‘Kadına yönelik şiddet üretim seferberliğiyle çözülür’

CKD 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada kadına yönelik şiddetin önlenmesinin Türkiye’yi ve Türk kadınını onurlu geleceğe taşıyacak devrimci ataklarla bunun da üretim seferberliği yoluyla mümkün olacağını belirtti.

Aydınlık’ta yayınlanan habere göre, Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD) 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada kadına yönelik şiddetin önlenmesinin Türkiye’yi ve Türk kadınını onurlu geleceğe taşıyacak devrimci ataklarla bunun da üretim seferberliği yoluyla mümkün olacağını belirtti. “Bugün artık her türlü polisiye tedbirden önce, hukuki, siyasal ve sosyal her türlü mücadelenin, bütün desteklerin önünde yapılması gereken Türkiye’mizi millî üretim seferberliğinde birleştirmektir.” denilen açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“Bu seferberlikte kadının yeri en öndedir. Üretim seferberliği Türkiye için olduğu kadar, kadınımız için de esas kurtarıcıdır. Kadına yönelik sadece şiddet değil; çaresizlik, eşitsizlik, güvensizlik, verimsizlik, itibarsızlık, ayrımcılık, sömürü, taciz vb. sorunlar, Türkiye’nin üretim seferberliği ikliminde ancak çözüme kavuşabilir. 1980’lerden itibaren daraltılan kamusal üretim ve istihdam yerine serbest piyasa ekonomisi adıyla uyumlandığımız küresel, kapitalist sistemi sorgulamalıyız. Sistemin kadına biçtiği eve hapsolma, evlenmek ve çocuk doğurup bakmak dışındaki uğraşlara layık görülmeme, üretim ilişkilerinin içine girmeme, tüketme, tüketim çılgınlığına özenme, emeği, aklı, fikri, insanlığıyla değil, cinsiyetiyle ve meta olarak değer bulma rollerini mahkûm etmeliyiz.

DEVLETİN KADINI GÜÇLENDİRME GÖREVİ “Cumhuriyetimizin, kurucu ve dünya çapında en yüksek kalkınma hızlarını yakaladığı devletçilik, halkçılık, devrimcilik ilkelerine dönmeye, bu dönüşe uygun rollere öncülük etmeliyiz. Bu ilkelerin ışığında ve kadına yönelik şiddete karşı devletimizin kadını güçlendirmek görevini öne çıkarıyoruz. Kadının iş yaşamında daha fazla yer almasını sağlayan, yoksullaşmasını önleyen, eşitliği gözeten halkçı

politikalar üretilmesini istiyoruz.

YASALARDAKİ EŞİTLİK BİLİNÇLERE YERLEŞMELİ

“Yasalardaki eşitliğin bilinçlere de yerleştiği, kız çocuklarının erken evliliklerden korunduğu, çağdaş, bilimsel, kaliteli eğitim imkânlarından eşit oranda yararlandırıldığı, kadınların meslek edinmelerinin sağlandığı, kadın istihdamına ve kadın girişimciliğine yönelik teşviklerin artırıldığı, ücretsiz, kaliteli, yaygın ve sürekli kreş imkânlarının sağlandığı, ücretlerde ayrımcılık yapılmasının önüne geçildiği yapısal tedbirlerin, bir an önce hayata geçirilmesini talep ediyoruz.”

FİLİSTİN’E SELAM

Siyonist İsrail’in Filistin’e uyguladığı şiddete karşı tavrını da ortaya koyan CKD açıklamasını şöyle bitirdi: “Kadına ve çocuklara yönelik uluslararası, emperyalist ve Siyonist şiddetin 10 dakikada bir çocuk öldürme vahşetine eriştiği Filistin’de, 70 yıldır adım adım yürüyen bir işgale karşı direnme ve savaşma gücünü kaybetmeyen, sürekli yükselten kadın, erkek, çoluk, çocuk Filistinlilere ve onların şahsında, zalimleri mahv ve nâbut edecek tüm mazlum milletlere selam ve saygılarımızı gönderiyoruz.”

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.