İkinci İlk Yuva Etkinliği Çıralı Kumsalında kutlandı

İkinci Çıralı Deniz Kaplumbağaları İlk Yuva Etkinliği geçtiğimiz Pazar günü Dünya Deniz Kaplumbağaları Günü’nde yapıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre, carettalarla ilgili faaliyet, Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü 6. Bölge Müdürlüğü ve Beydağları Sahil Milli Park Müdürlüğü’nce düzenlendi.

Bu yıl ikincisi düzenlenen geleneksel faaliyete Kemer Kaymakamı Hüseyin Karameşe, Kemer Belediye Başkan V. Emin Gül, DKMP 6. Bölge Müdür Yardımcısı Orhan Ceylan, DKMP 6. Bölge Doğa Koruma ve Sulak Alanlar Şube Müdürü Ersan Berberoğlu, Beydağları Sahil Milli Park Müdürü Uğur Torunoğlu, DKMP Antalya Şube Müdürü İsmail Kaya, Kemer İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Ramazan Ergen, Ulupınar Köyü Muhtarı Habib Altınkaya, Çıralı Kıyı Koruma Komisyonu Başkanı Erdal Elginöz, Ulupınar Çıralı İlkokulu öğrencileri, Ulupınar Çevre Koruma ve Geliştirme Kooperatifi, Kumluca Yörük Türkmen Derneği, Antalya Vosvos Sevenler Derneği, Kemer Doğa Sporları Derneği, gönüllüler, yerli ve yabancı turistler katıldı.  

Etkinlik, Çıralı deniz kaplumbağası tanıtım alanında başladı.

Beydağları Sahil Milli Park Müdürlüğü Mühendisi Dr. Zerrin Koşdemir günün anlam ve önemine ilişkin

Konuşma yaptı.

Ardından protokol konuşmaları yapıldı.

2018 deniz kaplumbağası yumurtlama sezonunda yürütülen çalışmalara destek olan ve koruma tedbirlerine titizlikle uyan işletmelere “Caretta Dostu” işletme sertifikaları verildi.

Çıralı İlköğretim Okulu öğrencilerinin yapmış olduğu deniz kaplumbağası temalı resimlerin de sergilendiği etkinlikte çocuklar dağıtılan boya ve resim defterleri ile resimler yaptı.

Bölge Müdürlüğü’nün uzman personeli eşliğinde canlıların korunmasının önemini vurgulayan ekosistem oyunu, deniz kaplumbağası-denizanası oyunu gibi eğlenceli oyunlar oynandı.

Çıralı deniz kaplumbağası yumurtlama kumsalındaki kuralların yer aldığı afiş ve broşürler dağıtıldı.

Çıralı kumsalındaki ışık kaynaklarının etkisinin azaltılması amacıyla bilgi ve mesaj içerikli brandalarla hazırlanan ışık perdesi uygulaması da kumsaldaki çitlere monte edildi. 

Katılımcılar öğleden sonra teknelerle açılarak deniz kaplumbağalarının yumurtlamak için kullandığı Maden Koyu’ndaki kumsalda çevre temizliği yaptı.

Tekne gezisinden sonra deniz kaplumbağası Yörük Çadırı’nda yerel sanatçı Mustafa Çiftçi’nin müzik dinletisi ile etkinlik sona erdi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sanalbasin.com üyesidir