Erdoğan da “tuzak” dedi

35 şehit birçok yaralıya malolan İdlib gerginliğinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ilk kez konuştu. İdlib’te Türkiye’ye kurulan büyük ve tehlikeli tuzağa dikkat çeken Erdoğan, “İdlib meselesi kurgulanan bir konu olarak önümüze geldi. Senaryonun asıl hedefi Türkiye’dir” diyen Cumhurbaşkanı, “amaç Türkiye’yi köşeye sıkıştırmaktı” dedi.

İdlib gerginliğinin ardından İstanbul’da partisinin milletvekilleriyle buluştu.

ÖZELLİKLE KURGULANMIŞ OLAN BÜYÜK VE TEHLİKELİ TUZAK

Ulusal Kanal’ın haberine göre, Toplantıda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İdlib sorununun “özellikle kurgulanmış” olarak önlerine geldiğini, İdlib gerginliğinde esas hedefin Suriye değil Türkiye olduğunu vurgulayarak, dün Vatan Partisi’nin de ilk kez dikkat çektiği “büyük ve tehlikeli tuzak” değerlendirmesinde bulundu.

Suriye’de Türkiye’nin verdiği mücadelede bölgede faaliyet gösteren kuvvetlerle “diplomasiyi ve diyaloğu sürdürme”ye önem verildiğini vurgulayan Erdoğan, “İdlib meselesi ise ülkemizi farklı bir şekilde köşeye sıkıştırmak ve diğer kazanımlarımızı elimizden almak için özellikle kurgulanan, kışkırtılan bir konu olarak önümüze geldi” ifadelerini kullandı.

ASIL HEDEF SURİYE DEĞİL, TÜRKİYE

Erdoğan, “Karşımızdaki senaryonun asıl hedefi Suriye değil, Türkiye’dir. Suriye’de istediklerini alanlar, namluları hemen Türkiye’ye çevirecektir. Bugün Suriye’yi fiilen 3’e bölenlerin Türkiye’nin bütünlüğüne saygı göstereceğini düşünmek gafletten öte bir durumdur” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı, “mücadele başarıyla sonuçlanmazsa teröristler Türkiye’ye yöneleceğini” belirtti.

Erdoğan, “PKK’nın 1984 yılında gerçekleştirdiği ilk eyleminden itibaren kendi topraklarımızda 7 bin 500’e yakın güvenlik görevlimiz ile 6 bin 800’e yakın sivil vatandaşımızı kaybettiğimizi unutmayalım. Bugün sadece Suriye’de eğitilmiş ve donatılmış bölücü terörist sayısı 40 ile 60 bin arasında ifade ediliyor. Şayet Suriye’de verdiğimiz mücadeleyi başarıyla sonuçlandıramazsak bu teröristlerin çoğu ülkemize yönelecektir” değerlendirmesinde bulundu.

GÜNEYİMİZDEKİ TERÖR KORİDORU KUŞATMASINI ÜÇ NOKTADA KIRDIK

Suriye’nin kuzeyinde kurulmak istenen terör koridoruna da dikkat çeken Erdoğan, “kuşatmayı üç noktadan kırdık” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “ülkemizi güney sınırları boyunca terör koridorlarıyla kuşatmaya kalktılar. Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı harekâtları ile biz ayrıca güneyimizdeki kuşatmayı üç noktadan kırdık” dedi.

[3d-flip-book mode="thumbnail-lightbox" urlparam="fb3d-page" 
id="12654" title="false" lightbox="dark"]
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir