Göl’ün çığlığı, Göl Festivali başladı

Göl ölüyor

Bilim insanlarının artık çekilmenin geri dönülemez seviyeye ulaştığını ifade ettiği Burdur Gölü’ne dikkat çekmek için düzenlenen Burdur Gölü Festivali öncesinde Göl kenarında Göl’deki çekilmenin seviyesini ve vahametini gösteren Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “2014 yılından göreve geldiğimizde yaptığımız iskele 5-6 metre havada kaldı. Tekne, gölü doldurarak yaptığımız iskeleden yolcularını alıyordu, şimdi iskele karada ve havada kalmış durumda. Bu gölün ne kadar çekildiğinin bir göstergesidir” dedi. Akşam kortej yürüyüşü ve Umut Kaya konseriyle başlayacak olan Göl Festival faaliyetleri 3 gün sürecek.

Koca koca Bakanlar Burdur’a gelerek “Burdur Gölü Eylem Planları” yaptılar.

Cumhurbaşkanı 31 Mart Mahalli İdareler seçimleri sürecinde Burdur mitinginde Burdur Gölü’nün kurtarılması için Menderes Nehri’nden su getirecekleri müjdesi verdi.

Ancak bilim insanlarının ifade ettiği gibi, en derin göllerimizden, nesli tükenmekte olan 70 tür de dâhil 300 bin kuşun yuvası olan, turkuaz sularıyla bir tabiat harikası, bölgemiz için can suyu Burdur Gölü’ndeki çekilme artık geri döndürülemez seviyeye ulaştı. Yani bilim insanlarına göre Göl öldü, öldürdük.

Prof. Dr. İskender Gülle böyle söylüyor.

Ve artık Burdur Gölü’nün asla eskisi gibi olamayacağının altını çiziyor.

Peki, sonuçları nasıl tezahür edecek, insanları nasıl etkileyecek, Burdurlu nelerle karşılaşacak?

“Tuzluluk oranı deniz suyunu geçecek.

Kuş türleri azalacak.

Ekolojik zenginlik yok olacak.

Yazın sıcak, kışın don artacak.

Toz ve tuz rüzgârlarla yerleşim yerlerine uçacak.

İnsan sağlığına zarar verecek.”

Gene bilim insanlarına göre koca Göl’ü biz öldürdük.

İktidar sahiplerinin iddia ettiği buharlaşma gibi doğal sebeplerin etkisi sadece yüzde 10.

Yüzde 90’ı ise insanların Göl’den aşırı su çekmeleri ve kirletmeleri

Göl havzasında ruhsatlı ruhsatsız 3 bin civarında sondaj bulunmaktadır.

Durmadan baraj ve gölet yapılmaktadır.

Kısacası yüzde 10’u tabiat kuruttu, yüzde 90’ı insanlar

İşte geldiği günden beri 6 yıldır Burdur Gölü’ndeki çekilmeye ve kurumaya dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak için yoğun bir çabanın içinde olan, birçok etkinlik, festival, futbol turnuvası düzenleyen, sanatçılar aracılığı ile görmeyen gözleri açmaya, duymayan kulaklara ulaşmaya, kararmış vicdanları titretmeye çabalayan Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Burdur Göl Festivali arifesinde Göl kenarına giderek sahada Göl’ün çekilme seviyesini gösterdi.

Göreve geldiği günden beri Burdur Gölü’ndeki çekilmeye dikkat çeken, bunun için çeşitli faaliyetler düzenleyen Başkan Ercengiz, bu yıl 4’ncüsünü düzenlediği Burdur Göl Festivali arifesinde İHA’ya konuşan Başkan Ercengiz, “2014 yılından göreve geldiğimizde yaptığımız iskele yataydan da görüldüğü gibi 5-6 metre havada kaldı. Tekne, gölü doldurarak yaptığımız iskeleden yolcularını alıyordu, şimdi iskele karada ve havada kalmış durumda. Bu gölün ne kadar çekildiğinin bir göstergesidir” dedi.

İHA Muhabiri Ali Kapan’ın fotoğrafı

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “seçim döneminde de dillendirildi. Kendi su kaynakları yetersizse Burdur Gölü’ne Menderes Havzası’nı besleyen Eldere’deki su kaynağının Burdur Gölü’ne aktarılması söz konusuydu. Yetkili Bakanlığın bu konuda çalışma yapması gerekli. Sayın Cumhurbaşkanımız da Burdur’a geldiğinde kendilerine Göl hakkında bilgi verdik” dedi.

Burdur Gölü’nün Burdur ve Burdur halkı için ne kadar önemli olduğunu ısrarla anlattıklarını belirten Belediye Başkanı Ercengiz, “bu gölü kaybetmemiz halinde birçok solunum yolları hastalıklarının, belki olası kanser hastalıkların temel nedeni olabilir. Biz, barajlara bilinçli sulamaya karşı değiliz ama gölün ihtiyacı olan suların göl havzasına bırakılmasından yanayız. Tüm barajlar dolu olup, bu su Burdur Gölü’ne bırakılsa bile hiçbir şey ifade etmeyecek. Yani biz Burdur Gölü’nün hızla çekildiğine şahit oluyoruz. Tüm bileşenlerden destek bekliyoruz. Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın, göl için yaptığı çalıştayda ise gölün birinci derece çekilmesinin buharlaşma olduğu kaydedilmişti. Bu göl var olduğundan bu yana buharlaşıyor. Temel nedeni gölü besleyen su kaynaklarının üzerinde barajların yapılması ve bu su kaynaklarının göle akmamasıdır. Tüm bileşenlerle aynı masa etrafında toplanıp bu konuda neler yapılması gerektiği konuşulmalıdır” diye konuştu.

Göl festivali kapsamında akşam saatlerinde Köprübaşı Mevkisinde toplanan halkla beraber Burdur Gölü’nün çığlığı gibi bir yürüyüşle Demokrasi ve Milli Birlik Meydanında Umut Kaya konseri için toplanmış vatandaşlarla buluşan Başkan Ercengiz, burada yaptığı konuşmada Göl’ün çekilmesine ve muhtemel sonuçlarına değindi.

Yürüyüşe Başkan Ercengiz, Milletvekili Göker, İl Başkanı Akbulut, Yeşilova Belediye Başkanı Mümtaz Şenel, İl Genel Meclisi üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Konsere Vali Yardımcısı İbrahim Özkan da katıldı.

Bu gelişme uzun yıllardır olmayan ancak halkın özlediği bir gelişme olarak dikkatlerden kaçmadı.

[3d-flip-book mode="thumbnail-lightbox" urlparam="fb3d-page" 
id="12654" title="false" lightbox="dark"]
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.