Koronavirüsteki gizli tehlike… Yanıbaşımızdalar: Süper yayıcılar!

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının hızla yayılmasında en etkili kişilerin, ‘süper yayıcılar’ olduğu ortaya çıktı. Kovid19’un yayılmasında en tehlikeli toplumsal grup olduğu ifade edilen “süperyayıcılar”ın “yanıbaşımızda” oldukları belirtildi.

Bursa Otogarında yaşlı vatandaşa avazı çıktığı kadar bağıran polis örneğinde olduğu gibi bazı çevrelerde potansiyel virüs taşıyıcısı gibi algılanan yaşlılarda ve kronik hastalığı olanlarda ciddi ve ölümcül komplikasyonlara yolaçan yeni tip Koronavirüs (Kovid19’u) esas yayanların gençler ve sağlıklı kişiler olduğu belirtildi.

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan ölümcül virüs Kovid19’un belirtilerine ilişkin şimdiye kadar bilinenlerin dışında ilk defa yeni bir semptom daha keşfeden Kulak Burun Boğaz (KBB) Hastalıkları ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Esin Yalçınkaya, koronavirüse yakalananların yüzde 80’inin hastalığı ayakta atlabilen, test sonuçları negatif çıkan ve hastalık geçirdiklerinin de farkında olmayan süper yayıcılar olduklarını söyledi.

VeryansınTV’nin haberine göre, yaşlılarda ve kronik hastalığı olanlarda ciddi komplikasyonlara yol açan yeni tip koronavirüs (Kovid19’u) asıl yayanların, gençler ve sağlıklı kişiler olduğunun altını çizen Yalçınkaya, “yapılan araştırmalara göre koronavirüs bulaşan kişilerin yaklaşık yüzde 80’i enfeksiyonu ayakta atlatabilmekteler ve hastalık geçirdiklerinin farkında değiller. Bu nedenle günlük hayatlarını sürdürmeye ve virüsü hızla yaymaya devam etmektedirler” dedi.

Koronavirüs gerçekleri

BİR SÜPER YAYICI, YÜZLERCE KİŞİYE BULAŞTIRABİLİR

Doç. Dr. Yalçınkaya, süper bulaştırıcılarla ilgili asıl endişe verici durumun hastalığı geçirdiklerinin farkında olmamalarından kaynaklandığını vurgulayarak, “virüsü alan bazı kişilere test yapılsa dahi, kuluçka döneminde sonuçlar negatif çıkabiliyor. Kuluçka döneminde henüz belirti vermeyen ve durumun farkında olmayan bu kişiler risk unsuru. Aynı şekilde, bağışıklık sistemleri güçlü kişiler de hiç farkında olmadan hastalığı atlatabilmektedir” diye konuştu.

Koronavirüs belirtisi vermeyen kişilerin enfeksiyonu çevresine, çevresindeki kişilerin de başkalarına bulaştırmaya devam etmesi nedeniyle salgının katlanarak arttığını ifade eden Yalçınkaya, “yapılan araştırmalara göre bu şekilde bir süper yayıcının, 600 kişiye virüs bulaştırabildiği saptanmıştır. Koronavirüs salgınında hastaneye başvurmasına rağmen test yapılmayan İtalya’nın bir numaralı hastası Mattia ile Kore’de test yaptırmayı kabul etmeyen 31’nci hasta ‘süper yayıcılara’ verilecek en çarpıcı örneklerdir. Her iki hasta da hastaneye yatırılana dek yüzlerce kişiye virüsü bulaştırmıştır” değerlendirmesinde bulundu.

[3d-flip-book mode="thumbnail-lightbox" urlparam="fb3d-page" 
id="12654" title="false" lightbox="dark"]

Kahraman sağlık emekçilerini alkışlamayı sürdürüyoruz

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir