Emekli cephesinde değişen bir şey yok!

“Emeklilerden çok maliyeye yarayacak”

Çalışma ekonomisti Prof. Dr. Aziz Çelik, emekli maaşlarında yapılan yüzde 49,25’lik artışı değerlendirerek, düzenlemenin emeklilerin büyük çoğunluğunda bir iyileştirme yaratmayacağını, maliyenin ise emekli aylığına katkısının azalacağını söyledi

Emekli cephesi hayli kalabalık bir toplumsal kitle…

16 milyon 500 bine dayandığı belirtiliyor.

Enflasyonun durdurulamadığı, ekonomik krizin üzerlerinde terör estirdiği emeklilerin maaş zamları bu yıl tam bir traji -komik hikâyeye döndü. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, SSK ve BAĞ-KUR emeklilerine yapılacak 6 aylık artış oranının ocak ayı itibarıyla yüzde 49,25’e yükseltildiğini bildirdi. Düzenleme, kök maaş üzerinde yapılacak artışın emekli aylıklarına etkisinin ne olacağı sorusunu doğurdu.

“EMEKLİDEN ÇOK MALİYEYE YARAYACAK”

Aydınlık’tan Sabrican Tıknazoğlu’nun haberine göre, çalışma ekonomisti Prof. Dr. Aziz Çelik, daha önce kök ücreti 6 bin 700 lira olan emeklilerin maaşında değişiklik olmayacağını, yine en düşük maaş sınırı olan 10 bin TL almaya devam edeceklerini söyledi. Yapılan güncellemenin Hazine’nin emekli ücretlerine yapacağı katkıyı azaltacağını söyleyen Çelik, “Bu düzenleme emeklilerden çok maliyeye yarayan bir düzenlemedir. Hazinenin yapacağı katkı miktarını azaltacak. Kök aylığa yapıldığı için bu artışları SGK’nın kendisi yapıyor. 10 bin TL ile arasındaki farkı hazine kapatıyor. Yüzde 42 olduğunda 10 bin TL’ye tamamlamak için daha fazla katkı yapacaktı hazine. Şimdi hazinenin katkısı azaldı” dedi.

çalışma ekonomisti Prof. Dr. Aziz Çelik

“ARTIŞI HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI İSTEMEDİ”

“En düşük maaş sınırı olan 10 bin TL’nin de Hazine ve Maliye Bakanlığının istememesi nedeniyle artırılmadığını düşünüyorum” diyen Çelik, “Emeklilerin de çok küçük bir bölümü açısından 7 puanlık bir artış olacaktır. Ki o 7 puan da emekli aylıklarına göre değişir” ifadelerine yer verdi.

Prof. Dr. Çelik açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:

EMEKLİLERİN ÇOĞUNUN ZAMMI YÜZDE 33

“Güncelleme kök aylık üzerinden yapılıp en düşük emekli maaşı 10 bin TL’yi değiştirmedikleri için emeklilerin önemli bir bölümü aynı şekilde 10 bin TL almaya devam edecek. Yüzde 49,25 değil yüzde 33 zam alacaklar. 6700 TL ve altında kök aylığı alan emekliler yüzde 33 zam alacak. Bu değişiklik sadece, daha önce 7500 TL ve üzerinde aylık alanlara 500-600 TL’lik bir fark yaratır. Emeklilerin çoğunun alacağı zam yüzde 49 değil yüzde 33.”

‘SEÇİM KAYGISI İLE YAPILDI’

Güncellemenin seçim kaygısıyla yapıldığını dile getiren Çelik, “Tuhaf bir uygulama oldu. Meclis’e verilen önceki yüzde 42,6’lık önergenin mürekkebi kurumadan yüzde 49,25’e çıkarıldı. Bir zikzakların seçim kaygısından kaynaklandığını düşünüyorum. Daha önce de 100. yıl ikramiyesinde yapmışlardı. İlk önce ‘5 bin TL ikramiyeyi çalışan emeklilere vermeyeceğiz.’ demişlerdi. Tepki gelince verdiler.” diye konuştu.

5 KRİTİK ÖNERİ

Çalışma ekonomisti Prof. Dr. Aziz Çelik, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Emekli aylıkları yama ile düzelmez! Sistem kökten değişmeli.” vurgusu yaparak, 5 kritik öneri dile getirdi:

Aylık bağlama oranı (ABO) eski düzeyine gelmeli.

Güncelleme katsayısına milli gelir artışının tamamı yansıtılmalı.

Emekli aylıklarının alt sınırı asgari ücret olmalı.

Aylık artışlarında sadece resmi enflasyon değil büyüme de hesaba katılmalı.

Emekli aylıkları arasındaki çarpıklığı gidermek için intibak düzenlemesi yapılmalı.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.