İşte Yunanlıları çıldırtan harita!

Yunanistan’ı söylendiği ilk günden beri rahatsız eden ‘Mavi Vatan’ kavramı, bu kez Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından dillendirildi. 462 bin kilometrekarelik deniz yetki alanımızı ifade eden bu kavram, Yunanlıların tecavüzlerine karşı da net bir mesaj veriyor.

İlk kez Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz tarafından 2006 yılında Deniz Kuvvetleri’ndeki bir bilgilendirme toplantısında kullanılan ve zaman içinde literatüre girerek devlet kademesinin her aşamasında dillendirilen “Mavi Vatan” kavramı, Harp Okulları Diploma ve Sancak Devir Teslim Töreni’ne de damgasını vurdu.

Aydınlık Gazetesi’nin haberine göre, Yunanistan’da büyük bir yankı uyandıran bu kavramdan hemen sonra 27 Şubat-30 Mart 2019 tarihleri arasında yapılan büyük deniz tatbikatımız ‘Mavi Vatan’ ile de taşlar daha yerine oturmuştu.

Yunan basınının, Yunan Hava Kuvvetleri’nin ve Yunan Deniz Kuvvetleri’nin de çok yakından takip ettiği Mavi Vatan Tatbikatı boyunca Yunan medyasında onlarca program yapılmış, yazılar yazılmış ve ‘Mavi Vatan’ kavramı hedef alınmıştı. Fakat bu konuda ne Yunan Hükümeti ne de Yunan Genelkurmayı somut bir adım atamadı ve Mavi Vatan söylemi uluslararası arenada haklarımızın korunmasına dair kararlılığı yansıtan net bir ifade olarak kayıtlara geçti.

Şu anda ise bu söylemin artık sadece teorik bir söylem olmadığı ve yakın gelecekte Türkiye’nin deniz yetki alanlarında uygulayacağı stratejinin temel unsuru olacağı görülüyor. Bunu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı Milli Savunma Üniversitesi Harp Okulları Diploma ve Sancak Devir Teslim Töreni’nde ziyaret defterini imzalarken arkasında asılı duran haritadan da anlamak mümkün.

Haritada Mavi Vatan söyleminin artık ete kemiğe bürünerek sınırlarının oluşturulduğu ve bu sınırların Ege’yi tam ortadan ikiye böldüğü açıkça görülüyor. Kilit konumda olan Meis Adası’nın ise hiç bir hükmünün olmadığı da belirtilen sınırlar içerisinde anlaşılıyor.

Harp Okullarında duvara asılan bu harita, sondaj faaliyetleri ile verilen mesajın sadece göstermelik değil, gerçekten ekonomik, jeopolitik, askeri alanda Türkiye’nin stratejisini belirleyici özelliğe sahip faaliyetler olduğunun altını bir kez daha çiziyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın arkasında duran harita, Yunanistan’ın bazı siteleri tarafından da manşete taşındı.

İşte o haberlerden bazıları:

”Erdoğan harita önünde poz veriyor ve Ege’nin yarısını istiyorum diye bağırıyor.”

”Erdoğan şok edici bir harita gösterdi. 25. meridyen doğusundaki bütün adalar Türk adası.”

[3d-flip-book mode="thumbnail-lightbox" urlparam="fb3d-page" 
id="12654" title="false" lightbox="dark"]
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.