Engelliler Gecesi böyle olur

Burdur Belediyesi’nin 3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle engelli vatandaşlarımız ve ailelerine yönelik geleneksel eğlenceli ve yemekli kutlama programı Cumhuriyet Yaşam Merkezi’nde bin 500 civarında geniş bir katılımla gerçekleştirildi. Engelli vatandaşlar ve aileleri, engelli öğretmeni Arzu Gök’ün birbirinden güzel türküleri eşliğinde gönüllerince ve doyasıya eğlendi. Engelli vatandaşlar Başkan Erfcengiz’i bağırlarına bastı; bol bol selfie çektiler.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü…

1992 yılından beri BM’in aldığı kararla dünya çapında kutlanmaktadır.

 Dünyada 500 milyon engelli vardır.

Türkiye nüfusunun yüzde 8,5’i, yani 6,9 milyon engellidir.

50 bin kişi kamuda, 100 bin kişi özel sektörde, toplam 150 bin engelli istihdam edebiliyoruz.

6 milyon 900 bin engelliye karşılık 150 bin engelli istihdamı…

Engelli vatandaşlar, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın Aralık ayının son haftasında engellilerin kamu kurumlarına atanması haberinin sevincini yaşıyor.

Bu şartlarda yılda bir kerecik bile olsa kendilerinin önemli bireyler olduğunun hissettirilmesi kapsamında düzenlenen programlardan çok mutlu oldukları yüz ifadelerinden anlaşılan engelli vatandaşlar, Belediye Başkanlığı’nın programına yoğun ilgi gösteriyor.

Hınca hınç dolan Cumhuriyet Yaşam Merkezinde yoğunluk ve kalabalık sebebiyle adeta izdiham yaşanıyor.

Gelenlerin ardı kesilmeyince yeni masalar kuruluyor.

Geceye Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, CHP İl Başkanı İzzet Akbulut, Vali Yardımcısı İbrahim Özkan, Belediye Meclisi ve İl Genel Meclisi Meclis üyeleri, engelli vatandaşlar ve aileleri katıldı.

İlerleyen süre içinde, aynı zamanda Engelli Okulu öğretmeni olan mahalli sanatçı Arzu Gök’ün sahne alarak birbirinden güzel türküleri eşliğinde düğün gecesine dönen yemekli programda, Başkan Er cengiz ve eşi Hülya Ercengiz de oynayan engelli vatandaşlara bol bol eşlik etti.

Gecede yaptığı konuşmada engelli vatandaşlara müjdeler veren Başkan Ercengiz, “3 Aralık Engelliler Gününü kutlamadan öte farkındalık yaratılacak bir gün olarak görüyorum. Her vatandaşımızın bu günü empatik olarak değerlendirmesi gerektiğini düşünüyorum. Sizlere bazı sözlerim vardı. Bunları elimizden geldiğince yerine getirmeye çalışıyoruz. Çok yakında Engelsiz Kafeyi açacağız. Bir engelli kardeşim bana Recep İvedik filmini izletir misin diye sormuştu. Çok yakın bir zamanda hepinize Recep İvedik filmini de izleteceğim” dedi.

Vali Yardımcısı İbrahim Özkan da yaptığı konuşmada, geleneksel hale getirilmiş olan bu gecenin çok güzel ve anlamlı bir gece olduğunu belirterek, devletin engelli vatandaşlar için yaptığı hizmetlere değindi.

[3d-flip-book mode="thumbnail-lightbox" urlparam="fb3d-page" 
id="12654" title="false" lightbox="dark"]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir