Kadın Amiral Artemisia ve Halikarnas Mozolesi

Yazarımız Evren Mumcu, 23 Ağustos’ta açılacak Bodrum Sanat Fuarı’na Bal Sanat Galerisi’nin önerisi sonucu 5 eseriyle katılıyor. Aşağıda yayınladığımız resimlerini yapmazdan önce Bodrum’u ve tarihini incelediğini söyleyen Mumcu, bu incelemede insanlık tarihinin ilk kadın Amiraliyle karşılaştığını belirterek onun üzerine bir yazı yazdı. Aşağıda bu yazıyı ilgi ve bilgilerinize sunuyoruz.

Herodot Kültür Merkezi‘nde 23 Ağustos tarihinde açılacak Bodrum Sanat Fuar’ına Sayın Zafer Bilgin ve Bal Sanat Galerisi’nin önerisiyle ben de katılmaya karar verdim. Böylelikle Bodrum tarihine şöyle bir göz attım. Konsepte uygun konularla fırçamı yönlendirdiğim için bana çok ilham veren bu deniz bölgesi Karyalıların başkenti Bodrum için araştırmalara başladım. Her yaz mevsimi magazin sayfalarından eksik olmayan şıklık yarışındaki Bodrum’un ünlü kadınlarının ünleri birçok kişiye çok önemli gelebilir. Ama Bodrum’un esas kahramanı, vatansever, yiğit bir amazon kadını olan savaşçı, tarihteki ilk kadın Amiral olan Karya Kralının karısı Artemisia’nın yanında lafı bile edilemez. Bu kadının iki yönü dünyaca bilinmektedir. Biri Rodos ve Atina yağmalama saldırılarına karşı kazandığı zaferler…

İkincisi Atinalıların katlettiği kocasının intikamını alarak onun adına yaptırdığı “Dünyanın Yedi

Harikası”ndan biri olarak bilinen anıt mezar Halikarnas Mozolesi’dir. Mozole, yani “anıt mezar” sözcüğü buradan gelmektedir.

Depremlerle birçok kısmı yıkılan ve parçalarının bir kısmı Bodrum Müzesi’nde bulunan yapı dünyaca ünlü mimarların hala araştırma yaptığı bir mimariye sahiptir. Amiral Artemisia çok güzel ve çok sanatsever bir kadındı. Atina seferine çıkacak bütün ülkelerden gelecek donanma komutanlarının arasında bir kadın komutanın bulunması onları çok rahatsız etmiştir. Karya Amirali olarak 5 gemisi ve 100 askerle sefere giden tek kadın kumandandır. Atina, Artemisia‘nın ölü veya diri yakalanması halinde on bin drahmi ödül koymuştur. Artemisia zekâsıyla ve bölgeyi çok iyi tanıması sebebiyle bütün diğer komutanlara savaş taktikleri vermiş ve zaferle dönmüştür. Rodoslular bir kadına yenildiklerinin acısını hala atlatamamışlar, Artemisia’nın heykelinin bulunduğu bölgeyi yasak bölge olarak binalarla çevirmişlerdir.

LORD STRATFORD CANNING

İngiliz Büyükelçisi Lord Canning, 1846 yılında bu bölgede gezerken kale duvarlarında görülen mozoleye ait olduğu bilinen kabartmaları ve Artemisia ve kocasının 4 atlı heykelini İngiltere’ye restore etmek için götürmek üzere Padişah Abdülmecid’den izin almış ve British Museum’a parçaları tek tek götürmüştür. British Museum, Halikarnas Mozolesinin araştırması için Arkeolog Charles Thomas

Newton ve ekibini Bodrum’a gönderir. Newton çok geçmeden Mozolenin kalıntılarına ulaşır ve

Abdülmecid’in izniyle onları British Museum’a götürür.

HALIKARNAS BALIKÇISI CEVAT ŞAKİR KARAAĞAÇ İngiliz Kraliyet Ailesine bir mektup gönderir.

“Londra’daki parçalar Bodrum’un mavisiyle bütünleşmektedir. Londra’da kalmamaları gerekir.”

Mektup müze müdüründen Halikarnas Balıkçısına alaycı bir cevap gelir:

“Önerinizi çok ciddiye aldık. Bilim adamlarına taşların yapısını incelettik. Ve gerçekten de maviyle bütünleşmektedir. Bu yüzden eserlerin müzede sergilendiği salonu Bodrum mavisine boyattık. Yakın ilginize teşekkür ederiz.”

Neden yeraltı ve yer üstü varlıklarımızın yağmalanmasına bu kadar kayıtsız bir millet olduk?

Akdeniz Ülkeleri Akademisi Vakfı 2001 yılında Halikarnas Mozolesini aslına uygun olarak cam ve alüminyum konstrüksiyonla tekrar inşa etmek için bir proje hazırladı. Korkum bu yapının AVM olarak ortaya çıkması. O zaman müze müdürünün alayı da yerini bulur. Bu yapı tarihi bir yapı olmadığı için ilgi çeker mi bilmem ama orijinalinin İngiltere‘den geri alınması için Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yeniden mücadele etmesi gerekir.

Benim fırçam bu sorular ve bu geçmişle tualde dolaşırken bugün Bodrum Sanat Fuarı için de bu temanın gündeme getirilmesi gerekirdi diye düşünüyorum. 23 Ağustos’ta Herodot Kültür Merkezinde sergimizin açılışına, 26 Ağustos’ta ise “Geçmişten Günümüze Sanat” konulu panelimize tüm vatansever sanatseverleri bekleriz.

Tüm sanatçı arkadaşlarımızın emeğine ve fırçasına sağlık ve başarılar dilerim.

Yer: BODRUM SANAT FUARI

HERODOT KÜLTÜR MERKEZİ KONACIK BODRUM

Yazarımız aşağıdaki 5 eseriyle fuara katılıyor.

Başarılar temenni ediyoruz.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.