“Kitap okumak, ihtiyaç listemizin 235’inci sırasında”

Burdur Belediyesi 10’uncu Kitap Festivali açıldı

Burdur Belediyesi tarafından bu yıl 10’ncusu düzenlenen geleneksel Kitap Festivali törenle açıldı.

Açılışa Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Baro Başkanı Ramazan Gedik, CHP Burdur İl Başkanı İzzet Akbulut, İYİ Parti İl Başkanı Faruk Erkan, CHP Merkez İlçe Başkanı Serkan Şimşek, Belediye Meclis üyeleri, daire müdürleri, kitapseverler ve vatandaşlar katıldı.

Tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunuşu müteakiben açılış konuşmasını Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz yaptı.

ATATÜRK, CEPHEDEN CEPHEYE KOŞARKEN ELİNDEN KİTABI HİÇ DÜŞÜRMEDİ

Konuşmasına geçen yıl Kovid19 salgını nedeniyle yapamadıklarını belirterek başlayan Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “Bizler ünlü ya da kalemi güçlü olan yazarların yanı sıra yazdıklarını paylaşıp bizlere bir şeyler öğretmeye çalışan yazar ve şairleri sizlerin ayağına getirmeye gayret gösteriyoruz. Okumanın önemini inancımız olan İslam dininin kutsal kitabı Kuran-ı Kerimin ilk ayetinde başlıyor. “Oku” diyor yüce yaratan “Yaratan Rabbinin adıyla Oku!” ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk cepheden cepheye koşarken elinde mutlaka okuyacağı bir kitap oluyor. 1923’den 1938’e kadar kısa ömründe birçok kitap okuyarak bizlere önemli bir miras bırakıyor” dedi.

Başkan Ercengiz konuşmasına şu ifadelerle devam etti:

“KİTAP OKUMAK, İHTİYAÇ LİSTESİMİZİN 235’İNCİ SIRASINDA”

“Bizi Batı ya da çağdaş ülkelerden ayıran temel özellik istatistiklerimize yansımış durumda. Kitap okumak Türk insanı için ihtiyaç listesinin 235. Sırasında. En fazla kitap okuyan ülkelerin başında %21 oranıyla İngiltere ve Fransa geliyor. Ardından %14 Japonya,%12 Amerika, %9 İspanya ve biz %0.1 ile dünyanın okuyan ülkeleri arasında maalesef son sıralarda 86. Sırada yer alıyoruz. Türkiye’de her yıl ortalama 45-50 bin başlıkta yeni kitap yayınlanıyor. Elektronik ortamda 4-5 bin kitap okuma listesine karışıyor ve basılan kitapların yarıdan fazlası okuma kitabı. Yani %58’ide bu basılan kitapların maalesef öğretimde kullanılan kitaplar. “

“UYANIK KALMAK İÇİN KİTAP OKUMALIYIZ”

Ülkemizin büyümesi ve gelişmesinin yolunun kitap okumaktan geçtiğinin altını çizen Başkan Ercengiz,

“Çağımızın hastalığı olan internetle bilgiye ulaşım sayesinde maalesef birçok bilgiyi doğru kabul ederek günlük ve anlık olarak alarak çok kolay yıkılabilir bir bilgiyi hafızamızda tutamıyoruz. Okumak neden önemli? Tarih tekerrürden ibaret denilen bir anlayış var ya, eğer okursak tarihi tekerrüre çevirmeyiz. Eğer okuyup geçmişten ders alırsak, geleceğe doğru ışığı tutabileceğimizi düşünüyorum. Bizler maalesef 100 kişiden 4 kişinin okuduğu bir ülkede yaşıyoruz. Dünyada kişi başı kitap harcamasının 1,3 dolar ortalamayla seyrettiği bir dönemde biz sadece çeyrek dolarımızı kitaplara ayırabiliyoruz. Çocuklara kitap hediye edilmesi tüm dünya sıralaması içerisinde maalesef Türkiye 180 ülke içerisinde 140. sırada yer alıyor. Bizler yaz tatiline gittiğimizde şezlonglarımıza uzanıp güneşlenirken çağdaş ülkenin insanları şezlonglarında kitap okuyor. Bizler akşam uyuyamadığımız saatlerde uykumuz gelsin diye kitap okuyan bir milletiz. Uykumuzu getirmek için kitap okuyoruz. Ancak çağdaş ülkeler uyanık kalmak için okuyorlar. Uyanık kalmak için daha çok kitap okumalıyız. Batılılar başına bir iş geldiği zaman ‘acaba nerede hata yaptım, neyi eksik okudum, neyi eksik yazdım’ diyorken bizler ‘bu belayı başımıza kim sardı’ diyerek suçlu ve sorumlu aramaya çalışıyoruz. Buradan uzaklaşmamız lazım. Bu duygudan uzaklaşabilmemiz için de daha fazla kitap okumamız lazım. Bizlerin çocuklarımıza kitap okuma alışkanlıklarını kazandırabilmemiz için en azından norm model olarak, evde birey olarak, aile olarak çocuklarımıza kitap okuduğumuzu göstermemiz lazım. Burada belki bu işin suçlusu ve sorumlusu bizlerde en az çağın gereği olan internet ve tablet alışkanlıkları olabilir. Bu sorumluluğu hepimizin alması gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.

Başkan Ercengiz konuşmasına, “Fuarımız yaklaşık 2 hafta sizlerle birlikte olacak. Önemli yazarları, ozanları sizlerle buluşturacağız. Bununla birlikte söyleşilerimiz de olacak. Bu söyleşilerde Türkiye’nin aydın kalemlerini, alanında ünlü isimlerini sizlerle buluşturmayı planladık. Bugün bu alanda bulunan herkesi ve sesimizi duyan tüm hemşerilerimizi kitap fuarımıza bir kez daha davet ediyorum. İyi ki geldiniz, sağ olun, var olun, hayırlı olsun” ifadeleriyle son verdi.

Konuşmanın ardından Başkan Ercengiz ve protokol üyeleri kurdele kestiler.

Daha sonra ardından Başkan Ercengiz ve protokol kitap stantlarını gezerek alışveriş yaptılar.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.