“Esnafın dayanacak gücü kalmadı”

CHP Burdur İl Başkanı İzzet Akbulut, yaptığı basın toplantısında CHP olarak yeni tip koronavirüs (KOVİD19) sürecinde en fazla zararı gören esnafın yanında olduklarını söyledi.

Başkan Akbulut’un, parti il binasında esnaf sorunlarıyla ilgili çözüm önerilerine ilişkin CHP tarafından 81 ilde eşzamanlı yapılan basın açıklamasına Milletvekili Mehmet Göker, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Merkez İlçe Başkanı Serkan Şimşek, İl Genel Meclisi ve Belediye meclisi üyeleri ve partililer katıldı.

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de Kovid19 pandemisi nedeniyle olağanüstü bir dönem yaşandığını belirten Akbulut, “bu zor günlerde merkezine insanı koyan yönetimlere ve dayanışmaya olan ihtiyaç her zamankinden daha fazla ortaya çıkmış durumda. Bu zor günlerde sosyal adaletin ve sosyal devletin önemi herkes tarafından bir kez daha anlaşıldı” ifadelerini kullandı.

SALGIN ESNAFI VURDU

Bu süreçte en ciddi sıkıntıyı esnafın yaşadığını söyleyen Akbulut, “son 8 ayda Ankara, İstanbul ve İzmir’de sadece 3 ilimizde, 35 bine yakın esnaf dükkânını kapattı. Kepenk indirdi. Biz diyoruz ki Cumhuriyet Halk Partisi olarak, esnafımız çaresiz ve yalnız değildir. Esnafımızın her türlü derdi ve sorunu için CHP vardır. Genel başkanımızın 6 Ekim salı günü grup toplantısında dile getirdiği esnafımız için 17 talep başlıklı verimizi bir kez daha seslendiriyoruz” diye konuştu.

ESNAFIN DAYANACAK GÜCÜ KALMADI

Ülkenin dört bir yanından her gün yüzlerce esnafın kepenk kapattığı haberlerinin geldiğini hatırlatan Başkan Akbulut esnafın artık dayanacak gücü kalmamıştır diyerek, “siftah yapamadan günü esnaf haberleri ve borçlarını ödeyemediği, ailesinin geçimini sağlayamadığı için intihar eden esnaflar ya da tezgâhına el konulduğu için kendini yakan seyyar satıcı haberleri gelmektedir” dedi.

ESNAFA YARDIM EDİLMEDİ

Ekonomik verilere de değinen Başkan Akbulut, “Saray Hükümeti’nin 2020 yılı ilk 8 ayında kullandığı para 1 trilyon 576 milyar 748 milyon TL’dir. Bu paradan esnafa bir kuruş yardım yapılmamıştır. İktidar bu 8 aylık süreçte tefecilere 91 trilyon 614 milyon faiz ödemiştir. Bu bmb15 süreçte kendi esnafına karşılıksız yardımda bulunmamış yeni faizler çıkarmıştır” değerlendirmesinde bulundu..

“Esnafımız çaresiz ve yalnız değildir” diyen Başkan İzzet Akbulut, “esnafın her türlü derdi ve sorunu için CHP vardır” diyerek CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Grup toplantısında ilan ettiği esnaflara yönelik 17 maddelik önerisini bir kez daha okudu.

1- Esnaf Bakanlığı kurulmalıdır.
2- Sicil affı çıkarılmalıdır.
3- Esnafımızın kullandığı krediler, faizsiz ve ödeme gücüne göre taksitlendirilmelidir.
4- Kiralarda stopaj kaldırılmalıdır.
5- AVM’ler haftanın bir günü kapanmalıdır.
6- Esnafın sosyal güvenlik primleri, iş yerlerinin kapalı olduğu dönemde Hazine tarafından karşılanmalıdır.
7- Esnafa salgın sürecinde haksız-insafsız ceza yazılmamalıdır.
8- Devlet, esnafa olan borçlarını ödemelidir.
9- Hijyen koşullarının sağlanması şartıyla kahvehanelerde oyunlara izin verilmelidir.
10- Küçük esnafımızın yanında çalışanların, kısa çalışma ödeneği ile ilgili yaşadığı sorunlar giderilmelidir.
11- Kamu kurumları, iş yerleri kapalı olduğu sürece kiracısı olan esnafımızdan kira almamalıdır.
12- Ertelenen vergi ve sigorta primleri için salgın sonrasında yeniden yapılandırma olanağı getirilmelidir.
13- Esnafımıza yönelik icra işlemleri durdurulmalıdır.
14- Okul kantinlerinden bir yıl süreyle kira alınmamalıdır.
15- Servis işletmecilerinden alınan teminat mektupları iptal edilmelidir.
16- Altı milyon sokak esnafımız kayıt içine alınmalı ve güvenceye kavuşturulmalıdır.
17- Pandemi boyunca zarara uğrayan esnafa kira desteği sağlanmalıdır.
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir