Kamuda esnek çalışma müjdesi

Hıfzıssıhha Kurulu, salgında görevli tüm kamu personeline 24/72 saat çalışma imkânı getirdi. Umumi Hıfzıssıhha Kanunu (UHK’nın) 23’üncü maddesi uyarınca İl Hıfzıssıhha Kurulu, esnek çalışma ve her yerde HES kodu zorunluluğu kararı aldı.

Yeni tip Koronavirüs (Kovid19) salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetebilme, sosyal izolasyonu sağlayabilme, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılma hızını kontrol altında tutabilme amacıyla yeni ve ek kararlar alınd.

Burdur’da Kovid19 salgınında görev alan kamu kurum ve kuruluşlarında -çalışma statüsüne bakılmaksızın görev yapan sürekli işçiler dâhil- bütün personelin kendi talepleri olması halinde, salgın süresince 24/72 saat üzerinden çalıştırılmasına (bir gün çalışma, 3 gün izinli sayılmasına) izin verilmesine ve buna göre planlama yapılmasına karar verilirken,

Öte yandan hastalığın sosyal ortamlarda yayılmasının önüne geçilmesi amacıyla semt pazarlarının girişinde ve tüm kamu kurum ve kuruluşlarına girişte HES sorgulaması yapılmasına karar verildi.

Kararları ihlal edenler para cezası uygulanacak.

İhlalin durumuna göre, kanunun ilgili maddesine göre işlem yapılacak.

Konusu suç teşkil eden davranışlar hakkında TCK’nın ilgili maddesine göre adli işlem yapılacak.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir