Judo Turnuvasıyla Belediye yeni bir etkinlik hamlesi başlatıyor

Burdur Belediyesi, toplumsal ve kültürel faaliyetler kapsamında çok önemsediği sportif faaliyetler atılımına bir yenisini daha ekliyor. Bu çerçevede önemli spor dallarından bir olan judo, 2017 yılında hayatını kaybetmiş olan Burdurlu Judo Hocası Ali Boyacıoğlu’nun adını taşıyan turnuvayla geleneksel hale getirilmeye çalışılacak.

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, 22-23 Eylül 2018 tarihleri arasında Burdur Belediyesi’nin düzenleyeceği ve Burdurlu judo Antrenörü Ali Boyacıoğlu’nun adını taşıyan Judo Turnuvasının tanıtımını İstasyon Caddesinde bir kafede düzenlediği kahvaltılı basın toplantısında yaptı. Merhum Judo Antrenörü Ali Boyacıoğlu’nun eşi Müjgân Boyacıoğlu, judo antrenörleri, sporcularla birlikte basının karşısına geçen Başkan Ercengiz, “ismine turnuva düzenlediğimiz Ali Hocam hakkında birkaç bir şey söylemek istiyorum. Ali Boyacıoğlu Hocam 1971 yılında bu sporu Burdur’a ilk defa getiren, başlatan o dönemin judo sporunu köklerini atan ilk gerçek bir sporcu” dedi.

“Aslında kendi branşı olmayan bir dalda emek, çaba sarf edip emekli olduktan sporla ilişiğini kesmeden kuşağını, kemerini sonraki nesillere teslim edip başlarında bir büyük baba, abi gibi yıllarca bu sporun gelişmesi için çok büyük çaba sarf etti” diye konuşan Başkan Ercengiz, “kendisi aramızdan çok ani ayrıldı. Hiç beklemediğimiz bir şekilde. Bir sporcuya yakışmayan bir şekilde ayrıldı ama belki de gönlü öyle istiyordu. Çok disiplinli bir insandı. Kışında Burdur Gölü’ne girecek kadar sporu seven ve disiplinle yapan bir insandı” diye değerlendirmede bulundu.

Başkan Ercengiz konuşmasını şöyle sürdür:

“Cumhuriyetin öğretmenleri biraz da böyleydi. O Köy Enstitülerinde başlayan alışkanlıklar sadece öğretmen olmaktan öte, sadece işin eğitim öğretim tarafından olmaktan öte toplumda lider, topluma yol gösterici ve yaşam tarzıyla da insanlara örnek kişili olması gerekiyordu. Biz bunu rahmetle andığımız Ali Hocamız da her an, her dakika gördük. Bir kere daha ruhu şad olsun, mekanı cennet olsun.

“Bugün turnuvamızla ilgili size bilgi vermek istiyorum. Belediye Spor’un bünyesinde faaliyet gösteren çok kıymetli hocamızın katkılarıyla yol göstericiliği ve talepleriyle başladığımız bu çalışmada bugün 15 farklı ilden 20’nin üzerinde kulüp hafta sonu 300 sporcuyla müsabakalara katılacak. Tabii bizde boş değiliz. Burdur Belediyesi olarak neredeyse tamamı milli olmuş, müsabakalarda hep derecelere girmiş küçük yaşta başlayıp, olgun yaşlara gelmiş sporcularımızın oluşturduğu geniş bir yelpaze içerisinde bizde Burdur’umuzu en iyi şekilde temsil edeceğiz.

“Önemli olan bu müsabakanın Burdur’da yapılabilmesidir. Bizim açımızdan çok önemlidir. Çünkü belki sözüm çok iddialı olabilir ama Türkiye’de ‘judonun başkenti’ diyebileceğimiz bir yerdeyiz. Bu anlamda her zaman iddialıyız. Biz Burdur olarak Burdur‘dan sporcu geldiği zaman diğer antrenörlerin çekinerek baktığı ve mutlaka sporcusunu derece almış ihtimalinin yüksek olduğu turnuvalarda biz hep iyi temsil edildik. Sporcu arkadaşlarımız tarafından da hep onurlandırıldık. Sizlere de ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Antalya’dan, Balıkesir’den, Isparta’dan, Kütahya’dan, Manisa’dan, İzmir’den, Eskişehir’den sporcuların katılacağı ve hakikaten bu bölgenin sporcularının en iyilerini bu bölgede yarışacağı turnuvada biz elimizden geldiğince en iyi şekilde ev sahipliği yapmaya çalışacağız.

“Hem Burdur Belediyesi hem Burdur olarak. Önemli olan bir şeyin ilkini yapabilmek, başlatmak. Mutlaka eksiğimiz, hatırlayamadığımız, atladığımız olabilir. Bunlar çok büyük aksaklıklara neden olmadığı sürece tolare edilebilecek şeyler olduğunu düşünüyorum. Bu turnuvaya açılış seremonisi ile saat 14.00 olarak başlayacağız.

“Sporcularımız kendi kategorilerinde yarışacaklar ve günün sonunda da biz sporcularımızın müsabakalarını tamamladıktan sonra biz arkadaşlarımızın dereceye girenleri ile seremoniyi birlikte tamamlayıp misafir olan sporcularımızı yolcu ettikten sonra da inşallah Burdur’da böyle bir organizasyon yapmanın gururunu hep birlikte yaşayacağız. Ulu Önder Atatürk’ün bir sözünü hatırlatmak istiyorum. Sporcunun çevik, zeki aynı zamanda da bir önderin torunlarıyız. Biz sizlerin zekânızdan, sporcu kimliğinizden, çevikliğinizden ve en önemlisi Ali Hocamla başlayan disiplin, ahlak tarzından hiç taviz vermeyeceğinizi biliyoruz. Burdur bize yakışan şekilde hem ev sahipliği yapacak hem de yarışacak diye düşünüyorum.”

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sanalbasin.com üyesidir