KOSGEB’de usulsüzlükler artık izlenecek

KOSGEB icraatlarında yapılan usulsüzlükler Sayıştay raporlarına yansıyınca kurum içi bir düzeltme çıkışı yapıldı. KOSGEB bünyesinde İzleme, Değerlendirme ve Analiz Müdürlüğü kuruldu. İzleme, Değerlendirme ve Analiz Müdürlüğü (İDAM), KOBİ’lere sağlanan desteğin nasıl kullanıldığını takip edecek.

Türkiye’deki küçük ve orta ölçekli işletmelerin ekonomideki rolünü ve etkinliğini geliştirmek, rekabet güçlerini artırmak ve sanayide bütünleşmeyi ekonomik gelişmelere uygun biçimde gerçekleştirmek amacıyla kurulmuş bir kamu kurumu olan Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB’in) verdiği kredilerin amaç dışı kullanıldığı, hedefine ulaşmadığı, verimsiz alanlarda kullanıldığı gibi usulsüzlükleri Sayıştay saptayınca kurum bünyesinde değişikliklere gidildi. KOBİ’lere sağlanan desteğin nasıl kullanıldığını takip etmek için Değerlendirme ve Analiz Müdürlüğü kuruldu. İzleme, Değerlendirme ve Analiz Müdürlüğü (İDAM) kuruldu.

Ulusal Kanal’dan Gürkan Demir’in özel haberine göre, KOSGEB’deki yolsuzluk ve usulsüzlükleri Sayıştay saptayınca bünyesinde kurulan yeni bir müdürlük, KOBİ’lere dağıtılan desteğin nasıl kullanıldığını takip edecek bir müdürlük kuruldu.

Sayıştay Başkanlığı, KOSGEB’in 3 yıl önce 2016 ve 2017 yıllarında binlerce lira krediyi KOBİ’lere usulsüz dağıttığını tespit etti. Destek kapsamında işletmelere 50’şer bin lira verildi. O dönemde usulsüzlüklerin yer aldığı raporlara Ulusal Kanal ulaşmış, konuyu gündeme taşımıştı. Raporlara göre, dağıtılan kredilerin bir kısmının KOBİ tanımına uymayan işletmelere de verildiği görülmüştü. Dönemin CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan, usulsüz kredi dağıtımına tepki göstermişti.

Sayıştay, kredilerin usulsüz dağıtımının yanı sıra verilen desteğin etkin bir izleme ve etki değerlendirmesine tabi tutulmadığını saptamıştı. Etki değerlendirmesi için görev ve sorumlulukların da belirlenmediği belirtilmişti.

Ulusal Kanal’ın ulaştığı 2019’un Eylül ayında yayımlanan Sayıştay raporunda KOSGEB’in hatalarını gidermek için adım attığı ortaya çıktı. Rapora göre, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) bünyesinde İzleme, Değerlendirme ve Analiz Müdürlüğü (İDAM) kuruldu.

7 Temmuz 2018’de yapılan değişikliğin ardından Müdürlük Sayıştay’ın tespit ettiği hataları gidermek için harekete geçti.

KOSGEB, Merkez Teşkilatı Yönergesinde Müdürlüğün görevleri tek tek anlatıldı.

[3d-flip-book mode="thumbnail-lightbox" urlparam="fb3d-page" 
id="12654" title="false" lightbox="dark"]
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir