İçme suyu üzerinden Belediye’ye yönelik manipülatif siyasetler sürüyor

Bir süredir global iklim değişikliğine bağlı kuraklık ve havzamızda yoğun tarım faaliyetleri nedeniyle yeraltı suyundan aşırı çekme sonucu suyun derinlere kaçmasıyla başlayan içme suyu meselesi üzerinden Burdur Belediyesi’ne yönelik manipülatif siyasetler devam ediyor. Bu kapsamda su sıkıntısına yönelik en son hileli yönlendirme ve algı operasyonu, Bağlar Mahallesinde yerli yersiz verildiği ifade edilen su abonelikleri bağlanması oldu. Bu konuda Burdur Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamada, Bağlar Mahallesine toplam 855 su aboneliği verildiği, bu aboneliklerin tamamen yasal ve vatandaşın yaşam hakkı kapsamında olduğu belirtildi.

Burdur Belediyesi Basın Bürosundan yapılan açıklamada, Burdur Belediyesi’nin Bağlar Mahallesinde su abonman sayısını artırdığı, bunun ise yaşadığımız içme suyu sıkıntısına neden olduğu iddiası ve algı çalışması yapıldığı belirtiliyor. Belediye’ye yönelik yıpratma faaliyetinin gerçekle alakasının bulunmadığı, Bağlar Mahallesindeki abonman sayısının tamamen yasal ve vatandaşın suya erişim ve yaşam hakkı kapsamında olduğu, su sıkıntısının ise tamamen küresel iklim değişikliğine bağlı kuraklık etkeni ve su havzamızdaki tarım faaliyetlerinin yoğunlaşması sonucu yeraltı suyunun aşırı çekilmesi nedeniyle derinlere inmesinden kaynaklandığı belirtildi.

Belediye Başkanlığı global kuraklığa ve su havzamızdaki yoğun tarım nedeniyle yeraltı suyunun derinlere inmesine bağlı su sıkıntısına çare aramayı sürdürüyor.

Açıklamada şu görüşlere yer verildi.

Burdur Belediyesi Basın Bürosundan duyurulur

Son günlerde; özellikle 2014 Yerel Yönetim Seçimleri sonrasında Bağlar Mahallesinde abone sayısının artmasında Burdur Belediyesinin neden olduğu ve bu nedenle de içme suyumuzun yetmediği yönünde bir algı yaratılmaya çalışılmaktadır.

Suyu bir yaşam hakkı olarak görmüş ve vatandaşımızın içme suyu “talebi olması halinde”

Ana şebeke su hattına yakın bir noktada,  giderleri vatandaşımız tarafından karşılanmak üzere 2014 yılından bu yana toplamda 37 abonelik verilmiştir.

Bu vatandaşlarımız zaten içme suyu ihtiyacına ulaşımını bir şekilde sağlamış, (komşudan süzme sayaçla) ve bunun yasal olarak sayaca bağlanması talebi ile kurumumuza başvuruda bulunmuştur.

Bugüne kadar toplam 855 yeni aboneliğin verildiği ve bu anlamda adı anılan 855 abonenin tamamının İmar Barışı sonrasında, vatandaşın yapı kullanım izin belgesi ile Belediyemize başvuru yapması neticesinde vatandaşımıza abonelik verilmesi sağlanmıştır.

Söylenildiği üzere Burdur Belediyesi tarafından haksız bir şekilde dağıtılan herhangi bir abonelik olmadığını, Bağlar Mahallemizde yaşayan vatandaşımızın da Burdur Merkezde yaşayan halk olduğunun bilinci ile vatandaşımızın yasal süreçte su alabilmesi sağlanmıştır.

Temel sorunun küresel iklim krizine bağlı olarak ve içme suyu havzamızda tarım nedeniyle artan su ihtiyacının, yer altı kaynaklarından yeterince sağlanamaması nedeni ile içme suyu kuyularımız daha derin noktalardan su çekmesine neden olmuştur.

Bölgede sondaj çalışmaları devem etmekte olup geçici çözüm anlamında İçme Suyu sorunumuzu çözmek için gayretlerimiz devam etmektedir.

Birkaç gün içerisinde ilimizi ziyaret edecek olan İlBank Genel Müdürlük yetkilileri ile yapılacak toplantıda Senir İçme suyu da karara bağlanacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.