“Sansür Yasanızı geri çekin!”

Gazeteci örgütleri, internet gazeteciliğinin de eklendiği yeni Basın Yasası tasarısına karşı basın açıklaması yaparak hükümet eleştirdi. Açıklamada” “Bir kez daha bu yasada susturma, korkutma ve hapsetme var diyoruz. Biz gazeteciler bu yasanın geri çekilmesini istiyoruz” mesajı verildi.

Basın meslek örgütlerinin temsilcileri tüm illerden toplanarak, medya ve sosyal medyaya karşı bazı yeni tedbirleri hayata geçirecek kanun teklifini Ankara-Ulus’ta Atatürk Anıtı’nın önünde basın açıklamasıyla protesto etti. Yasa teklifi özellikle, “hatalı bilgiyi alenen yayma” şeklinde muğlak gerekçelerle yeni bir suç tanımı yapılmasından dolayı tepki görüyor. Özellikle 29’uncu madde üzerinde şiddetli eleştiriler yapıldı.

Eyleme, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç, Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Gökhan Durmuş, Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Can Güleryüzlü, Parlamento Muhabirleri Derneği Başkanı Kemal Aktaş, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı, DİSK Basın İş Bölge Temsilcisi Turgut Dedeoğlu ve cemiyetin illerdeki örgüt başkanları ve yerel medya temsilcileri da

e katıldı. Avrupa Gazeteciler Birliği (AEJ) Türkiye Temsilciliği ve Gazetecilikte Kadın Koalisyonu (CFWIJ) yöneticileri eyleme destek verdi.

Burdur Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kürşat Tuncel de eylemde hazır bulundu.

Destek amacıyla Burdur Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Dr. Mehmet Göker de eyleme katıldı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, CHP Grup Başkanvekilleri Engin Altay ve Özgür Özel, Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, DEVA Partisi Sözcüsü İdris Şahin, TMMOB Genel Başkanı Emin Koramaz, KESK Eş Genel Başkanı Şükran Kablan Yeşil, Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Candan Karakuş, RTÜK’ün CHP kontenjanından seçilen üyesi İlhan Taşcı da destek amacıyla eyleme katıldı.

Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin’in yaptığı Medya Dayanışma Grubu olarak yapılan ortak açıklamada, TBMM’de AKP ve MHP milletvekilleriyle yapılan görüşmelerden hiçbir sonuç alınamadığı vurgulandı. Meslek örgütlerince yapılan tüm değişiklik önerilerine kulak tıkandığı belirtilen açıklamada, bu nedenle bugün Anadolu’daki yerel medya temsilcilerinin katılımıyla da Ankara’da buluşulduğu açıklandı.

“BU YASA İNSAN HAKLARINA AYKIRIDIR”

Açıklamada, “Sanmayın ki bizler dezenformasyonun önlenmesini istemiyoruz. Ama bunun yolu yasadaki gibi hapis cezasından geçmez. Yargıtay Hâkimi de Adalet Komisyonu’nda açıkça uyararak, bu yasanın uygulama sırasında yargıda karmaşa ve keyfilik yaratacağını söylemiştir. Ama dinlemediler. Yasada yazılı basının kapısına kilit vuracak maddeler vardır. Öyle ki Anadolu basını hiçe sayılmış, gözden çıkarılmıştır. Yaklaşık 1000 gazete, yaşam kaynakları olan resmi ilanları büyük oranda kesilerek, kapanmakla karşı karşıya bırakılacaktır. Basın ilanlarının dağıtımına ilişkin değişikliklerle yazılı basına kilit vurduracak olan düzenleme, meslektaşlarımızın özlük haklarında da hiçbir iyileştirme içermiyor. Bunları söyledik, anlattık, yazdık ama dinlemediler. Bu yasa temel insan haklarına, haberleşme özgürlüğüne, basın özgürlüğüne aykırıdır. Yani Anayasa’ya aykırıdır. Anayasa ile güvence altına alınan haklarımıza aykırıdır. Bu yönüyle sadece gazetecilerin özgürlüklerine değil tüm toplumun özgürlüklerine engeldir. Yanlış bilgiyi alenen yayma suçu oluşturup 3 yıl hapis cezası getiren bu yasa tüm toplumu yazmaktan, eleştirmekten, sosyal medyada mesaj paylaşmaktan alıkoyacaktır. Bu yasa toplumsal bir otosansür dalgası yaratacaktır. Bu nedenle sadece gazetecilerin sorunu değildir” denildi.

AKP VE MHP’YE SORULDU: “BU HAPİS CEZASI NASIL UYGULANACAK?”

AKP ve MHP’ye “Neden getiriliyor bu hapis cezası? Bu nasıl uygulanacak? Seçimlere bir yıldan az bir zaman kalmışken çıkarılan bu yasayla sağlıklı siyasi tartışma ortamı nasıl sağlanacak? Yargıtay’ın görüşündeki gibi uygulamada doğacak karmaşa ve keyfilik nasıl önlenecek?” soruları yeniden soruldu. Açıklamada “Bu soruları defalarca sorduk ama Meclis’te bizlere hiçbir yanıt verilemedi. İşte bu nedenlerle basın meslek örgütleri olarak, tünelden önceki son çıkışta buradayız. Atatürk Anıtı önünden hep beraber sesleniyoruz. Bu yasada gazeteciler yok, gazetecilerin görüşleri yok, basın özgürlüğü yok diyoruz. Bir kez daha bu yasada susturma, korkutma ve hapsetme var diyoruz. Biz gazeteciler bu yasanın geri çekilmesini istiyoruz” çağrısı yapıldı.

Ortak açıklama metnine, Basın Konseyi, Çağdaş Gazeteciler Derneği, Diplomasi Muhabirleri Derneği, DİSK Basın-İş, Gazeteciler Cemiyeti (Ankara), İzmir Gazeteciler Cemiyeti, KESK Haber-Sen, Parlamento Muhabirleri Derneği, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu ve Türkiye Gazeteciler Sendikası imza attı.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.