Kıbrıs Gazileri unutulmadı

1974 Kıbrıs Gazilerine Beşparmak Dağlarından Guru Verici ve Göğüslerini Kabartan Esintiler

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC’nden) Milli Mücadele Madalyaları tüzüğü kapsamında, madalya ve berat almaya hak kazanan Kıbrıs Gazilerine madalya ve beratları Tarım ve Orman Müdürlüğü Konferans Salonunda düzenlenen törenle verildi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) tarafından Kıbrıs Barış Harekâtına katılan Burdurlu Gaziler için Tarım ve Orman Müdürlüğü Konferans Salonunda Milli Mücadele Madalyası ve Beratlarının tevcih töreni yapıldı.

Törene, Burdur Valisi Hasan Şıldak, Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur, Garnizon ve 58. Piyade Eğitim Alay Komutanı P. Alb. Cenk Baburşah, İl Jandarma Komutanı J. Albay Orhan Kılıç, daire müdürleri, siyasi parti başkanları, gaziler ve aileleri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program, şehitlerimiz ve hayatını kaybetmiş gazilerimizin ruhları için Kuran okunması ve dualarla devam etti.

Kıbrıs Barış Harekâtıyla ilgili video gösterim, izlendi.

Ardından Kıbrıs Gazisi Süleyman Karatok Acar, gaziler adına askerliğini, savaşa gidişini, çatışmalara katılışını konu alan bir konuşma yaptı.

Daha sonra Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Enes Doğan şiirini okudu.

Konuşmalara geçildi.

Milletvekili Bayram Özçelik, Mehmetçiğin eski ve yeni yaptığı harekatları karşılaştıran, hepsinin adında mutlaka barış sözcüğünün olduğu, istila ve işgal peşinde koşmadığı, milli güvenliği ve geleceğimizi ilgilendiren, uluslararası hukuka uygun harekatlar yaptığını konu alan bir konuşma yaptı.

Müteakiben Milletvekili Yasin Uğur konuşmasını yaptı.

Vali Şıldak da yaptığı konuşmada, günün anlam ve önemi üzerinde durarak, “bugün hepimiz için gurur vesilesi olan bir ortamı paylaşıyoruz. Yakın tarihimizin şanlı sayfalarından biri olan, devletimizin ve KKKTC yavru vatanın bir vefa borcu olan siz değerli gazilerimize şahadeti hedefleyerek yola çıktığınız Kıbrıs Beşparmak dağlarından bir esinti olarak bugün tekrar size bir madalya bir berat olarak dönüyor. Bu anlamlı jest için KKTC’ye teşekkür ediyoruz. Bir önceki programımızda böyle madalyalar, beratlar gazilerimize tevdi edilmişti. Bu gün de ikinci grup olarak sizlerle buluştuk” dedi.

Vali Şıldak şu görüşleri ifade etti:

“Ülkemizin bu tür iç ve dış mihraklarla sorunları bitmiyor. Nasıl ki Kurtuluş Savaşı Anadolu topraklarını yurt olarak emanet ettiyse, Misakı Milli sınırları içinde bu ülkenin bağımsızlığını ilelebet korumak için canımızı ortaya koyuyorsak bunların örnekleri tükenmiyor, bitmiyor.

Kıbrıs işte bu şanlı sayfalardan bir tanesi…

“En önemlilerinden biri…

“Dünya ölçeğinde takdir toplayan, dönemin egemen güçlerine bir başkaldırı, bütün ambargo girişimlerine direnen Türkiye Cumhuriyeti’nin şanlı bir zafer sayfası

“Çok kısa sürede amacına ulaşan ve asıl amacı kesinlikle istila değil, işgal değil, kendi haklarını korumak olan, uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarını bu hukuk çerçevesinde korumak adına devletimizin bir girişimiydi. Zaferle sonuçlandı. Biz de her yıl Temmuz ayında bu zaferi kutluyoruz.

1974’ten bu yanan 45 yıl geçti.”

Yaşadığım anda da terörle mücadelenin bütün şiddetiyle sürdüğünün altını çizen Vali Şıldak sözlerine, “aslında milli beka mücadelemiz hiç sonlanmadı. Hala devam eden Kıran operasyonları var. Milletin iradesi ve gücü her şeyin üstesinden gelebilmektedir. Bizleri de gururlandıran bu tablodur. Hiçbir girişime fırsat verilmiyor. 15 Temmuz’da da vermedik. Devletin gücü bizi gururlandırıyor. Bütün gazilerimize ben huzur içinde, sağlıkla bir ömür temenni ediyorum” diyerek son verdi.

Ülkemizin bu tür iç ve dış mihraklarla sorunları bitmiyor. Nasıl ki Kurtuluş Savaşı Anadolu topraklarını yurt olarak emanet ettiyse, Misakı Milli sınırları içinde bu ülkenin bağımsızlığını ilelebet korumak için canımızı ortaya koyuyorsak bunların örnekleri tükenmiyor, bitmiyor.

Kıbrıs işte bu şanlı sayfalardan bir tanesi…

En önemlilerinden biri…

Dünya ölçeğinde takdir toplayan, dönemin egemen güçlerine bir başkaldırı, bütün ambargo girişimlerine direnen Türkiye Cumhuriyeti’nin şanlı bir zafer sayfası

Çok kısa sürede amacına ulaşan ve asıl amacı kesinlikle istila değil, işgal değil, kendi haklarını korumak olan, uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarını bu hukuk çerçevesinde korumak adına devletimizin bir girişimiydi. Zaferle sonuçlandı. Biz de her yıl Temmuz ayında bu zaferi kutluyoruz.

1774’ten bu yanan 45 yıl geçti.

Şu anda da terörle mücadele devam ediyor.

Aslında milli beka mücadelemiz hiç sonlanmadı. Hala devam eden Kıran operasyonları var.

Milletin iradesi ve gücü her şeyin üstesinden gelebilmektedir. Bizleri de gururlandıran bu tablodur.

Hiçbir girişime fırsat verilmiyor.

15 Temmuz’da da vermedik. Devletin gücü bizi gururlandırıyor.

Bütün gazilerimize ben huzur içinde, sağlıkla bir ömür temenni ediyorum.

Vali Şıldak’ın konuşmasının ardından bu yıl madalya ve berat alan gazilerimizi tanıtan bir slayt izlendi.

Slayt gösterimini müteakiben gazilerimiz madalya ve beratlarını, Vali Şıldak, Komutan Baburşah, Milletvekilleri Özçelik ve Uğur’un elinden aldı.

Daha sonra Vali Şıldak ve protokol gazileri dışarıdan tek tek ellerini sıkarak uğurladılar.

[3d-flip-book mode="thumbnail-lightbox" urlparam="fb3d-page" 
id="12654" title="false" lightbox="dark"]
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir