Hedef, 15 Mart’ta okulları ve restoranları açmak

Sağlık Bakanlığı’ndan bir üst düzey yetkili, aşılamada 27 milyon seviyesine ulaşılabilirse 15 Mart’ta yasakların büyük bölümünü kaldırmayı, okul ve restoranları açmayı hedeflediklerini söyledi. HaberTürk yazarı Muharrem Sarıkaya’ya konuşan Sağlık Bakanlığı’ndan bir üst düzey yetkili, 15 Mart’ta 27 milyon seviyesine ulaşılabilirse yasakların büyük bir bölümünün kalkmış, okul ve restoranların açılmış olacağını söyledi. “Yeterli aşıyla hedef 15 Mart” olduğunu ifade etti.

Sarıkaya, ‘yeterli aşıyla hedef 15 Mart’ başlıklı yazısında “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı 30 milyon doz aşının martın ilk haftasına kadar ulaşması bekleniyor” dedi.

Gene de Çin’de ortaya çıkan yeni salgından kaygı duyulduğu için kesin bir süre verilmesinden kaçınıldığını belirten Sarıkaya, “buna karşın 11 milyon doz bekleniyor. Dolayısıyla bu hızda gidildiğinde ikinci doz aşılarla birlikte Mart’ın ortasında 15 milyon kişinin ikinci dozları bitmiş olacak. Ancak 50 milyon dozun tamamının bu sürede gelmesi halinde bu sayı 25 milyona kolaylıkla ulaşacak. Zaten Sinovac’tan gelen ile nüfusun bu kadarının, Biontech’ten gelecek 4,5 milyon ile de 2,25 milyonun daha aşılanması ile 27 milyon kişinin Mart ortasında aşılanması söz konusu” ifadelerini kullandı.

HEDEF: 15 MART’TA YASAKLARIN BÜYÜK BÖLÜMÜNÜ KALDIRMAK

Sarıkaya, “Bakanlığın etkin ve yetkin isminin “hedefimiz 15 Mart’ta bu sayıya ulaşmamız halinde yasakların büyük bölümünü kaldırmak, okulları ve restoranları açabilmek… Şubat 15 için ise kimse şu aşamada ciddi bir umut veremiyor…”sözlerinin önemli olduğu”nu vurguladı.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir