Kaftancıoğlu’nun gölgesinde CHP Kadın Kolları Kurultayı

CHP 37. Olağan Kurultayı’na müdahale ederek Tuncay Özkan’ın PM’ye girmesine engel olan, CHP’de sağa sola ayar verdiği ileri sürülen, partiye tam hakim olmuş durumda olan 10 Aralık Hareketi mensubu CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu bu kez Kadın Kolları Kurultayına burnunu soktu; Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse’yi çıldırttı. Fatma Köse, Kurultay konuşmasında Canan Kaftancıoğlu’na ateş püskürdü.

CHP Kadın Kolları Başkanı Fatma Köse, yeniden aday olduğu seçime yönelik Canan Kaftancıoğlu’nun müdahalesine sert çıktı. Köse, Canan Kaftancıoğlu’nu delegelerin üzerinde baskı oluşturmakla suçladı.

CHP Kadın Kolları Kurultayı’nda Genel Başkanlık için yarışan PM üyesi Aylin Nazlıaka ile Fatma Köse arasında sert tartışmalar yaşandı.

Bilkent Odeon’da gerçekleşen 14. Olağan Kadın Kurultayı’nda adaylık konuşması için kürsüye çıkan mevcut Başkan Fatma Köse kurultayda “kadın iradesinin yok sayıldığını” ileri sürerek, İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nu delegelerin üzerinde baskı oluşturmakla suçladı. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun “halkın iradesine hiç kimse ipotek koyamaz” sözünü anımsatan Köse, “ben de buradan diyorum ki delegasyonun iradesine hiç kimse ipotek koyamaz” dedi.

KAFTANCIOĞLU’NA ATEŞ PÜSKÜRDÜ

Birçok seçim yaşadığını, ilk defa kadın iradesinin yok sayıldığı bir duruma şahit olduğunu belirten Köse, “Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun şöyle bir sözü var: Halkın iradesine hiç kimse ipotek koyamaz. Ben de buradan diyorum ki delegasyonun iradesine hiç kimse ipotek koyamaz. Az evvel İstanbul il başkanımız burada emekten bahsetti. Örgütlü mücadeleden bahsetti. Birlikte yol yürümekten bahsetti. Bu partide kadın gücünden bahsetti. Dört gündür tüm illeri arayarak tüm il başkanlarını devreye sokarak delegasyonun iradesine ipotek koymak sayın il başkanım ne kadar doğru acaba. Bunu size sormak istiyorum. Ne kadar doğru?” diye sorguladı.

BU KURULTAY KADINLARI BÖLDÜ

Kadın kurultayını yaptıklarını, kavga etmek için toplanmadıklarını, kurultayın kadınları böldüğünü belirten Köse, “bu kurultay kadınları ikiye, üçe dörde, beşe böldü. Bunu özellikle anlamanızı istiyorum. Şunu beklerdim: İstanbul il başkanının buraya çıkıp Değerli delegasyon kendi hür iradenizle oyunuzu kullanın demesini beklerdim. Dört gündür delege delege arayarak, il il arayarak delegelenin iradesine ipotek koymasını beklemezdim. Ona her zaman saygı duyduk, kadın il başkanı olduğu için saygı duyduk. Ama erkek siyaseti yapsın diye değildi bunlar” diye konuştu.

HERKES YERİNİ, HADDİNİ BİLECEK

Kaftancıoğlu’na veryansın eden Kadın Kolları genel Başkanı Fatma Köse şunları söyledi:

“Benim adaya söyleyecek sözüm yok. CHP’de Kadın Kolları Genel Başkanı olmak istiyor. O kadar doğal ki. Ama keşke eşit şartlarda yarışabilseydik. Az evvel gördüm; otelde gördüm. İl başkanı gelmiş kadınlardan imza topluyor. Böyle bir kadın kurultayı olmaz arkadaşlar. İstanbul İl Başkanı diyor ki: Bağırarak konuşmayın. Biz nasıl konuşacağımızı biliriz sayın başkan. Kimse bize nasıl konuşacağımızı ifade edemez. Herkes yerini bilecek, haddini bilecek. Gidin siz il başkanlığınızı yapın. Kadın kolları kurultayına karışmayın.”

İLLERE BASKI YAPILIYOR

Kaftancıoğlu’nun il il delegelere baskı yaptığını ileri süren Köse şu değerlendirmelerde bulundu:

“Aslında burada böyle bir konuşma yapmayacaktım. Ama konuşmamın şeklini değiştirmek zorunda kaldım. Öncelikle kayıplarımızdan bahsedecektim. Osmaniye önceki dönem kadın kolları başkanımız sevgili Dilek Güvenç, Kars Kadın Kolları Başkanımız sevgili Arife Kaçar, Mersin’den gelen değerli yoldaşım neredesin sen? Bir el kaldır? Pakize neredesin? Daha bir hafta önce beyin kanaması geçirip buraya gelen ve irademi koymak istiyorum diyen Pakize başkan. Senin mücadelen önünde saygıyla eğiliyorum. Kayıplarımızı saygıyla ve sevgiyle anmak istiyorum. Onlar bizim değerlerimizdir. Ama hissediyorum bugün kabirlerinde onların yürekleri sızlıyor. Onların kabirlerinde kemikleri sızlıyor. Çünkü böyle bir kadın kurultayına, bu kadar müdahalenin olmaması gerekir değerli arkadaşlar. 3-4 gündür illere yapılan baskıyı biliyorum. Neyin baskısı? Sormak istiyorum size değerli kadın kardeşlerim.”

GÜCÜNÜ NEREDEN ALIYOR?

CHP 37. Olağan Kurultayı’na müdahale ederek Tuncay Özkan’ın PM’ye girmesine engel olan, Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse’nin seçilmemesi için delegeler bazında müdahalede bulunduğu iddia edilen, CHP’de sağa sola ayar verdiği ileri sürülen, partiye tam hâkim olmuş durumda olan 10 Aralık Hareketi mensubu CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun bu kuvveti nereden aldığı merak konusu oldu.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir