Gıdalardan Kovid19 bulaşıyor mu?

Bilim Kurulu Üyesi Ateş Kara, Çin’de dondurmada Koronavirüs saptanması haberi konusunda yaptığı açıklamayla, üretimi sırasında pozitif vakalı biri tarafından bulaştırılmış olabileceğini, tam aksine şimdiye kadar dünyada gıdadan Kovid19 bulaşması olayının hiç görülmediğini belirtti.

Çin’in Tianjin kentinde dondurmada COVID19 saptandı.

Bun u üzerine dünyada gözler gıdaya çevrildi.

Birçok insan pazardan gıda almıyor zaten.

Bilim Kurulu üyesi Ateş Kara, sosyal medya hesabından konuyla ilgili açıklamada bulundu;

Vatandaşlardan gelen soruları cevapladı.

ÜRETİM SIRASINDA KOVİD19 POZİTİF BİRİNDEN BULAŞMIŞ OLMALI

Çin’de dondurmada Kovid19 saptanmasının, “büyük olasılıkla üretim sırasında koronavirüs pozitif birisinden bulaş olması ile ilgili olabileceği”nin vurgulayan Kara, “soğukta bulunduğu için, virüs daha uzun süre tespit edilebilir Bulaşa neden olamaz dünyada bugüne kadar gıda ile geçiş gösterilmedi” dedi.

BUGÜNE KADAR GIDAYLA GEÇİŞ OLDUĞU GÖSTERİLMEDİ

Kara açıklamasının devamında, “Çin’de bir seferde üretilen 4,836 kutu dondurmadan alınan örneklerden 3’ünde virüs pozitif bulunmuş. Öncelikle bu hastalık yapabilecek bir virüs mü ? Yoksa, virüs parçası mı? Bunu değerlendirmek mümkün değil, ancak virüs bile olsa bugüne kadar gıda ile geçiş olduğu gösterilmedi” ifadelerini kullandı.

Kara’nın bu açıklamasından sonra sosyal medyada vatandaşlar kafalarına takılan sorunları yönelttiler. Kara da cevapladı.

Buradan sonra her konuda olduğu gibi konuyu sulandıranlar, işi dalgaya alanlar, içlerindeki ağulu tortuyu kusmaya başlayanlar, görevli görevsiz bozguncular sarınca ortalığı Ateş Kara da cevap vermeyi kesti.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir