Koruyucu ağız ve diş sağlığı etkinlikleri başlıyor

Bu eğitim-öğretim döneminde her iki yarıyıl boyunca ilkokul öğrencilerine koruyucu ağız ve diş sağlığı eğitimi verilecek; ağız ve diş taraması ile flor vernik uygulaması yapılacak.

Burdur İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Reha Sermed Aygören yaptığı yazılı açıklamaya göre, ağız ve diş sağlığı bozuklukları birçok farklı hastalığı tetikleyebilir. Kişinin toplum içerisindeki özgüvenini zedeleyebilir. Ağız ve Diş Sağlığı, küçük yaşta alışkanlıkla başlayan bir süreçtir. Ağız ve diş sağlığımıza toplum olarak gereken hassasiyeti göstermiyoruz. Bu sebeplerle ağız ve diş sağlığı meselemizin çözümü için ağız ve diş sağlığı anlayışımızın toptan değişmesi zorunludur.

Yapılan açıklamada, Burdur İl Sağlık Müdürlüğü olarak 2018-2019 eğitim öğretim yılında, okullarda koruyucu ağız ve diş sağlığı uygulamalarının başlatılmış olduğu, bu yıl 1’nci dönem 1’nci sınıf öğrencilerimize ağız ve diş sağlığı taraması yapılacağı, her iki yarıyılda 60 ayını doldurmuş anasınıfı öğrencilerimize, 1.,2.,3.,4. sınıf öğrencilerimize ağız diş sağlığı eğitimi verilerek koruyucu florürlü vernik uygulaması gerçekleştirileceği ifade edildi.

Açıklamada florürlü vernik uygulaması hakkında şu görüşler ifade edildi:

“Bilindiği gibi Florürlü vernik uygulaması, çürüğü oluşturan bakterilerin ürettiği asite karşı dişleri dirençli hale getirerek korumaktadır. Dişten mineral kaybını önler,  özellikle başlangıç halindeki çürükleri tedavi eder, yeni çürük oluşumunu engeller. Dişe dıştan düzenli uygulanan Florürlü vernik,  bebek ve çocuklar için en güvenilir koruyucu flor uygulamasıdır. Türkiye Halk Sağlığı Kurumu tarafından oluşturulan, Koruyucu Ağız Diş Sağlığı Bilimsel Danışma Komisyonu’nun önerileri doğrultusunda, 2014-2015 eğitim öğretim yılında 60 ayını doldurmuş Anasınıfı öğrencileriyle başlayan uygulama bu yıl 4. Sınıf öğrencileri de dâhil edilerek, sürecektir.

“Bazı sosyal medya ve yayın organlarında, florürlü vernik uygulaması hakkında, konunun uzmanı olmayan kişilerin olumsuz, asılsız haber ve yönlendirmelerinden, halkımızın etkilendiği görülmektedir.  Bu ise çocuklarımızın uygulamadan yararlanmasını engellemektedir. Çürük dişler ve buna bağlı gelişen rahatsızlıklar diğer hayati organlarımızı ve genel sağlığımızı etkilemekte, koruyucu uygulamalara gösterilen direnç, önemli bir halk sağlığı sorununa dönüşmektedir.

“Florürlü Vernik Uygulaması bırakılmış bir uygulama değildir.  Gelişmiş ülkelerin çoğunda, diğer koruyucu uygulamalarla beraber hala devam eden, gelecek nesillerimizin sağlığı için Bakanlığımızın başlattığı en güvenilir, koruyucu ağız diş sağlığı uygulamasıdır. Unutmayalım sağlık ağızda başlar. Geleceğimiz, gözbebeğimiz,  çocuklarımızın sağlığı için, Burdur İl Sağlık Müdürlüğü olarak velilerimizi, öğretmenlerimizi ve halkımızı çalışmalara destek olmaya davet ediyoruz.”

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sanalbasin.com üyesidir