İlerici şair Korkmazgil’e büyük vefa

Ağlasun Ayşafağı, Ağlasun’da Bir Büstte Simgeleniyor

İlerici şair Hasan Hüseyin Korkmazgil’e

Hemşerilerinden Anlamlı Vefa

Burdur Belediyesi ve Ağlasun Belediyesi işbirliği ile sanatçı Altan Demir’in emekleriyle yapılan toplumcu-gerçekçi şiirin önde gelen temsilcilerinden biri olan şair Hasan Hüseyin Korkmazgil’in büstü törenle açıldı.

Ağlasun İlçe meydanında gerçekleştirilen açılış törenine Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Ağlasun Belediye Başkanı Aydın Kaplan, CHP Milletvekili Mehmet Göker, CHP İl Başkanı İzzet Akbulut, Hasan Hüseyin Korkmazgil’in eşi Azime Korkmazgil, CHP Ağlasun örgütü ve Ağlasunlu vatandaşlar katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından konuşmalar yapıldı.

Ağlasun Belediye Başkanı Aydın Kaplan konuşmasında, “rahmetli Hasan Hüseyin Korkmazgil, Ağlasun’umuzun değerli bir ismidir, onu rahmetle anıyoruz. Büstümüzü Altın Park’ta yapmayı düşünüyorduk. Hasan Hüseyin Korkmazgil Kültür Evi ile birlikte yapacaktık. Azime Hanımefendi buraya yapılmasını istediği için buraya yaptık. Büstün yapımında emeği geçen Burdur Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Hayırlı olsun. İnşallah ilçemize çok büyük katkısı olur, biz insanları öteleştirmekten ziyade birlik ve beraberlik içinde tek yumruk olmamız gerektiğini düşünüyorum. Teşekkür ederim” dedi.

Yaptığı teşekkür konuşmasında Hasan Hüseyin Korkmazgil büstünün yapımında emeği geçenlere teşekkür eden Azime Korkmazgil, “bundan 55 yıl önce bu toprağa, yurtsever, halksever, insansever bir aydın, gezgin bir şair geldi. Bu toprağı sevdi ve ömrünün sonuna kadar Ağlasun ve çevresini yazdı, dolaştı, tanıttı; sonunda Ağlasun Ay Şafağı adlı uzun şiirini, ulu çınarımızın altında tamamladı. Bu şiirle, Türkiye’nin nasıl bir kültür harmanı, bir kültür dünyası olduğunu tanıtmış oldu. Ben bu 400 sayfa süren Ağlasun Ay Şafağı şiirini uzun nehir şiirini 10 satıra sığdıran bir özetlemeyi sevgili Altan Demir’e sundum, o da resmetti. Bu toprağın değerli oğullarından Burdur Belediye Başkanımız Ali Orkun Ercengiz’e, Ağlasun Belediye Başkanımız Aydın Kaplan’a, sanatçımız Altan Demir’e teşekkürlerimizi, saygıyla sevgiyle sunuyorum” şeklinde konuştu.

Burdur’un tüm değerlerine hak etmiş oldukları kıymeti ve değeri vereceklerini ifade eden Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “öncelikle en büyük teşekkürü Ağlasun Belediye Başkanımız Aydın Kaplan’a etmek istiyorum. Çünkü bu fikri ilk defa aklımıza getirdiğimizde elbette bu toprakların yöneticisi olan Belediye Başkanımızın onayı olması gerekiyordu. Bu işi hiç siyasi düşünmedik, bu işi özellikle yurtdışı seyahatlerimde gördüğüm, her köşe başında bir heykelin altında, o memleketin bir değeri olan sanatçının, siyasetçinin, düşünürün ve bilim adamının hayatının biyografisinin yazıldığı ve kendi sanatçılarına sahip çıktıklarını gördüğümde neden bizde bunu yapmıyoruz diye düşünerek, Burdur’da da kendi büyüklerimize, kendi değerlerimize, hiçbir siyasi düşünce önüne koymadan bu geleneği başlatıp yaşatmak istedim. Öncellikle Fakir Baykurt, Hamit Çine, Salih Urhan’a, Cumhuriyet Senatörü Ekrem Kabay’a vefa gecesini eklediğimiz bu geleneğe sonuncusunda da Ağlasun Belediye Başkanımız Aydın Kaplan’ın destek ve katkılarıyla, çok kıymetli Altan hocam, en güzelini yapmak istediği için bugünlere kaldı. Önemli olan bugün onun buraya konulabilmesiydi. Amacımız, tarihe tanıklık etmek ve Psidia’nın başkenti olan Sagalassos’un hiç de uzak olmadığı mermer heykellere, mermer büstlere ve tarihe tanıklık eden kent kültürüne belki ufak bir katkıyı da hep birlikte yaptık.  Şair,

Aramakmış oysa sevmek

Özlemekmiş oysa sevmek

Bulup bulup yitirmekmiş

Düşsel bir oyuncağı

Yalanmış hepsi yalan

Sevmek diye bir şey vardı

Sevmek diye bir şey yokmuş” dizelerinde, ne kadar acı da olsa sevgiden ve aşktan vazgeçmediğini betimleyen dizelerinde bizlere gösteriyordu.

Hasan Hüseyin Korkmazgil’i, İzmir’de üniversiteye başladığım yıl bir sahaf çarşısında ilk defa Ağlasun Ay Şafağı şiir kitabını gördüğümde şaşırarak kendisini tanımıştım. Çünkü Ağlasun ismini o güne kadar hiçbir kitapta ve yayında görmemiştim.  Ağlasun olunca elime aldım, baktım, okudum, anlamaya çalıştım. O günlerde internetin bu kadar yaygın olmadığı ve bilinmediği, araştırmamızın çok şansı olmadığı bir dönemde yavaş yavaş tanıyarak bulmuştum. Bizim o döneme ait dinlediğimiz birçok şarkı sözünde acılara tutundu, haziranda ölmenin zor olduğunu söylemişti. Kendisini o zaman, o yıllarda öğrenciliğimin heyecanlı günlerinde tanımıştım. Bugün de kısmet oldu, buraya tarihe tanıklık edecek, kendisini artık ününü değil, Ağlasunlu gördüğümüz, siyaset ötesi bir insan olarak şair ve yazar kimliğiyle, araştırmacı, gezici kimliği ile biz böyle gördük. Ağlasun’u belki de dünyaya tanıttığı kimliği ile gördük. Ben burada emeği geçen herkese tekrar teşekkür etmek istiyorum. Belki bizleri eleştirebilirler ama bizler siyaset üstü bakamadığımız sürece birlik ve beraberliği sağlamamız mümkün değildir. Bizler, kol kola girmek zorundayız. Geçmişe ait değerlerimize sahip çıkmak zorundayız. Eğer geleceğimizi şekillendirmek istiyorsak, tarihte yaptığımız hatalardan ders çıkartıp, bu hataları yeniden yapmamamız gerekiyor. Emeği geçenlere bir kez daha teşekkür ederek, bugün burada olan çok kıymetli konuklarımıza, hanımefendilere, beyefendilere, sizlere de ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Büstümüz Ağlasun için hayırlı olsun. Bizden sonraki nesle belki Hasan Hüseyin Korkmazgil’leri anlatma adına küçük bir imzayı da bizler birlikte atmış olduk. Tekrar teşekkür ediyorum” açıklamasında bulundu.

Konuşmaların ardından Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet Göker, Ağlasun Belediye Başkanı Aydın Kaplan, CHP İl Başkanı İzzet Akbulut ve Azime Korkmazgil, büstün kurdelesini birlikte keserek, açılışı gerçekleştirdi. Açılış töreni, birlikte çekilen hatıra fotoğrafı ile sona erdi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sanalbasin.com üyesidir