“Engellilere eşit eğitim eşit istihdam”

Engelliler Haftası münasebetiyle engelli örgütleri ve temsilcileri başta olmak üzere toplumsal duyarlılıkların etkinlikleri sürüyor. Bu kapsamda Vatan Partisi Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi ve Sağlık ve Sosyal Hizmetler Bürosu Başkanı Dr. Rifat Mutlu, Engelliler Haftasına dair açıklama yaptı

Vatan Partisi Merkez Yürütme Kurulu Üyesi ve Sağlık ve Sosyal Hizmetler Bürosu Başkanı Rifat Mutlu, BM’e üye 156 ülkede eşzamanlı olarak 10-16 Mayıs arasında kutlanan, engelli sorunlarının, engelliğin önlenmesi ve engellilerin eğitimi konularının masaya yatırıldığı Engelliler Haftası’na dair açıklama yaptı. Mutlu, “Partimiz engellileri yardıma muhtaç kimseler olarak değil, ülkemizin gelişmesine katkıda bulunacak kimseler olarak görüyor” dedi.

ENGELLİLERİN %85’İ İSTİHDAM DIŞI

Vatan Partisi Merkez Yürütme Kurulu Üyesi ve Sağlık ve Sosyal Hizmetler Bürosu Başkanı Rifat Mutlu, Öncü Kadın Youtube kanalında Engelliler Haftası nedeniyle engellilerimizin sorunlarını ve çözümleri anlattı. Mutlu resmi Parti sitesinde de yayınlanan açıklamasında önce engellilerin istihdamına dikkat çekerek, “ülkemizde %85 oranında engellimizin istihdam edilmediğini görüyoruz. Aldıkları engelli raporu ile en doğal hakları başvuruyorlar ve doğrudan bir para alarak evlerinde oturuyorlar, aileleri yardım ediyor. Bunun değişmesi gerekiyor, ayrılan kaynağın engellilerin istihdamına yönelik, eğitime yönelik yapılması gerekiyor” diye konuştu.

ENGELLİLERİN ANCAK %46’SI SAĞLIK HAKLARINDAN FAYDALANABİLİYOR

Sağlık ve sağlık hizmetlerine ulaşım konusunda ciddi problemlerin olduğunu belirten Mutlu, “engellilerimizin tanınan sağlık imkânlarında, sağlık haklarında faydalanma oranı %46, %64’ü hiç yararlanmıyor. Çünkü hastane ulaşımında çok büyük güçlük çekiyorlar. Eğer kimseleri yoksa hiç ulaşamıyorlar. Hastaneye ulaştıkları zaman hastane içinde yol gösteren, dertlerini doktora anlatabilecek olan personel yok. Devletin bunları sağlaması lazım. Şu an bir Korona salgını var. İnsanlar sokağa çıkamıyor, televizyonlardan çeşitli uyarılar yapılıyor. Örneğin işitme engelliler için bunları anlamak çok zor. Bunun için acil çözümler getirmemiz gerekiyor” dedi.

Engellilerin kazanılmış ancak hayata geçmeyi bekleyen haklarının bulunduğunu belirten Mutlu, “örneğin çok sık karşılaştığımız bir durum; diyor ki toplu ulaşımda engelli kartı olursa bedava ücret vermeden katılmak ve buna benzer haklar. Onun hakkı yalnızca bu değil. Onun hakkı gerçekten toplumda eşit olarak görülerek, eşit eğitim ve özellikle eşit istihdamının sağlanmasıdır” şeklinde değerlendirmede bulundu.

VATAN PARTİSİ’NİN ÇÖZÜMÜ

Mutlu, Vatan Partisi’nin engellilere ilişkin çözümlerini paylaştı.

Vatan Partisi’nin engellileri, “yardıma muhtaç kimseler” olarak görmediğini ifade eden Mutlu, aksine engellileri “ülkemizin gelişmesine katkıda bulunacak kimseler olarak görüyor. Kültür ve sanat faaliyetine etkin olarak katılmaları için her olanak sağlanacaktır. Devlet her türlü bakımını sağlayacaktır. Engelliler ilgili düzenlemelerde engelli vatandaşların görüşleri göz önünde bulundurulacaktır” ifadelerini kullandı.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir