“Hayırsever” işadamından “hayır”sız hamle!

İlkönce geçtiğimiz yıl ilimizde hayırsever işadamı diye lanse edilen, öğretmen kökenli olduğu iddia edilen, geçen yıl yaptırdığı Fen Lisesindeki vergi muafiyetleri dolayısıyla gündeme gelen mermer sektörü işadamı Ercan Akın, MAKÜ Yerleşkesine açılan dağlık kesimdeki yeni yolun Burdur-Antalya-Büğdüz kavşağına kavuştuğu noktada kendine ait olan arazisinin sınırlarını belirlemek için yolları kapattı. Dün akşam saatlerinde apar topar polis kuvvetiyle kapatılan yolun özellikle kısa vadede Burdur Belediyesi çöp arabalarını ve köylüleri mağdur edeceği belirtildi. Akın’ın bu hamlesinin ranta ve şahsi çıkara yönelik olduğu, hayırseverliğinin inandırıcılığının zedeleneceği ileri sürüldü.

GEÇENDEN BİR AKÇE, GEÇMEYENDEN İKİ AKÇE!

İlimizde hayırsever işadamı diye lanse edilen, öğretmen kökenli olduğu iddia edilen, geçen yıl yaptırdığı Fen Lisesindeki vergi muafiyetleri dolayısıyla gündeme gelerek kamuoyunda hayırseverliği tartışma konusu olan mermer sektörü işadamı Ercan Akın, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Örtülü Yerleşkesine açılan dağlık kesimdeki yeni yolun Burdur-Antalya-Büğdüz kavşağına kavuştuğu noktada kendine ait olan ve AVM yapacağı ancak Belediye ile sorunları bulunduğu iddia edilen arazisinin sınırlarını belirlemek için yolları kapattı. Burdur Web İnternet Gazetesi’nin haberine göre, dün akşam saatlerinde apar topar polis kuvvetiyle kapatılan yolun özellikle kısa vadede Burdur Belediyesi çöp arabalarını ve köylüleri mağdur edeceği belirtildi. Akın’ın bu hamlesinin ranta ve şahsi çıkara yönelik olduğu, inandırıcılığının geçen yılki tartışmalarla zaten zedelenen hayırseverlik statüsünün tamamen biteceği ileri sürüldü. Sosyal medya üzerinden, “İl Özel İdaresi”ne “verdiği izinle yıllarca kullanılan bu yolun hafta sonu apar topar polis gücüyle kapatılmasını anlama”nın “mümkün olmadığı”nı belirterek şaşkınlığını dile getiren vatandaşlarca topa tutulan “hayırsever işadamı” Ercan Akın’ın aynı zamanda köy yolu olarak da kullanılan bu kavşağa bir köprü yaptırarak geçenden bir akça geçmeyenden iki akçe alması tavsiye edildi.

“HAYIRSEVER İŞADAMI”NIN HAMLESİ, BELEDİYE’YE PLAN

TADİLATINDAKİ KABULEDİLEMEZ BULUNAN ÖZEL TALEPLERİN KABUL ETTİRİLME SOPASIDIR

Ercan Akın’dan bizzat bir açıklamam gelmemekle birlikte, kamuoyunda ve mahfillerde kamulaştırılma imkânını bulunmadığından İl Özel İdaresince son dönemlerin ilginç bir devlet uygulaması olarak gündeme gelen özel izinle yol yapımına başlandığı, ancak AVM yapımı konusunda Belediye ile bazı sorunların olduğu dillendiriliyor. Bu kapsamda Burdur Belediye Başkanı Ecz. Ali Orkun Ercengiz’in Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamasından da anlaşılacağı üzerine, Ercan Akın’ın plan tadilatı müracaatında özel taleplerde bulunduğu, ancak bu taleplerin kabul edilemezliği kendisine bildirildiği, bu konuda özel talepler yerine kamu yararının gözetileceği açıkça anlaşılmaktadır. “Hayırsever” işadamı Ercan Akın’ın hamlesindeki esas nedenin böylece Belediye’ye plan tadilatında yapılan özel taleplerin kabul ettirilmesi hamlesi olduğu somut bir şekilde ortaya çıkmıştır.

Başkan Ercengiz Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada özetle, Akın’ın yolu kapatmasından dolayı çöp kamyonlarının güzergâhta sadece 23 km yollarının uzadığını, bundan dolayı olaydan Belediye’nin etkilenmesinin sadece akaryakıt kaybı olduğunu, asıl mağdur olanın köylüler olduğunu, arazi konusunda plan tadilatı hakkının Burdur Belediyesi’ne ait olduğunu, kişilerin özel taleplerinden ötede kamu faydasının esas alınacağını vurguladı.

Geçtiğimiz yıl sosyal medyada patlak veren Ercan Akın’ın hayır işlerinden vergi kaçırdığı iddiasıyla gündeme damga vuran Burdur Sivil toplum Platformu ve BURTÜKODER Başkanı Kemal Arslan da yaptığı yorumda, başta MHP, CHP ve AKP il başkanlarınca “hayırsever işadamının yıpratılmaya yönelik saldırılara hedef yapıldığı”nın iddia edildiğini belirterek sözkonusu işadamınca köy yolunun alayiş ve sitayişle ve polis gücüyle kepçeler kullanılarak ulaşıma kapılmasını tiye aldı.

“DEĞERLİ BURDUR HALKI, GÜN HAYIRSEVER İŞ ADAMIMIZA (!) SAHİP ÇIKMA GÜNÜDÜR !!!!

Hayırsever İş Adamımız Pek Sayın Ercan AKIN’ın arazisinden geçen yolu kapattığına dair haberleri okuduk, Hayırsever iş adamımıza haksızlık edildiğini düşünerek üzüldük. Geçtiğimiz yılda AKP-MHP-CHP İl Başkanlarının yaptıkları açıklamalarla bizim de idrak ettiğimiz hayırsever pek Kıymetli İş Adamımız Ercan AKIN’ın yıpratılmaya çalışıldığına kanaat getirdik ! Zira pek kıymetli Hayırsever İş Adamımız hele hele köye yol olmuş bir güzegahı kepçesiyle kazıp trafiğe kapatması ! Allah göstermesin, pek kıymetli hayırsever iş adamımıza atılacak en ağır bir iftiradır ! Zira o hayırsever iş adamımız, Fen Lisesini yaptırmış, okul masraflarını vergisinden düşmemiş ! Okul müdürünün belirlenmesine, okulda çalışacak öğretmenlerin atanmasına hiç karışmamış, okulu milli eğitime devredip iç işleyişine hiç karışmamış değerli bir hayırseverdir o.

Geçtiğimiz yıl pek kıymetli hayırsever iş adamımız hakkında bir iki açıklamada bulunma cüretini göstermeye kalkıştığımda (!) “…tabiki vergi vermeyecek, versin de hırsızlara mı yedirsin…”diyebilen bir siyasi parti il başkanından tokat bibi cevap aldım. Sırasıyla diğer siyasi parti il başkanlarının hepsi pek kıymetli hayırsever iş adamımıza sahip çıkıp beni “hainliğe” varan bir uslupla suçladılar. Evet Burdur Halkı, bu parti il başkanlarımızın değerli düşünceleri doğrultusunda bu gün hayırseverimiz pek kıymetli Ercan Akın Beyin, köylülerin yolunu kapayacağı, Belediyemizin araçlarının yolunu kapatarak 23 Km. daha fazla yol yapmalarına neden olacağı gibi bir günahı işlemeyeceğine olan inancımla bu günün bu suçlamalarda bulunanları şiddetle kınıyor, Ercan AKIN dünya malı için insanların ve hatta toplumun zararına bir faaliyette bulunmayacak denli bir hayırsever olduğunu sizlere hatırlatıyor, şikayette bulunacağınıza heykelini dikmek için beden ölçülerini almaya başlamanız gerektiğini hatırlatıyorum!!!!!!!!!!!!!!!!” (Kemal Arslan)

KAMUOYUNU YARATAN DA, KAMUOYUNUN NE DÜŞÜNDÜĞÜNÜ YANSITAN DA SOSYAL MEDYA

Atila Gldk

“Arsa sahibinin il özel idareye verdiği izinle yıllarca kullanılan bu yolun hafta sonu apar topar polis gücüyle kapatılmasını anlamak mümkün değil. Bu yolun kapatılmasının tek mağduru vardır o da Burdur halkıdır. Eğer ki bunun altından rant çıkarsa hayırsever işadamı olarak bilinen kişinin imajı çok zedeleneceği gibi artık inandırıcılığı da kalmayacaktır. Birilerine ders vermek ya da istediğini yaptırmak için birçok vatandaşın da kullandığı yolu kapatmak isteyeceğini zannetmiyorum. Hayırsever işadamımızın yapılan hatayı en kısa sürede düzelteceği kanısındayım…”

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.