uygulamayı sonlandırmak yerine rekor oranda zam yapmayı tercih etmiştir” diye konuştu.

SİYASİ İKTİDAR ÇARESİZCE ZAM YAPIYOR

Elektrikte “kayıp kaçak oyunu” olarak adlandırdığı bu hukuksuzluğu sert tepki gösteren Arslan, “tüketici derneklerinin mahkemelerde elde ettiği hukuk zaferi karşısında şaşkına uğrayan AKP iktidarı, seçimler öncesi çıkarmaya çalıştığı yasa tasarısını formüle edemeyince çareyi alınmakta olan kayıp kaçak bedellerini zamlayarak, vatandaşın elde ettiğini geri almaya çalışmaktadır” şeklinde değerlendirmede bulundu.

PÜSKÜRTÜRÜZ; YETER Kİ HALK DESTEĞİNİ ÇEKMESİN!

Ve derneklerin bu hamleyi de püskürtmesini bileceğini ileri sürdü. “Yeter ki halk tüketici örgütlerinden desteklerini çekmeyip, tüketici derneklerinde örgütlenmeyi büyütsünler!”

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.