Kamil Özcan’ın TDSYMB’ne başkan seçilmesi Burdur için gurur vericidir; ancak…

17 Ağustos 2017 tarihinde iktidarıyla muhalefetiyle Burdur’u arkasına alarak Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği (TDSYMB’ne) Genel Başkan seçilen Burdur Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Kamil Özcan’a Burdur Sivil Toplum Platformu Başkanı Kemal Arslan’dan farklı bir destek geldi. Başkan Arslan, Özcan’ın Merkez Birlik’in başına geçmesinin, “elbette ki Burdur için gurur verici” bir olay, “Burdur büyükbaş hayvan üreticileri adına sevindirici bir gelişmedir. Ancak…” dedi.

Anayasal hakkının yarısı bile verilmeyerek 60 milyar lira alacaklı hale gelen Tarım ve hayvancılığın destek akçelerinin asgariye düşürülerek çökertildiği, 2008 yılında denenerek ülkenin 5 milyar zarara sokulması gibi bir tecrübe Türkiye’nin önünde dururken, durmadan yükselen ve 45-50 liraya dayanan et fiyatlarına karşı mücadele için inadına ithalata başvurulduğu şartlarda, iktidarıyla muhalefetiyle Burdur’u arkasına alarak Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği (TDSYMB’ne) Genel Başkan seçilen Burdur Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Kamil Özcan’a Burdur Sivil Toplum Platformu Başkanı Kemal Arslan’dan farklı bir destek geldi. BSTP Başkanı Arslan, basında “koltuğunda bir an olsun oturmadı”ğı, “karış karış Türkiye’yi dolaştı”ğı yazılıp çizilen Başkan Özcan’ın “Burdur için gurur verici bir gelişme olduğu”nu belirttiği yeni görevinin, Kamil Özcan’a ağır bir görev yüklediğini, başaramazsa, (yani örneğin et fiyatlarını düşürtemezse, her zaman karşı çıktığı et ithalatını durdurtamazsa) siyasi geleceğini karartacağını ileri sürdü.

“Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği genel kurulunda Kamil ÖZCAN listesinin seçimi kazanıp, geçtiğimiz günlerde görevi teslim aldığını basından öğrendik” diyen BSTP Başkanı Kemal Arslan, “bir dönem Türkiye’nin Hollanda’sı olarak tanımlanan, yani büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinde isim yapan Burdur’un Sığır Yetiştiricileri Birliği’nde belirleyici olması elbette ki Burdur için gurur verici, Burdur büyükbaş hayvan üreticileri adına sevindirici bir gelişmedir” şeklinde değerlendirmede bulundu.

BAŞKAN Arslan şu görüşleri savundu:

HÜKÜMETİN HAAYVANCILIK POLİTİKALARININ

BELİRLENMESİNDE ÜRETİCİMİZİN ELİNİ GÜÇLENDİRECEĞİ BEKLENTİSİ

“Damızlık Sığır Yetiştiricileri Burdur Birlik Başkanı iken AK Partiden milletvekili adayı, şimdide birlik Genel Başkanı olması hükümetin hayvancılık politikalarının belirlenmesinde üreticimizin elini güçlendireceği beklentisi haklıdır.          

ÜRETİCİ LEHİNE HAYVANCILIK

POLİTİKALARININ HAYATA GEÇİRİLMESİNDE BİR ŞANS

“Üretici lehine hayvancılık politikalarının yaşama geçirilmesi için bir şans olan bu durum, Başkan Özcan’ın omuzlarına yüklenmiş ağır bir yük olduğu da tartışmasızdır.                      

KIRK KATIR MI KIRK SATIR MI GİBİ

BİR DURUM: “BEKLENTİYİ KARŞILAMASI SİYASİ

GELECEĞİNİ PARLATACAK; TERSİ İSE KARARTACAKTIR”

“Birlik Başkanı olarak beklenen gelişmeyi sağlaması Kamil Özcan’ın siyasi geleceğini parlatacağı gibi beklentiyi karşılayamaması halinde karartacağı da bir gerçektir.           

“Bu yönüyle Başkan Özcan’ın başta Burdurlu üretici ve sivil toplum kuruluşlarının desteğini arkasında tutması bir zorunluluk olarak görülmektedir.

“Burdur Sivil Toplum Platformu olarak bu dengeyi koruduğu sürece Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birlik Başkanlığı görevinde Başkan Özcan’a desteğimizin tam olacağını duyurur.”

Arslan açıklamasını “Genel Başkan Özcan’a başarılar dileriz” diyerek sonlandırdı.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir