İstanbul Taksim’de 23 Nisan töreninde gerginlik

İstanbul Taksim Cumhuriyet Anıtı’nda 23 Nisan Mili Egemenlik ve Çocuk Bayramı çelenk sunma töreninde gerginlik yaşandı. Tören düzenlemesine “özensizlik” diye tepki gösteren İBB Başkanı İmamoğlu’na Valilik’ten yazılı açıklamayla cevap geldi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Vali Yerlikaya’nın katılmadığı törende “özensizlik” suçlamasıyla İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı’ya tepki gösterdi. İmamoğlu, “Büyükşehir Belediyesi burada. Beyoğlu Belediyesi’yle çelenk koyma töreni yapıyorsun. Paran yoksa valilikten iste, yoksa büyükşehirden iste. Zavallı. Sabahın köründe yapıyorsun, zaten sokağa çıkma yasağı var. Bari 10.00’da yap” dedi.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle Taksim’de düzenlenen törende gergin anlar yaşanmasına neden olan düzenlemenin özensizliği nedeniyle İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı’ya tepki gösteren İstanbul Büyükşehir Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Büyükşehir Belediyesi burada. Beyoğlu Belediyesi’yle çelenk koyma töreni yapıyorsun. Paran yoksa valilikten iste, yoksa büyükşehirden iste. Zavallı. Sabahın köründe yapıyorsun, zaten sokağa çıkma yasağı var. Bari 10.00’da yap. Milli Eğitim Müdürlüğü’nün faaliyeti değil ki… 23 Nisan’la ilgili birkaç cümle etsene. Milli egemenlikle ilgili, çocuklarla ilgili… Faaliyet raporu sundu sunucu bize ve gitti” ifadelerini kullandı.

İmamoğlu tepkisini sürdürerek, “Dostlar alışverişte görsün” karşılığını verince, Ekrem İmamoğlu, tepkisini şu sözlerle sürdürdü: Zavallılık, çok üzücü. Tamam kapanma var, kapanalım. Ama şu bayramı şurada Valilik kontrol etmeliydi, özenli düzenli yapmalıydı. Çelenk koyma kısmına bile katkı sunmuyorsun, biz devreye girmek zorunda kalıyoruz. Siyasi partileri anons ediyoruz falan. Yok hükmünde. Çok acı. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü’nü kınıyorum” dedi.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Ekrem İmamoğlu’nun bu tepkisine yanıt veren İstanbul Valiliği bir basın açıklaması yayınladı. Aydınlık’taki habere göre, açıklamada, İstanbul’da bu yıl yapılacak tören ve etkinliklerin bir haftalık zaman dilimine yayıldığı, hangi kurumun, hangi görev ve sorumlulukları üstlenecekleri ve etkinliklere dair bütün hususların yazılı olarak ilgili kurumlara bildirildiği kaydedildi.

“ÖZENSİZ VE YAKIŞIKSIZ BİR DİLİN TEZAHÜRÜ”

Açıklamanın devamında, “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları kapsamında, bugün gerçekleştirilen çelenk töreni sonrasında yapılan bazı açıklamalar nedeniyle aşağıdaki hususların kamuoyuna bildirilmesi zorunluluğu doğmuştur. Bugün saat 09.00’da Beyoğlu İlçemizdeki Taksim Cumhuriyet Anıtı’nda ‘Ulusal ve Resmi Bayramlar ile Mahalli Kurtuluş günleri, Atatürk Günleri ve Tarihi Günlerde Yapılacak Tören ve Kutlamalar Yönetmeliği’nin 5. maddesiyle düzenlenmiş bulunan ‘Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’ törenleri dâhilinde çelenk töreni icra edilmiştir. İlimizde bu yıl yapılacak tören ve etkinlikler bir haftalık zaman dilimine yayılmış, hangi kurumun, hangi görev ve sorumlulukları üstlenecekleri ve etkinliklere dair bütün hususlar, yazılı olarak ilgili kurumlarımıza bildirilerek kamuoyuna duyurulmuştur. Tüm yetkililer tarafından çelenk töreninin nasıl yapılacağının bilinmesine rağmen, tören sonrasında ilgili kamu görevlileri hakkında sarf edilen sözler, en hafif manada ‘özensiz ve yakışıksız’ bir dilin tezahürü olmuştur. 23 Nisan gibi, ulusumuzun birlik ve beraberliğini simgeleyen böylesine özel bir günde kullanılan üslubu ve sergilenen tavrı kamuoyunun takdirlerine sunuyoruz” denildi.

İBB SOSYAL MEDYA ÜZERİNDEN VALİLİĞE CEVAP VERDİ

İBB’nin resmi Twitter hesabında yapılan paylaşımda İstanbul Valiliği’nin açıklamasına yanıt geldi. İBB tarafından yapılan paylaşımda “23 Nisan gibi, ulusumuzun birlik ve beraberliğini simgeleyen böylesine özel bir günde, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün özensiz ve yakışıksız bir tören düzenlemesine müsaade eden İstanbul Valiliği’nin bu tavrını kamuoyunun takdirine sunuyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.