“İdlip’te başıbozukluğa, provokasyona taviz yok!”

Provokasyon durumu kısa sürdü; Ankara’da devlet aklı gene hakim duruma geçti

Türkiye-Suriye savaşının pususuna yatan ABD ve piyonlarının iştahları kursaklarında kaldı. ABD Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey’nin Ankara’ya gelmesi ve sunduğu dosyaların içeriği uyarıcı oldu; Suriye’deki ÖSO provokasyonunun kısa zamanda farkına vararak devlet aklına dönen Hükümet, “bölgedeki muhalif gruplardan başıbozuk hareket ederek, saldırı bahanesi verenlere de artık tavizsiz davranılacak” dedi.

ABD-İsrail ile piyonlarına karşı ülkesinin bütünlüğü için savaşan ve Maaret el Numan’ı geri alan Suriye birlikleri, Halep’i Lazkiye’ye bağlayan M4 ve Şam’a uzanan M5 karayollarının kavşak noktasında kritik bir mevkide olan Serakib İlçesi’ne yönelince kızılca kıyamet kopmuş, 30 Ocak’tan itibaren Türkiye İdlib’deki gözlem noktalarını takviye amacıyla bölgeye yoğun askeri sevkiyata başlamıştı.

1 Şubat’ta Halep’in batısında ÖSO, Suriye Ordusu’na saldırmış, Tadef hattında Suriye-Rusya ortak kontrol noktalarından birini ele geçirerek Rusya ve Suriye bayraklarını çiğnediği ana ilişkin videoları sosyal medyada paylaşmıştı.

Rusya bu saldırıya 1 Şubat’ı 2 Şubat’ta bağlayan gece Bab ilçe merkezindeki üç noktayı vurarak vermiş, bombalar, eski sebze hali, Şeyh Duşi Camisi ve daha önce Türkiye tarafından restore edilmiş Ulu Cami’nin iki altındaki sokağa isabet etmişti.

ÖSO’nun 1 Şubat’ta Halep’in kuzeyindeki saldırılarından birinde 4 Rus subayını da öldürdüğü ortaya çıkmıştı.

Ardından 3 Şubat’ta başlayan Suriye ordusunun karşı top atışlarında 13 Mehmetçiğimiz ÖSO provokasyonu sonucu şehit olmuştu.

BÖLGEDEKİ MUHALİF GRUPLARIN PROVOKASYONUNA GÖZ YUMULMAYACAK

Daha sonra Türkiye’yi Batı Asya ittifakından koparmak için “Astana’nın fişini çekeceğiz” diyen ABD Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, yattığı pusudan çıkıp Ankara’ya geldi. Getirdiği dosyaların içeriğini ve Türkiye’yi Suriye ve Rusya ile savaşa sürükleyecek tekliflerini görünce Ankara uyandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gerçekleştirdiği grup toplantısında İdlib kriziyle ilgili önemli vurgular yaptı. Suriye ile gerilimi tırmandıran saldırıların provokasyon ihtimaline değinen Erdoğan,

“bölgedeki muhalif gruplardan başıbozuk hareket ederek rejime saldırı bahanesi verenlere de artık tavizsiz davranacağımızın mesajını ilettik. Geldiğimiz noktada artık kimsenin taşkınlığına, bağnazlığına, satılmışlığına, provokasyonlarına göz yumacak değiliz” dedi.

TÜRKİYE ve ABD ARASINDA ANLAŞMA YOK

Milli Savunma Bakanı Akar, Savunma Bakanları Toplantısı’nın yapıldığı Brüksel’deki NATO Karargâhı’nda ABD Savunma Bakanı Mark Esper ile görüştü. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Washington ve Ankara’nın, NATO ve ABD’nin Ankara ile İdlib’de anlaşmaya varmadığını belirtti.

[3d-flip-book mode="thumbnail-lightbox" urlparam="fb3d-page" 
id="12654" title="false" lightbox="dark"]
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir