Karakılçık buğdayının hasadı başladı

Burdur Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile başlatılan “Ata Tohumu Ata Toprağıyla buluşuyor” projesinde hasat dönemi başladı. Hasat, Başkan Ercengiz’in de katılımıyla başlatıldı.

Karakılçık Buğdayının ekildiği bereketli topraklara giden Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz incelemelerde bulunarak hasat yaptı. Hasat alanında açıklama yapan Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz:

“Ülkemizin ve Dünya’nın en büyük sorun olarak gördüğü gıda krizi kapımızda iken biz geçtiğimiz yıl İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer’in Burdur ziyareti neticesinde bir projeyi başlatmıştık. Bu Projenin asıl amacı İçme Suyu havzamızı korumak, bir taraftan vatandaşımızın sulu tarımdan kuru tarımı tercih etmesini sağlamak ve en başına tohumunu verip ürününü alma garantisi verip vatandaşımızın bir noktada üretimine katkı vermeyi planlamıştık. Önce buğdayımızı ektik aldığımız tohumlarla. Muhtarlarımız aracılığı ile içme suyu havzamızdan başlamak üzere tüm Burdur’da bizden talep eden kent merkezimize yakın muhtarlarımızın aracılığı ile vatandaşlarımıza ulaştırdık.” dedi.

1000 DÖNÜM ARAZİYİ KARAKILÇIK BUĞDAYI İLE BULUŞTURDUK

Toplam olarak bin dönüm arazinin Karakılçık buğdayı ile buluşturduklarını vurgulayan Başkan Ercengiz, “Ata Tohumu Ata Toprağı ile buluştu. Muhtarlarımızın bu konuda bizlere gösterdiği yolla birlikte vatandaşımızla bugün hasat

noktasına geldik” ifadelerini kullandı. ANADOLU’DA BUĞDAYI ARTIK DAHA FAZLA İTHAL ETMEK İSTEMİYORUZ

Açıklamasının devamında Başkan Ercengiz, “Sizlerde çok iyi biliyorsunuz Buğdayın anavatanı olan Anadolu’da Buğdayı artık daha fazla ithal etmek istemiyoruz. Elbette ithal ettiğimiz buğdaydan ihraç ettiğimiz ürün olabilir ama kendi kendine yetebilen bir ülke olmak istediğimiz ülkü ile asıl amacımızın vatandaşımızın en kolay yöntemle ürettiğini en iyi para karşılığında satabildiği bir proje ile vatandaşımıza destek olmak istiyoruz. Vatandaşımıza emeği için teşekkür ediyoruz. Ürünü bol ve bereketli olsun. Bu yıl biraz soğuk geçmesi sebebiyle bazı bölgelerde istediğimiz noktaya ulaşamadık ürün anlamında ama sapı, samanı ve buğdayı ile yine de açıkladığımız fiyatla vatandaşımızı tatmin edecek bir rakam olduğunu düşünüyoruz. Hayırlı uğurlu olsun. Bereketli ve bol olsun. İnşallah bir sonraki yıl daha büyük alanda bu projeyi daha çok muhtarımızla gerçekleştirebilmeyi umut ediyoruz” diye konuştu.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.