Hapishane inşasıyla övünen zihniyet

Sosyal medyada, işkence ve eziyeti, insan denilen toplumsal varlığa en büyük ceza olan toplumdan tecridi sağlayan insanlık dışı dramı da içeren bir öze sahip cezaevi inşaatıyla övünen, cezaevi inşasını “yatırım” olarak gören hastalıklı bir zihniyetin dışa vurumu, AKP’li Antalya/ Elmalı Belediyesi’nin resmi Facebook sayfasında ortaya çıktı. Belediye’nin resmi Facebook sayfasında, “bölgenin en büyük” cezaevi olacağı belirtilen Elmalı Bozhöyük Mahallesindeki Elmalı T Tipi kapalı-Açık Ceza İnfaz Kurumu’nun inşaatının başlamasını, “bir büyük yatırım daha Elmalı’da başladı” şeklindeki paylaşım, yüzkarası bir zihniyet olarak değerlendirildi.

Cezaevi yapmakla, cezaevi inşaatını yatırım olarak değerlendirmekle öğünen zihniyetin, insana değer vermeyen, sadece “masa ve kasa” peşinde koşan bir zihniyet olduğu belirtiliyor. “Bu büyük proje, Elmalı istihdamına ve ekonomisine can verecek büyük bir proje”ymiş!

Ancak uzun bir tarihi dönemin sonunda büyük ahenk dünyasında, gerçek kardeşliğin ve eşitliğin gerçekleştiği dünyada sönümlenecek olan devlet denen baskı aracının ayrılmaz parçası olan ve bugün için “küçük Amerika” tarihinin en adaletli döneminde içinin FETÖ’cülerle ve PKK’lilerle doldurulmasına rağmen, hapishane inşaatı yapımıyla övünmenin ve bunu siyasi propaganda aracı yapmanın insanlıkla, ahlakla uzaktan yakından bir alakasının olmadığı somut bir gerçektir.

Facebook paylaşımının altındaki vatandaş yorumları da bu gerçeği desteklemektedir.

Bir vatandaş, Elmalı Belediyesi’ne yatırım kavramı hakkında fikir veriyor.

Bir başka vatandaş, “hasta mısınız lan siz? İnsanların suç işlemesine engel olmak için kendi ekmeklerini kazanmalarını sağlayın; fabrika, okul, kütüphane yapın” diye akıl veriyor.

Başkan’a “sen ölmüşün gömenin yok” diyen bir vatandaş ise, “kafalar nasıl parlak anasını satem. AKP eğitim yönünden Türkiye’nin en sefil dönemini yaşatıyor. Seçtiği başkanlar da ibretlik” diye eleştiriyor.

Başka bir vatandaş, “halkını koyun gören, bunlara ne yutturursan yerler diye düşünen zavallı bir bürokrasi örneği” diye lafı gediğine koymuş.

Elmalı Belediye’nin resmi Facebook sayfasındaki paylaşım görselleri

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir