Kovid19 aşılamasında ikinci aşama başladı

Huzurevleri ve bakımevlerinde kalanların aşılanmasına başlandı

Burdur’da Da aşılamanın ikinci evresi başladı

Türkiye’de yen i tip Koronavirüs ( Kovid19) ile mücadele kapsamında sağlık çalışanlarının aşılanmasının bitmesini müteakiben huzurevleri ve bakımevlerinde kalanlar ile buradaki personelin aşılanmasına başlandı.

Koronavirüs Bilim Kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda, Sağlık Bakanlığınca belirlenen “Kovid-19 Aşısı Ulusal Uygulama Stratejisi”ne göre, 14 Ocak Perşembe ülke genelinde sağlık çalışanları ile başlatılan aşılama çalışmaları hızla devam ediyor.

Sağlık çalışanlarının ilk doz aşılarının tamamlanma aşamasına gelmesiyle programın birinci aşamasının ikinci adımı bugün itibarıyla başladı.

Aydınlık haberine göre, bu kapsamda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı resmi ve özel huzurevleri, engelli bakım merkezleri ve korumaevleri gibi kuruluşlarda kalan kişiler ve personele Sinovac firması tarafından üretilen CoronaVac aşısının ilk dozu yapılıyor.

Bir haftada tamamlanması planlanan programda, resmi ve özel bakımevlerindeki 18 bin 450 personel ile 30 bin engelli, resmi ve özel huzurevlerindeki 14 bin 470 personel ile 24 bin 200 yaşlı olmak üzere toplam 87 bin 120 kişi aşılanacak.

Aşılama programı kapsamında 75.Yıl Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nin yaşlı sakinleri ve çalışanları da ilk doz aşılarını oldu.

Uzun süredir yeni tip Koronavirüs (Kovid19’a) karşı ziyaretçi yasağından “sabit vardiyalı” çalışma sistemine kadar pek çok önlemin uygulandığı huzurevinde aşılama çalışmaları maske, mesafe ve hijyen kurallarına uygun şekilde, kişilerin ateş ölçümlerinin yapılmasının ardından “aşılama odası”nda gerçekleştiriliyor.

Sağlık Bakanlığının belirlediği önlemler çerçevesinde soğuk zincir korunarak kuruluşlara ulaştırılan aşılar, doktor gözetiminde hemşirelerce yapılıyor.

Burdur’da da ikinci aşama bugün itibariyle başladı.

Burdur Devlet Hastanesi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada belirtildiğine göre, huzurevleri, engelli ve bakımevlerinde kalanlar ile bu kurumlarda çalışan görevlilerin aşılanmasına başlandı. Bu süreçte 90 yaş üzerindeki tüm vatandaşlar da aşılama programı kapsamında olacaktır.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir