“Her zaman Hızır’dan bir şey beklemeyelim, kendimiz Hızır olalım!”

ANTALYA/ Konyaaltı Alevi Bektaşi Kültürü Cemevi Derneği’nde düzenlenen Hızır cemine katılan ilimizde Alevi Dedesi olarak bilinen Mehmet Turan konuşmasında, “Her zaman Hızır’dan bir şey beklemeyelim, kendimiz Hızır olalım!” dedi.

Cebrail Arslan’ın Alevilerin Haber Ajansı (AHA’daki) haberine göre, Konyaaltı Alevi Bektaşi Kültürü Cemevi Derneği’nde Hızır cemi gerçekleştirildi.

Hızır cemi, Mehmet Turan ve Zakir Mehmet Ali Çaylak tarafından yürütüldü.

“ÖZÜ TEMİZ OLMAYANIN GÖZÜ DE SÖZÜ DE TEMİZ OLMAZ!”

“Hak, Muhammet, Ali üçlemesi”ne dair açıklamalarda bulunan Mehmet Turan yaptığı konuşmada, “Ne kadar çevreyi tertemiz süpürseniz, bedeninizi tertemiz yıkasanız, evinizi çevrenizi ve giyeceklerinizi pırıl, pırıl etseniz de temizlik tamamlanmış olur mu? Olmaz. Esas temizlik bizim yolumuzda öz temizliğidir. Özü temiz olmayanın gözü de sözü de temiz olmaz. Biz birbirimizi ne kadar tanısak da tanımasak da bu yolun yolcusu olarak bir aradayız” ifadelerine yer verdi.

“YETİŞ YA HIZIR DEMEK YERİNE BAŞKALARINA HIZIR OLMAYA ÇALIŞANLARIN BAYRAMI…”

Yürüttükleri Hızır ceminin anlamına değinen Turan, “Bilhassa bu Hızır Cemidir. Hızır cemleri, Nevruz cemleri Alevi toplumunun bayram cemlerdir. Yani gönlünde Hızır’ı bulan, hele hele Hızır’a yetiş ya Hızır demek yerine başkalarına Hızır olmaya çalışanların bayramıdır. Bizler her zaman Hızır’dan bir şey beklemeyeceğiz, kendimiz Hızır olmaya çalışacağız. İşte yakınımızda ateşler içinde bir ülke var insanların patır patır kaçıştıklarını görüyor musunuz? Evleri yananların gözyaşlarını görüyorsunuz. Onlara derman olabilmek esas Hızır için yapılan en güzel hizmet olmalıdır. En iyi yerlerde okumaya layık olan ama imkânı olmayana destek vermek en güzel Hızır olmaktır. İşte bunları da kendi yolumuzun düsturu olarak göz önünde bulundurmamız lazım. Tekrar hepinize gül cemaliniz aşk olsun” şeklinde konuştu.

Bu haberler de ilginizi çekebilir.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.