Halk, kamplaşma ve kutuplaşmaya karşı

Araştırmanın çarpıcı bir sonucu, Cumhur İttifakının düşüşte olduğu, ancak muhalefetin bundan faydalanamadığı ve tarafsızlar partisinin yüzde 50’leri geçtiği gerçeği

Araştırmaya göre, halkın en sevdiği ve güvendiği kurum değişmedi: Mehmetçik

Kadir Has Üniversitesi (KHÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Aydın yönetiminde akademik bir ekip tarafından sürdürülen, Türkiye’nin gündemiyle geleceğe yönelik muhtemel sorunlara kamuoyunun bakışını saptayan ‘Türkiye Eğilimleri’ araştırmasının 2019 yılı sonuçları açıklandı. Sonuçların en çarpıcı yanı halkın kutuplaşma ve kamplaşma istemediği gerçeği oldu. Türkiye’de en güvenilir kurumda da bir değişiklik olmadı; gene Türk Ordusu ilk sırada yer aldı.

Kadir Has Üniversitesi’nden bir grup akademisyen ülke çapında bir araştırma yaptı.

Araştırma ekibi, Prof. Dr. Mustafa Aydın, Prof. Dr. Mitat Çelikpala, Prof. Dr. Murat Güvenç, Prof. Dr. Banu Baybars Hawks, Prof. Dr. Osman Z. Zaim ve Sabri Deniz Tığlı’dan oluştu.

Türkiye’nin gündemiyle muhtemel meselelere yönelik kamuoyunun bakışı saptamak için yapılan araştırma çarpıcı sonuçlar verdi.

Araştırma, 25 Kasım-13 Aralık 2019 tarihleri arasında yapıldı.

Araştırma ekibiyle Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sondan Durukanoğlu Feyiz’in katıldığı toplantıda Türkiye Eğilimleri Araştırması’nın 2019 yılı sonuçları açıklandı.

26 ilde kent merkezlerinde yaşayan 18 yaş üzeri bin kişiyle yapılan araştırmanın sonuçlarına göre, Türkiye’de halk ülkenin en önemli sorunları olarak geçen yıl olduğu gibi bu yıl da işsizlik, hayat pahalılığı ve terörü görüyor.

Sonuçlara göre en çok güvenilen kurum TSK…

En az güvenilen kurum ise medya…

Öte yandan Türkiye halkının yarısı kitap okumuyor; yüzde 73,5’i tiyatroya yüzde 38’i sinemaya gitmiyor.

Mansur Yavaş’a güven yüzde 60’a dayandı.

Ekrem İmamoğlu’na güven yüzde ise 39’da kaldı.

İşte o çarpıcı sonuçlar…

EN GÜVENİLEN KURUM TSK; EN AZ GÜVENİLİR KURUM MEDYA

Araştırma sonuçlarına göre, Türkiye halkının en güvendiği kurumlar arasında 2019 yılında ilk sırayı Türk Silahlı Kuvvetleri  (TSK)  aldı.  İkinci sıraya jandarma yerleşirken üçüncü Polis,  dördüncü ise Cumhurbaşkanlığı oldu. TSK, Jandarma, Polis, Cumhurbaşkanlığı ve muhalefet partileri gibi kurumlara ‘kesinlikle güveniyorum’ diyenlerin oranının 2019 yılında artış göstermesi de dikkat çekiyor. En az güvenilen kurum ise, bu sene de değişmeyerek yüzde 35,2 ile medya oldu.

Farklı ülkelerin Türkiye’ye tehdit olarak algılanıp algılanmadıkları sorgulandığında, ABD yüzde 64,5 ile ilk sırayı alırken, yüzde 55,6 ile İsrail ikinci, yüzde 49,2 ile İngiltere üçüncü sırada yer aldı.

Türkiye’nin en yakın dostu/müttefiki olarak görülen ülke ise yüzde 56,5 ile yine Azerbaycan oldu. Azerbaycan’ı KKTC ve Özbekistan takip etti.

TÜRK HALKININ YARISI KİTAP OKUMUYOR;

YÜZDE 73,5’İ TİYATROYA YÜZDE 38’İ SİNEMAYA GİTMİYOR

2019 yılında hiç kitap okumayanların sayısı yüzde 60,9’dan yüzde 50,9’a gerileyerek azaldı. Buna karşın her gün kitap okuyanların sayısı artış göstererek yüzde 2,6’dan 4,3’e yükseldi. Araştırma sonuçlarına göre sinemaya ayda üç-dört kez gidenlerin sayısında artış gözlemlenirken, futbol maçına, sergiye ve konsere gidenlerin sayısı da 2018 yılına göre arttı. Hiç sinemaya gitmeyenlerin oranı yüzde 38,3; hiç tiyatroya gitmeyenlerin oranı ise yüzde 73,5 oldu.

VAKTİNİ SOSYAL MEDYADA GEÇİRENLERİN ORANI 2 KAT ARTTI

Günde 5 saatten fazla sosyal medya ve bilgisayar oyunlarıyla geçirenlerin sayısı da 2018’e göre 2 kat artarak yüzde 9,4’e yükseldi. Türkiye’de iyiye giden değişimler başlığı altında ilk sırayı ekonomi, askeri güç ve sağlık hizmetleri aldı.  Kötüye giden değişimler ise yine ekonomi, işsizliğin artması ve hayat pahalılığı olarak gösterildi.  Ankete katılanlara sorulan  ‘Türkiye’de yaşamaktan duyduğunuz memnuniyet seviyenizi öğrenebilir miyiz?’  sorusuna yüzde 46  “çok mutluyum ya da ‘mutluyum’  cevabını verirken; 2018’de olduğu gibi yüzde 15 ‘çok mutsuzum’ cevabını verdi.

‘SİYASİ PARTİLERDEN KOPMALAR VAR’

Halkın kutuplaşma istemediğini dile getiren Prof. Dr. Aydın, “her partinin kendi çekirdek seçmeninin dışında kalan eklemlenmiş gruplarda kopmaların yavaş yavaş başladığını görüyoruz. Bu gruplar hemen diğer siyasi partilere geçmiyorlar ama kararsız konuma doğru evrilmiş durumdalar. Yeni kurulan veya kurulacak olan partilere yüzde 9’luk bir destek var. Ama diğer taraftan da yüzde 50’nin üzerine çıkan ‘kesinlikle oy vermem’ diyen grup var. Halk yeni bir parti kurulmasını çok desteklemiyor. Ama kurulur ise de partinin merkezde olması gerektiğine dair bir talep var. Kendi partilerinden kopanlar da büyük ölçüde merkeze yerleşmiş gözüküyor. Yani artık kutuplaşma, ayrışma yerine merkez politika yapılması isteği ağır basıyor” ifadelerini kullandı.

MANSUR YAVAŞ YÜZDE 60’A DAYANDI, EKREM İMAMOĞLU YÜZDE 39’DA KALDI

İttifaklarda bütünleşmelerin yoğunlaştığını söyleyen Prof. Dr. Mustafa Aydın, “özellikle MHP tabanında net bir şekilde hükümete yönelik teveccüh var. Özellikle Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın konumu ve politikalarının desteklenmesi konusunda olumlu görüşler var. Zaman zaman AK Parti tabanından daha fazla MHP tabanının hükümet politikalarını desteklediğini görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’a, bütün parti tabanlarından net bir şekilde destek olunduğunu aktaran Prof. Dr. Aydın, “bu desteği yüzde 60’ları bulduğunu gördük. İstanbul’da daha karışık bir durum var. Ekrem İmamoğlu, Yavaş kadar desteğe ulaşabilmiş değil. Yüzde 39 oranında bir destek alıyor. AK Parti ve MHP tabanı İmamoğlu’na daha mesafeli duruyor. Ankara’da ise MHP tabanı Yavaş’a net bir destek veriyor” dedi.

Türkiye Eğilimleri 2019

[3d-flip-book mode="thumbnail-lightbox" urlparam="fb3d-page" 
id="12654" title="false" lightbox="dark"]
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.