“İnsanlara mezarda mı yapacaksın bu aşıyı?”

Sağlık Bakanlığı’nın tedbirsiz davranarak sınırlı sayıda grip aşısı satın alması bu yıl aşılama konusunda büyük sorunlar yaşanacağının göstergesi olarak belirtildi. Sağlık Bakanı Fahreddin Koca’yı daha önce uyardıklarını belirten CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, ” Kanser, KOAH, diyabet gibi hastalıkları bir arada taşıyanlara aşıya erişim hakkı verilmiş. İnsanlara mezarda mı yapacaksınız bu aşıyı? 800 bin adet grip aşısına kimler ulaşabilecek?” dedi.

Kış mevsiminin yaklaştığı ve soğukların eşiğinde Kovid19 ile boğuşan Sağlık Bakanlığı grip aşısı konusunda sınıfta kalmışa benzer. Nüfuslarımız aynı olmasına rağmen bu yıl 10 milyon aşıyı stoklayan İran’ın karşısında 800 bin aşı alınması trajikomik bir durum yaratıyor.

Maske ihtiyacını da kaosa döndürdükten aylar sonra çözebilen Sağlık Bakanlığı, şimdi de grip aşısı konusunda sorunlar yaşanmasına ve işlerin arapsaçına dönmesine yol açıyor. Şu anda Türkiye grip aşısı konusunda tam bir belirsizlik ve kaos yaşıyor. Önce basına Aile Hekimliğinin reçetesiyle işleme konacağı yansıdı. Ardından e-nabız sisteminden dağıtılacağı ilan edildi. Aile hekimimize soruyoruz, kendilerine herhangi bir talimat gelmediğini belirtiyor. Sağlık Müdürlüğü’ne soruyoruz. Kovid19 ile meşgul olduklarını, bu konuya henüz dönemediklerini, araştırıp bilgi vereceklerini belirtiyorlar.

Konuyla ilgili açıklama yapan CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, grip aşısında Türkiye genelinde kaos başladığını belirterek, bu yıl Kovid19 salgını nedeniyle grip aşısının uygulanmasının e-nabız sistemindeki ölçütlere tabi tutulduğunu hatırlattı ve “Sağlık Bakanlığı, aşının risk durumuna göre kademeli yapılacağını duyurdu, ancak kim riskli kim riskli değil karışmış durumda. KOAH hastaları bile şu anda e-nabız sisteminde riskli grup dışında gözüküyor” dedi.

Sağlık Bakanlığına çok önceden çağrıda bulunduklarının altını çizen Milletvekili Emir, dünyada aşıya talebin yükselişe geçeceği aşikârken bakanlığın bu konuda bir önlem almadığını, “geçtiğimiz yıl yaklaşık bir buçuk milyon doz aşı tedarik eden İran’ın bile bu yıl 10 milyona yakın aşı satın aldığı”nı belirterek, “nüfusu Türkiye ile hemen hemen aynı olan İran bile tedarik konusunda sıkıntı yaşamazken Türkiye, yeterli aşı tedarik edemedi” ifadelerini kullandı.

Emir şunları söyledi:

“Bakanlık önce bir buçuk milyon aşının geleceğini söyledi ancak, öğrendiğimize göre şu anda Türkiye’ye yalnızca 800 bin adet aşı geldi. Devamının ikinci partide geleceği söyleniyor. Tek tek araştırıyoruz ve riskli grupta olduğu halde binlerce vatandaşın e-nabız sisteminde riskli grup dışında tutulduğunu görüyoruz. Aile hekimleri, riskli gruptaki birçok hastanın aşıya erişemediğini söylüyor.

Aşıya erişemeyenler arasında solunum cihazına bağlı yaşayanlar, astım ve KOAH hastaları bile bulunuyor. Aşı listesinde hamileler yok, engelliler yok. Kalp hastalığı, tansiyon ya da diyabeti tek başına taşıyorsa bu kişiler de listede yok. Kimler var, o da belli değil. Ancak, kanser, KOAH, diyabet gibi hastalıkları bir arada taşıyanlara aşıya erişim hakkı verilmiş. İnsanlara mezarda mı yapacaksınız bu aşıyı? 800 bin adet grip aşısına kimler ulaşabilecek?”

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir