Gazeteciler Cemiyeti’nden gazetecilere ve devlete çağrı

Burdur Gazeteciler Cemiyeti (BGC) yazılı bir açıklama yaparak, gazetecilere ve devlete, yeni tip Koronavirüs (Kovid19) pandemisiyle milletçe boğuştuğumuz ve bir ölüm kalım savaşına girdiğimiz şartlarda, halkın haber alma hakkının gerçek haberle beslenmesi ve basın yayın dünyasının da Koronavirüs Ekonomi Paketine dâhil edilmesi çağrısında bulundu.

Açıklamada, tüm dünyayı kasıp kavuran, ülkemizin de bir ölüm kalım savaşına girdiği yeni tip Koronavirüs (Kovid19) salgınıyla mücadelede hekimler ya da kolluk kuvvetleri kadar gazetecilerin de önemli bir kamu görevi yaptığı gerçeği vurgulanarak, “herkesin, korunma amaçlı evinde olması gerektiği sırada bizler, risk alarak habere gitmekteyiz. Bu esnada belki de hasta bir insanla temas kurmaktayız” denildi.

Açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“Tüm risklere rağmen, mesleğimizin bize verdiği toplumun “doğru habere ulaşma, doğru bilgiyi yayma” sorumluluğumuzdan asla vazgeçmemeliyiz.

“İşte bu nedenle, bugünlerde provokatif, sansasyonel, gerçek dışı, yanıltıcı bilgi ve haberlere karşı her zamankinden daha çok dikkatli olmalıyız. Kaynağı belli olmayan, resmi makamların doğrulamadığı hiç bir bilgiye itibar etmemeliyiz.

“Birliğimizi, beraberliğimizi ve verilen amansız mücadeleyi zayıflatmak, milletimizi galeyana getirmek ve kaos yaratmak adına sosyal medyada dolaşan gerçek dışı asparagas bilgileri yazmak yaymak böylesi olağanüstü bir dönemden geçtiğimiz bugünlerde hiç birimize fayda sağlamayacağı gibi ciddi zararlara yol açacağı bilincinde olmalıyız.

“Corona virüsle mücadele konusunda devletimizin yürüttüğü çalışmayı desteklemek, halkı korku ve kaygıdan uzak, gerçek bilgiyle beslemek ve doğru haber vererek ülkemiz ve şehrimiz hakkında yaratılmaya çalışılan olumsuz algıya engel olmak da bizlerin görevleri arasındadır.

Bu vesileyle altını çizmek istediğimiz husus şudur ki; yaşamakta olduğunuz bu zor günlerde halkımıza kaynağı belli, doğru bilgileri aktararak tıpkı 15 Temmuz gecesinde olduğu gibi bu süreçte de sorumlu yayıncılığımızı sürdürerek önemli bir görevi yapmış olacağız.”

Açıklamada son olarak Cemiyet, üstlenilen sorumluluk kadar devletten zor durumdaki medya kuruluşlarına ve çalışanlarına yönelik destek beklediklerinin altını çizerek, “Corona virüse karşı alınan önlemler nedeniyle toplumda yaşanan ekonomik sorunlar her zaman olduğu gibi bugün de daha çok medya sektörünü etkilemiştir. Bu nedenle Anadolu medyasının ayakta kalması için destek beklediğimizi yenilemek istiyoruz. Cemiyetimiz, bağlı bulunduğu Akdeniz Gazeteciler Federasyonu ve üst kuruluşu Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu devlet üst düzeyinde destek ve önlem arayışlarını da sürdürmektedir. Hazırlanan medya destek talep paketi Basın İlan Kurumu ve ilgili kurumlara iletilmiştir. Gelişmeler hususunda sizleri bilgilendirmeyi sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

[3d-flip-book mode="thumbnail-lightbox" urlparam="fb3d-page" 
id="12654" title="false" lightbox="dark"]
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir