İlçelerden sonra kıyasıya il Başkanlığı yarışı başlayan Burdur CHP’de durum ne?

Şubat ayında il kongreleri başlayacak olan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP’de) ilçe kongrelerinin ardından kıyasıya bir yarış başladı. Gözler delege sayısı fazla olan Ankara, İstanbul ve İzmir il kongrelerine çevrildi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP’de) 28-29 Mart’ta 37’nci Olağan Kurultay var.

İlçe kongreleri sona erdi.

3 Şubat’ta il kongreleri başlayacak.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçimlere ‘tek aday’la gidilmesine ilişkin talimatı nedeniyle kıyasıya bir mücadelenin olduğu belirtiliyor. Aydınlık’ta Zihni Erdem’in haberine göre, bütün gözler Ankara, İstanbul ve İzmir’e yönelmiş durumda.

ANKARA’DA TEK ADAY ÜZERİNDE UZLAŞMA YOK!

Ankara’da tek adayda uzlaşmanın olmadığı, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’ın Ankara’da tek adayda uzlaşma çabalarının sonuç vermediği, mevcut İl Başkanı Rıfkı Güvener’in yeniden aday olduğunu açıkladığını, 10 Aralık Hareketi’nden CHP’ye katılan ve Örgütten Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirilen Oğuz Kaan Salıcı ile Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’in desteklediği PM üyesi Ali Hikmet Akıllı, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’ın desteklediği Kılıçdaroğlu’nun hemşeri olan Umut Akdoğan ve Ayhan Yalçınkaya’nın da adaylık için çaba sarfettiği belirtiliyor.

ADAY İŞARET ETMEYECEĞİM, DEMOKRATİK YARIŞ OLSUN!

Bu şartlarda ise CHP kulislerinden edinilen bilgilere göre, Ankara’da uzlaşma girişimlerinden sonuç alamayan Kılıçdaroğlu’nun “herhangi birini işaret etmeyeceğim. Demokratik bir yarış olsun” dediği ifade edildi.

Umut Akdoğan’ın 25 Ocak’ta adaylığını açıklayacağı belirtildi.

Ali Hikmet Akıllı’nın da önümüzdeki günlerde destek arayışı için gezilere başlayacağı ifade edildi.

Eski CHP Gençlik Kolları Başkanı Ayhan Yalçınkaya’nın delegeleri tek tek ziyaret ederek destek istediği öğrenildi.

Adı kulislerde aday olarak geçen eski Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka ise bir açıklama yaparak aday olmadığını duyurdu. Eski Ankara milletvekili Nazlıaka partiden ihraç edilmiş, ancak daha sonra affedilerek partiye geri dönmüştü.

İSTANBUL’DA KAFTANCIOĞLU- İMAMOĞLU KAVGASI VAR

CHP’de dikkatlerin çevrildiği bir diğer büyükşehir de İstanbul…

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu arasında örtülü bir kavganın yaşandığı belirtiliyor. İlçe kongrelerine bu ikili arasındaki kavganın damga vurduğu ve Kaftancıoğlu’nun eski gücünü kaybettiği ifade ediliyor. CHP içinde etkin bir grup olan 10 Aralık Hareketi’nin İstanbul temsilcisi konumunda olan Kaftancıoğlu’nu, Oğuz Kaan Salıcı’nın desteklediği ileri sürülüyor.

FİKİRLERİNDEN DOLAYI ÇOK YIPRANAN KAFTANCIOĞLU İÇİN İLGİNÇ İDDİALAR

Kulislerde, Kaftancıoğlu’nun yeniden aday gösterilmeyeceği, eski il başkanı Cemal Canpolat’ın Genel Başkan Kılıçdaroğlu ile görüşerek adaylık talebinde bulunduğu ifade ediliyor. Kılıçdaroğlu’nun ise, İstanbul’da ilçe seçimlerinin devam ettiğini, seçimlerin bitmesinin ardından il başkanının kim olması gerektiği noktasında durum değerlendirmesi yapacaklarını belirttiği, “arkadaşlarla durum değerlendirmesi yaptıktan sonra kararımızı açıklayacağız” dediği iddia edildi. İddiaya göre, Canpolat da Kılıçdaroğlu’na rağmen aday olmayacağını, ancak ‘demokratik yarışın’ önünü açarsa aday olabileceğini kaydetti.

Kaftancıoğlu’nu istemeyen bazı gruplar Canpolat’ın aday olması halinde İmamoğlu’nun desteğini alarak il başkanlığı seçimini kazabileceğini ileri sürüyor. Genel Başkanın ve Genel Merkez’in tavrının, kavganın sonucunu belirlemede etkili olacağı belirtiliyor.

İZMİR’DE DENİZ YÜCEL’LE DEVAM

CHP Genel Merkezi, Ankara’da ve İstanbul’daki belirsizliğe karşın İzmir’de kararını netleştirmiş gözüküyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in ikna edilmesi üzerine mevcut İl Başkanı Deniz Yücel ile yola devam etme kararı alındı. Bu arada bazı muhalif grupların, Yücel’e karşı aday çıkarmaya çalıştıkları öğrenildi. İzmir İl Başkanlığına yeniden talip olan Yücel, halen FETÖ’den tutuklu CHP’li Urla Belediye Başkanı İbrahim Burak Oğuz’un avukatlığını da yapıyor.

ÇEVRE İLLERE GÖRE BURDUR TEK ADAYLA KONGREYE GİDECEK GİBİ GÖZÜKÜYOR

Kılıçdaroğlu’nun talimatının gaileye alınmadığı, Denizli, Antalya ve Isparta’da da birden fazla adayın olduğu ifade ediliyor.

Kulis bilgilerine göre, bir süre Vahit Özlemiş’in İl Başkanlığı adaylığı için CHP tabanında nabız yokladığı, destek bulamadığı, etkili ve oyun kurucu çevrelerin şimdilik vazgeçmesini sağladığı Burdur’da ise mevcut İl Başkanı İzzet Akbulut’un tek aday olduğu belirtildi.

Öte yandan ilçe kongrelerinde kendisinin dışında İl Başkanlığı çalışması yapanların olup olmadığı sorusuna mevcut İl Başkanı İzzet Akbulut, olmadığı cevabını verdi.

[3d-flip-book mode="thumbnail-lightbox" urlparam="fb3d-page" 
id="12654" title="false" lightbox="dark"]
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.